Муниципальные служащие Нью-Йорка во время протеста против обязательной вакцинации - Sputnik Česká republika
Svět
Aktuální novinky a události ze zahraničí

Jaký osud chystají Slováci straně Roberta Fica?

© AFP 2022 / ATTILA KISBENEDEKRobert Fico
Robert Fico - Sputnik Česká republika
Na Slovensku začal být účinný zákaz publikace výsledků anket spojených s nadcházejícími parlamentními volbami, které se budou konat 5. března.

V lednu a únoru ale tři agentury zaznamenávaly pokles populárnosti strany SMER-SD. Tato strana má nyní o trochu více než 32 % hlasů. Pokud Slováci na poslední chvíli (jak to oni umí) nepřipraví „překvapení", tak v parlamentu bude sedm úplně rozdílných stran. K čemu to povede? „To bude rozkladať politiku ako aj verejnosť," řekl Sputniku dopisovatel Slovenských národních novin Dušan Kerný:

„O Slovensko sa teraz vedie národný i medzinárodný zápas, aký tu desaťročia nebol. Je to historický zápas. Jeho cieľom je nedopustiť vládu s jednou silnou stranou sociálnej demokracie a vytvoriť podmienky na likvidáciu najsilnejšej politickej strany na Slovensku v nasledujúcom volebnom období. Zároveň ide o to, aby sa na Slovensku nevytvorili také politické pomery ako v Maďarsku. V týchto voľbách ide o to položiť základy budúceho oslabenia ak nie likvidácie či rozkladu alebo imobilizácie strany SMER — SD. Čiže smerujeme možno ku koaličnej vláde o ktorej nevieme ako bude vyzerať a čo od nej čakať. A k parlamentu aj so siedmimi nesúrodými stranami. To by nám prinieslo hrozbu odvaru tej podoby parlamentných „debát" ako v Kyjeve — a to by pre nás degradácia politiky a prepad autority politikov a poslancov".

Slovenská vlajka - Sputnik Česká republika
Názory
Slovenská Odvaha: Za spolupráci s Ruskem a Euroasijským ekonomickým svazem
Vypadá to, že se do nového parlamentu dostane Slovenská národní strana. Co to má znamenat?

Vzostup Slovenskej národnej strany je jednak výrazom jej vnútornej zmeny ako aj faktu, že vládna strana SMER — SD nemala výraznú národnú agendu. Teraz nie je také jasné, ako jednoznačne definovať náš národný a štátny záujem v zložitých podmienkach európskych kríz. Preto časti slovenských voličov výrazne chýba slovenská strana v parlamente, kde trvalo majú výrazné parlamentné ako aj vládne zastúpenie strany etnickej maďarskej menšiny.

Není tajemství, že na Slovensku jsou silné proruské nálady a „internet" obecně sympatizuje Kremlu. Proč tedy proputinovská strana „Odvaha" podle všeho nepřekoná 5 % hranici?

Netreba si zamieňať nespokojnosť značnej časti verejnosti a politiky s tým, že Rusko je nezmyselne vytláčané z Európy s proruskosťou. Netreba zabúdať, že stále sme národom Alexandra Dubčeka, ktorý sa v roku 1968 dostal do Kremľa ako unesený väzeň. Netreba si zamieňať s proruskosťou obrovskú a trvalú popularitu ruskej kultúry — koncert Moskovskej filharmónie tu nedávno sprevádzali ovácie, podobne nadšenie vyvolal historický počin, koncert všetkých sláčikových diel Dmitrija Šostakoviča nedávno v Bratislave. Podobvne to bolo s koncertom pesničiek Vysockého. S veľkým porozumením sa stretol však aj zásah špičkovej ruskej vojenskej techniky v Sýrii, lebo časť verejnosti sleduje ako sa Nemecko respektíve Európska únia necháva Tureckom vydierať a od zostrelenia ruského lietadla podozrieva Turecko, že je trójskym koňom NATO voči Európskej únii a nielen proti Rusku. Ale žiadna priamočiaro proruská strana nebude ničím iným ako marginálnym zjavom i keď je pre jej zjavných i zatajených sympatizantov volebná kampaň legálnou možnosťou mať širokú publicitu v najrozšírenejších médiách. A to nie je na zahodenie.

Slovenský premiér Robert Fico - Sputnik Česká republika
Fico: Slovensko podpoří na zasedání EU ustoupení od sankcí
Nedávno nazvala Česká televize premiéra Fica „putinovcem"…

České média sú vysoko sledované na Slovensku pre svoju kvalitu, ale sú aj na Slovensku jednookým kráľom medzi slepými — slovenské médiá nemajú na rozdiel od českých nijakého spravodajcu okrem Bruselu a Washingtonu. Česká Tv je plaformou aj pre rozhodných, tvrdých slovenských kritikov predsedu vlády Fica, ten má ako jediný ľavicový šéf vlády v strednej Európe bezvýhradnú podporu Miloša Zemana — a tak kritici Zemana ako aj Fica si rozumejú aj v českej televízii. Avšak slovenská politika je realistická. Slovensko a nikto iný podržal pred krachom Ukrajinu dodávkami plynu, sme signatármi listu proti výstavbe Severného potoku 2, slovenský podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovič je „otcom" energetickej únie, ktorá má vyšachovať Gazprom z terajšieho postavenia na európskom plynovom trhu. Putina samozrejme rešpektujeme, je na čele štátu, ktorého ľud budeme vždy rešpektovať za jeho úlohu v porážke fašizmu. Pre značnú časť slovenskej verejnosti je ťažké zmieriť sa najmä s agresívnou protiruskou propagandou, s izoláciou Ruska a to sa týka aj neveľkej časti slovenských podnikateľov.

Stane se Bratislava více nebo méně závislou na Bruselu po volbách a po příchodu nové vlády?

Otázka nestojí takto — rozsah európskych kríz vytvára pre malý štát ako Slovensko možnosti prispieť k formovaniu názorov a východísk zložitej štruktúry EÚ, ukázalo sa to v spoločnom stanovisku Vyšehradskej štvorky. Okrem toho Slovensko je štátom spoločnej meny euro, teda bude sa usilovať za akejkoľvek vlády byť aktívnou súčasťou tohto jadra štátov EÚ. Problém pre politickú, mediálnu i verejnú mienku je miera závislosti na terajšom smerovaní NATO a potom, ak sa v rozhodujúcom štáte, USA po prezidentských voľbách bude v úrade zasa predstaviteľ nekontrovateľného vojensko priemyselného a finančného kapitálu".

Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала