Муниципальные служащие Нью-Йорка во время протеста против обязательной вакцинации - Sputnik Česká republika
Svět
Aktuální novinky a události ze zahraničí

Občanské sdružení: NATO bezprostředně ohrožuje bezpečnost Slovenska

© AP Photo / Mindaugas KulbisVojenská technika NATO
Vojenská technika NATO - Sputnik Česká republika
NATO činí psychologický a politický nátlak na Slovensko, má v plánu zřízení nových regionálních velitelství na Slovensku a v Maďarsku a ohrožuje bezpečnost země, řekl v interview pro Sputnik Peter Nišponský, tajemník CHARTY 2015, občanského sdružení za Mír, proti nacionalismu, fašismu, nacismu a proti VÁLCE.

Severoatlantická aliance se chystá rozšířit svou vojenskou přítomnost o Slovensko a Maďarsko, kde plánuje vybudovat nová regionální velitelství. Zda zde skutečně vzniknou, bude jasné 8. října, po setkání ministrů obrany aliančních zemí. Jak to hodnotíte?

Tento politický a psychologický nátlak zo strany NATO voči Slovensku hodnotíme veľmi negatívne. Je bezprostredným ohrozením bezpečnosti Slovenska. Samotný fakt, že návrh prišiel priamo od generálov centrály NATO z Bruselu a nie od politikov zo Slovenska naznačuje, že už nie sme vnímaní ako suverénny štát, ale len ako teritórium, na ktorom si môžu tí, ktorí ho ovládajú robiť čo sa im zachce. Bez ohľadu na mienku našich občanov, bez ohľadu na medzinárodnopolitické a bezpečnostné dôsledky pre nás, občanov Slovenska.

Američtí vojáci - Sputnik Česká republika
Názory
NATO marně demonstruje sílu na Slovensku
Preto sme vydali vyhlásenie — výzvu politikom našej krajiny, pre našich volených i ustanovených politických zástupcov vo vláde, parlamente, prezidentskom paláci, na ministerstve obrany i pre verejnoprávne slovenské médiá. Vo výzve ich veľmi dôrazne žiadame, aby na nadchádzajúcom summite NATO v Bruseli dňa 8. októbra 2015 odmietli a neschválili zriadenie regionálneho veliteľstva NATO na území Slovenska.

My totiž cudzie vojská, t.j. vojská USA a NATO, na území Slovenska nechceme! Považujeme ich za vojská, ktoré majú okupačný charakter. Aktívny odpor občanov našej krajiny voči nim považujeme za naše právo a dokonca za našu povinnosť. A to bez ohľadu na to, z ktorej krajiny k nám boli vyslané.

Jak to podle vás hodnotí veřejnost?

Verejnosť na Slovensku je jednoznačne na našej strane, rovnako tak, ako sme i my na strane verejnosti. Je evidentné, že i napriek neustálej politickej a mediálnej snahe o ovplyvnenie verejnej mienky v prospech NATO, i napriek neúnavnej mediálnej manipulatívnej propagande vyrábajúcej agresora a nepriateľa z Ruska a zloducha z Putina sa tento ich hrubý nátlak u slovenskej verejnosti míňa účinkom a je dokonca kontraproduktívny.

Dokazujú to i výsledky stále intenzívnejších verejných protestov mierových a protivojnových akcií, akcií proti NATO a proti prítomnosti cudzích vojsk na našom území usporiadavaných pravidelne CHARTOU 2015 i našimi partnerskými organizáciami v mestách a obciach Slovenska na regionálnej i na celoslovenskej úrovni. Dokázal to i nedávny demonštratívny provokačný prejazd obrnenej kolóny USA cez Slovensko. Jeho organizátori z centrály Pentagonu z Washingtonu, ale i ich pomocníci z ministerstva obrany SR sa dočkali namiesto uvítania a oslavy takzvaných spojencov len jeho odmietnutia, kedy na mávanie vojakov US armády z obrnených transportérov počas prejazdu našou krajinou Slováci odpovedali poväčšine zdvihnutím prostredníka.

Slovensko, ako malú a slabú krajinu totiž možno okupovať, ale Slovákov nemožno ponížiť. Máme ešte stále pamäť, poznáme históriu, máme slovanské korene a ešte nám zostala hrdosť a vôľa byť suverénnym národom.

V Česku skonči 22. září cvičení Ample strike 2015, které proběhlo ve dnech 31. srpna až 22. září 2015. Jak to posuzujete? Liší se názory veřejnosti v Česku a na Slovensku?

Cvičenie Ample strike 2015 konané v Českej republike nemienim hodnotiť samostatne. Neodlišuje sa ničím od podobných minulých, v súčasnosti prebiehajúcich i budúcich cvičení armád NATO v krajinách Európy. Ich spoločným znakom je rinčanie zbraňami, zastrašovanie a obkľučovanie Ruska podľa nich ako súčasného úhlavného nepriateľa, ale hlavne demonštrácia nadradenosti a nadvlády (politickej, ekonomickej i vojenskej) nad novými východnými kolóniami nadnárodného kapitálu Západu.

Tento militaristický cirkus má okrem prípravy na vojnu za úlohu ukázať občanom Európy, ale hlavne krajinám bývalého sovietskeho bloku, kto je u nás teraz pánom.

Čo sa týka zhody alebo odlišnosti názorov verejnosti na okupantov v Čechách a na Slovensku, sú v zásade podobné. V Českej republike sú ale dlhodobejšie, dôslednejšie a profesionálnejšie uplatňované manipulatívne metódy zastrašovania, propagandy a mediálneho tlaku na vytváranie verejnej mienky občanov, výsledkom čoho je stále početnejšia a hlasnejšia piata kolóna naklonená politike USA. Vnímajte prosím — politike USA. Lebo politika USA je hybnou silou problémov v Erópe a politika USA nieje len protislovenská, ale i protieurópska.

Co ještě plánujete?

Noční vlci - Sputnik Česká republika
Svět
Noční vlci přijeli na Slovensko na akci proti cvičení NATO v Evropě
Neplánujeme nič mimoriadne. Postupujeme za naším cieľom, ktorým je udržanie mieru, ale i zmieru medzi občanmi v krajine i v Európe cieľavedomými postupnými krokmi. Nie sme proputinovci, extrémisti, či dokonca terorosti, ako nás občas označujú niektorí žurnalisti z mainstreamu. Sme občania Slovenska, ktorí majú odlišný názor ako je názor oficiálnych politických štruktúr a mediálnej propagandy.

Stále častejšie a intenzívnejšie budeme i naďalej usporadúvať verejné protesty proti NATO, proti cudzím vojskám a ich základniam na našom území, proti militarizácii našej krajiny a proti evidentným vojnovým hrám a prípravám na vojnu.

Povedla se vám akce s Nočními vlky?

Kolónu a jazdu Nočných vlkov Slovenskom, ktorá bola zavŕšená len 20.09 v Bratislave na Slavíne, považujeme za posolstvo mieru z Ruska. Tak sme túto akciu v prípravách i koncipovali. Ako protipól prejazdu US pancierovej kolóny okupantov cez Slovensko.

Pokiaľ oni, ako poslovia vojny ukazovali našim občanom hrubú silu, prilby, pancier, guľomety, delá, aroganciu a nadradenosť, Noční vlci ukázali mier, lásku, priateľstvo, kvety, úctu osloboditeľom od nacizmu ich i našim dedom a otcom.

Pokiaľ sa kolóna US army na Slovensku dočkala protestov a odmietnutia, Noční vlci boli privítaní občanmi všade, kde sa zastavili ako bratia, ako vzácni hostia, ako mier.

Proč vás ignoruji slovenská media?

Odpoveď je prostá. Netancujeme podľa nôty, ktorú nám hrajú tí, ktorí sú platení spoza Atlantiku. Takže ignorácia, manipulácia zamlčiavaním z ich strany voči nám bude pokračovať, ich nevraživosť a ovplyvňovanie verejnosti proti nám sa bude stupňovať. S tým rátame, toto nás neprekvapuje a sme na to pripravení. Rovnako sú na to pripravení i naši signatári, sympatizanti a priaznivci CHARTY 2015. Sú to všetci čestní, rovní, pracovití a hrdí ľudia. Žiadni vyslúžilci, ani pokrytci, ani celebrity.

Kolik mate signatářů? Podporuje vás někdo z politiků na Slovensku?

Oficiálne sme začali s našimi aktivitami vo februári toho roku zhromaždením občanov mieru v Košiciach. Od vtedy sme uskutočnili množstvo verejných protestov proti NATO a akcií mieru na námestiach miest a mestečiek Slovenska v postupnosti smerom z východu na západ Slovenska. V Prešove, Michalovciach, Humennom, Rožňave, Handlovej, Bratislave a v mnohých obciach podľa miestnych podmienok. Pripravujeme Spišskú Novú Ves, Poprad, Partizánske, opakovane Košice a Bratislavu…a ďalšie.

Slovenští vojáci NATO - Sputnik Česká republika
Názory
Vstup do NATO zahájil korozi slovenské armády
Registrovaných občanov, ktorí sa k nám prihlásili, súhlasia s našou CHARTOU a ktorí ju formálne signovali vlastnoručným podpisom máme niečo vyše tisíc. Máme ďalšiu takmer tisícku kandidátov, ktorí sa k nám hlásia a ich preradenie do kmeňového stavu signatárov je len otázkou krátkeho času. A potom máme množstvo začínajúcich aktivistov, sympatizantov a priaznivcov, z ktorých väčšina časom našu CHARTU signuje.
Čo sa týka podpory zo strany politikov, dodržiavame vnútornú zásadu, že naše združenie je apolitické, združenie občanov bez ohľadu na politickú príslušnosť, národnosť, rasu, vyznanie a.t.ď. Priamu podporu zo strany politikov nemáme a ani o ňu v princípe nestojíme.

Spolupracujeme však aktívne i s politikmi tých strán, hnutí a združení, ktoré majú vo svojom programe mier, suverenitu Slovenska, odpor proti fašizmu, nacizmu a vojne, humanitu, odmietanie NATO, vojenských blokov a cudzích armád na našom území. Dobrá spolupráca je napríklad so slovenskými komunistami z KSS, ich predsedom Jozefom Hrdličkom, podpredsedami Jalalom Suleimanom, či Vierou Klimentovou, s predsedom Strany práce Andrejom Vaľom, s nižšími predstaviteľmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, s niektorými ľavičiarmi z Úsvitu, ale i zo Vzdoru-strany práce, so Slovensko-ruskou spoločnosťou pod vedením Jána Čarnogurského, so zoskupeniami aktivistov Pokojní bojovníci, so Slovenským zväzom žien, ale napríklad i s jednotlivými predstaviteľmi Pravoslávnej cirkvi na Slovensku a menšinovými cirkvami a.t.ď.

Princípom je, že všetci sme aktívnymi ľuďmi usilujúcimi sa o zachovanie mieru.

Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала