Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Košice: Rozhodne odsudzujem tento vandalský čin! Názor

Sledujte nás na
21. augusta v Košiciach, po Bratislave druhom najväčšom slovenskom meste, skupina protirusky a protikomunisticky naladených ľudí pred zrakmi nečinnej štátnej a mestskej polície poškodila a zneuctila pamätník Červenej armády tým, že z neho odstránila kosáky a kladivá a oblepila ho urážlivými plagátmi, na ktorých sa komunizmus prirovnáva k fašizmu.

Tento pamätník bol postavený v rokoch 1945 — 1946 podľa spoločného sovietsko-československého projektu autorov Gurjanova a Hudáka na vyjadrenie večnej a úprimnej vďaky Červenej armáde nielen obyvateľov Košíc, ale aj občanov celého Československa za oslobodenie od hitlerovských okupantov. Dosvedčujú to texty na pamätných tabuliach na pomníku, na ktorých je nápis: „Svojim osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva Červenej armáde, osloboditeľke Československa spod jarma nemeckých fašistických okupantov. Sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny. Sláva
ruským zbraniam."

Oficiální mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová - Sputnik Česká republika
Slovensko
Zacharovová: MZV RF odsoudilo poskvrnění pomníku Rudoarmějců na Slovensku
Dátum vandálského útoku na pamätník Červenej armády, ktorý sa už opakovane stal objektom zákerných útočníkov, nebol zvolený náhodne. Útok uskutočnili v deň 49. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, čím chceli vyjadril svoj protest proti činu spomínaného vojensko-politického bloku. V tejto súvislosti však vyvstávajú otázky, ktoré sú pre väčšinu zdravo rozmýšľajúcich ľudí len rétorické. Možno považovať protest, ktorý spočíva v poškodení a zneuctení cudzieho majetku, za zákonný? Majú morálne právo posudzovať, čo je správne a čo nesprávne, tí ľudia, ktorých už polícia vyšetruje pre úmyselný trestný čin? Je vhodné miešať, ako sa hovorí, hrušky (oslobodenie Československa od fašizmu vojskami Červenej armády) s jablkami (vstup do Československa vojsk Varšavskej zmluvy)? Určite nie.

Ako bezúhonný občan Slovenskej republiky, ktorý si ctí a váži nielen spravodlivosť, ale aj tých, čo majú v úcte historickú pamäť, som vďačný Červenej armáde za oslobodenie mojej vlasti od fašistického jarma, a preto rozhodne odsudzujem tento vandalský čin, ktorý nemá nič spoločného so slobodou a demokraciou. Nazdávam sa, že názor na udalosti, ktoré sa stali v Československu v roku 1968, sa dá vyjadriť aj bez toho, aby sa morálne, finančne alebo inak poškodzoval iný subjekt alebo objekt, tým viac majetok vlastného štátu, národná kultúrna pamiatka.

Memoriál sovětským vojákům v Košicích - Sputnik Česká republika
Svět
Vyslanectví RF na Slovensku připravuje protestní nótu kvůli zneuctění památníku v Košicích
Považujem tiež za absolútne neprijateľné, že slovenské orgány, ktoré by podľa zákona mali zabezpečovať poriadok a bezpečnosť v meste a štáte, umožnili útočníkom beztrestne vykonať vandalský skutok priamo pred ich očami.
V súvislosti s vyššie opísanou kauzou vyzývam všetky slovenské štátne orgány, aby okamžite podnikli konkrétne kroky na vyšetrenie poškodenia a zneuctenia sovietskeho vojenského pamätníka, potrestanie vinníkov, obnovu pamätníka v jeho pôvodnej podobe a bezpodmienečné zabezpečenie jeho nedotknuteľnosti. Veď práve vďaka Červenej armáde, ktorá sa bezo sporu najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašizmom, máme na Slovensku aj v celej Európe nad hlavou mierové nebo. To si zaslúži vďaku, česť a úctu…

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала