Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Dušan Kerný: Prorocký Putinův mnichovský projev. Názor

© Sputnik / Dmitry Astakhov / Přejít do fotobankyProjev Vladimira Putina na Mnichovské konferenci v roce 2007
Projev Vladimira Putina na Mnichovské konferenci v roce 2007 - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Uplynulo deset let od proslulého mnichovského projevu ruského prezidenta Vladimira Putina. Tenkrát, na každoroční mnichovské konferenci pro bezpečnost, vyzdvihl ruský prezident tvrdě svůj postoj v klíčových otázkách světového dění. Projev ruského lídra měl obrovský ohlas.

Nakolik jsou dnes aktuální pro Evropu a svět hlavní teze onoho Putinova mnichovského projevu? «Putinov prejav je dodnes dôvodom na zamyslenie», řekl Sputniku politický komentátor listu Slovenské národní noviny Dušan Kerný.

Dušan Kerný: Desať rokov uplynulo od času, keď prezident Ruskej federácie prijal pozvanie na prestížne neformálne — teda o to dôležitejšie — stretnutie širokej svetovej bezpečnostnej a zahraničnopolitickej komunity. Celý ten prejav vyvolal a čo je podstatné dodnes vyvoláva úplne rozdielne komentáre. Dnes však nejde len o výročie. Ide o to, že niekoľko týždňov po nástupe nového amerického prezidenta sú otázky použitia sily alebo prechod od konfrontácie ku spolupráci či kooperácii aktuálne úplne iným spôsobom ako za prezidenta Obamu. Ale už za bývalého prezidenta USA bolo zrejmé, že len riešenie silou nestačí. A to napriek tomu, že to bola sila najlepšie pripravenej, najväčšej a najsilnejšej armády na svete, ktorá má k dispozícii najväčšiu sieť vojenských základní. Dnes je nedá nepočuť názor mnohých odborníkov, že Američania zrejme nemôžu tú masu problémov vo svete vyriešiť, zvládnuť sami a silou. To v dnešnej Európe si myslia mnohí, veď tu už roky zápasíme s problémom migrácie a ani NATO nám nevie pomôcť. Je to rozsiahly problém, že všetko sa nedá riešiť silou, alebo len silou.

Rozhovor Obamy a Putina se uskutečnil v rámci Valného shromáždění OSN v New Yorku, trval půldruhé hodiny místo plánovaných 50 minut. Tato jednání ovšem nepřinesla průlom v řešení ostrých regionálních problémů, znamenala ale, že došlo k obnovení dialogu na nejvyšší úrovni - Sputnik Česká republika
Zahraniční média o Putinově projevu: Ruský lídr přelstil Obamu
Pred rokmi som bol svedkom keď vedenie rakúskeho parlamentu pozvalo a v hlavnej sále parlamentu vo Viedni rečnil Jevgenij Primakov. Varoval pred katastrofálnymi dôsledkami, keď sa rozvráti Blízky východ, ako USA dosiahnu pravý opak toho, čo svojou vojenskou operáciou chceli. Jeho predpoveď sa splnila.

Myslím si, že Primakov bol jedným z tých, ktorí tvorili kolektívny ruský pohľad, možno akéhosi kolektívneho Putina. Tým chcem povedať, že prezident Ruskej federácie vychádzal aj v Mníchove z historického poznania ruských elít a vývoja po roku 1989. Vtedy prezident Putin hovoril o „takmer neuváženom použití sily v medzinárodných vzťahoch". Po desaťročí sa dá zrejme povedať, že to tak bolo. Ale po desaťročí je jasné, že nešlo o ruskú snahu rozrušiť medzinárodné usporiadanie pomerov, ale v rámci jestvujúceho mať alebo získať, dopracovať sa k uznaniu, k väčšiemu vplyvu. Prezident Putin nedávno povedal, že Rusko sa bude držať výdavkov podľa toho na koľko mu vrecko bude stačiť, lebo výdavky len USA sú desaťnásobne väčšie ako Ruskej federácie. Lenže dnes nejde len o Rusko, je tu aj Čína, aj oba bude chcieť mať väčší vplyv, dôstojnejšie postavenie v medzinárodných vzťahoch. Oba štáty nie sú hrozbou.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала