Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Prvý slovenský ústavný činiteľ vystúpil na pôde ruskej Dumy

© Sputnik / Alexander AstafyevStátní duma Ruské federace. Ilustrační foto
Státní duma Ruské federace. Ilustrační foto - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Návšteva a rokovania predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka v Moskve získali neočakávane silný ohlas. 15. novembra vystúpil s prejavom v pléne Štátnej dumy. Doteraz v ére nezávislosti SR na pôde Štátnej dumy nevystúpil žiaden zo slovenských politikov.

A predtým sa stretol v hornej snemovni parlamentu s predsedníčkou Rady federácie RF Valentinou Matvijenko. Vysoký hosť urobil množstvo sľubných vyhlásení na tému zbližovania medzi Slovenskom a Ruskom a prehĺbenie spolupráce.

Do akej miery sú tieto postoje k zblíženiu s Ruskom typické pre slovenskú spoločnosť? Koniec koncov, proti ruské sankcie sú stále prísnejšie…

Nálady verejnosti nie sú protiruské a v mnohom kampaň proti súčasnému Rusku na širokú verejnosť nezaberá tak účinne, ako by chcela, povedal v rozhovore pre Sputnik komentátor Slovenských národných novín Dušan Kerny.

Kerny: Značná časť verejnosti neprijíma to, čo považuje sa protiruskú kampaň ale aj kritici Ruska nie sú proti dvojstranným vzťahom, osobitne v kultúre. Teraz tu má už po tretí raz práve úspech ruský balet Borisa Eifmana na scéne Slovenského národného divadla, skandovaný potlesk sprevádzal v rámci týždňa ruského filmu Raj Paradise Andreja Končalovského, v paláci, kde v strede mesta bolo Leninovo múzeum práve teraz premietajú celý týždeň aj s podporu ruského kultúrneho atašé drásajúci film Andreja Zviaginceva Nemilovaní, takisto ako Končalovskij demonštrujúci svetovú silu ruskej kultúry. V Bratislave sa konajú kurzy ruštiny pod názvom, ktorý hovorí za veľa — nebojte sa azbuky, poďme ruštinovať, teda učiť sa ruský jazyk. Uvidíme ako konkrétne sa s pomocou deblokácií uskutoční štúdium dvesto študentov v odbore prírodných vied a medicíny. Uvidíme ako sa uskutočnia dohovory o stážach či výmenách hercov, ruská divadelná kultúra tu silne rezonuje, nezabudnuteľné je vyjadrenie poprednej hviezdnej herečky, ktorá sa pred niekoľkými rokmi stala obeťou výbuchu na letisku v Domodedove a napriek tomu o divadelnej Moskve povedala: zostala tam polovička môjho srdca. Treba však vidieť najmä slovenský pragmatizmus — ministri zahraničných vecí, absolventi špičkových moskovských škôl nás úspešne doviedli do NATO a . Značná časť verejnosti vzhľadom na vývoj na Ukrajine a prituhovanie sankcií voči RF si však kladie otázku prečo vymeniť celé Rusko za terajšiu Ukrajinu.

Čo sa na Slovensku píše o návšteve predsedu NR SR Andreja Danka?

Jaderná elektrárna v Rusku - Sputnik Česká republika
Svět
USA se obávají snížení úrovně bezpečnosti v ruském jaderném komplexu
Verejnoprávne médiá, osobitne RTVS, rozhlas a televízia, ktorá má spravodajcu v Moskve obšírne a vecne poskytujú obraz o stretnutiach tak v Rade federácie ako aj v Štátnej Dume s V. Matvijenko a V. Volodinom, takéto rozsiahle spravodajstvo sme roky nemali a pokiaľ si spomínam to sa týka aj, ak ma pamäť neklame, aj prvého vystúpenia A. Danka v Štátnej dume prvého predsedu slovenského parlamentu vôbec. Informuje sa obšírne aj o tom, že parlamentná delegácia zložila hold tak ruským vojakom cárskej armády z I. svetovej vojny ako aj sovietskym vojakom z II. sv. vojny. Na našom území masívne obnovujeme v posledných niekoľkých rokoch cintoríny padlých ruských vojakov najmä z čias Brusilovej ofenzívy (bolo ich okolo 30 tisíc) a z druhej svetovej vojny (bolo ich okolo 60 tisíc). Kým A. Danko hovorí v Moskve, však hlavnou správou bude dnešné vystúpenie prezidenta A. Kisku v európskom parlamente. Budeme mať čo komentovať. Noviny sú však otvorene veľmi kritické, časť, napr. Denník N, zastáva názor, že v poradí už druhý parlamentná návšteva v RF — prvá bola účasť na zasadaní Medziparlamentnej únie v Petrohrade — je v rozpore so záujmami Slovenska. Napadajú A. Danka že preberá názory predsedu vlády R. Fica keď hovorí, že „RF zostáva naďalej jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Slovenska mimo EÚ". To je však realita, táto formulácia nahradila predchádzajúcu o strategickom partnerstve, treba to teda takto čítať, je to podstatne menej, napokon noviny poukazujú, že obchod klesol v podstate o polovicu. Noviny kriticky rozoberajú každé proruské prejavy aj ako súčasť „dlhodobých politických investícií Kremľa do rusofilne založených subjektov", podľa analytika najčítanejšieho denníka Pravda sa v rámci EÚ návštevou v Moskve do rusofilného klubu v Európe zaradil aj A. Danko.

Ako podľa vášho názory teda treba hodnotiť túto návštevu? Veď Slovensko pokračuje hlasovať za sankcie proti Rusku tak, že reálne, v realite a nie deklaratívne sa situácia predsa nedá zmeniť?

Mítink na podporu Ruska a syrského prezidenta Bašára Asada v Bejrútu - Sputnik Česká republika
Junge Welt: chyby minulosti pomohly Rusku ustanovit svůj pořádek v arabském světě
Domnievam sa, že za daných okolností je to dobrý ťah najmä slovenskej diplomacie — ide výlučne o dvojstranné vzťahy a o možnosti medziparlamentnej spolupráce či vytvorenia výboru v tomto volebnom období. Nemení sa naša zahraničná politika. A. Danko spoločne s prezidentom A. Kiskom a predsedom vlády R. Ficom len pred niekoľkými dňami vydali silné proeurópske vyhlásenie. Minister obrany, nominovaný Dankovou Slovenskou národnou stranou, niekdajší trojhviezdičkový generál len pred niekoľkými dňami podpísal našu účasť v novom type spoločnej európskej vojenskej politiky. Osobitne teraz, keď je Slovensko na rozdiel od Česka, Poľska a Maďarska v silnej proeurópskej pozícii, aby bolo súčasťou nového jadra únie, je to však výrazná zmena. Dankovou návštevou ukazujeme, že s Ruskom sa dajú rozvíjať dvojstranné, osobitne medziparlamentné vzťahy. Bolo by nenormálne, keby si silne proeurópske Slovensko nemohlo dovoliť „prepych" dobrých dvojstranných vzťahov a využiť svoje možnosti a priestor v tých oblastech, o ktorých Andrej Danko hovorí v Moskve.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала