Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Slovensko spúšťa kampaň na propagáciu NATO. Vládny poslanec Blaha hovorí o propagande

© AFP 2021Slovenští vojáci
Slovenští vojáci - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí spúšťa propagačnú kampaň slovenského členstva v EÚ a NATO za desiatky tisíc eur. Tie pôjdu najmä mimovládnym organizáciám. Kampaň propagujúcu NATO už stihol odsúdiť aj poslanec vládneho Smeru-SD Ľuboš Blaha.

Na štvrtkovej tlačovej besede túto iniciatívu predstavili štátny tajomník ministerstva Ivan Korčok, veliteľ základne NATO vo Vajnoroch Jozef Zekucia a Miroslav Walchovský — diplomat a bývalý poradca premiéra Mikuláša Dzurindu. Wlachovský sa postaví na čelo novovzniknutého tímu ministerstva pre strategickú komunikáciu.

Slovenští vojáci - Sputnik Česká republika
Slovensko
Slovenské iluze o NATO tají jako led na jaře. Názor
Kampaň na propagáciu členstva SR v NATO bude zameraná hlavne na mladú generáciu, ktorá si podľa Korčoka nemôže pamätať ako sa na Slovensku žilo, keď sme neboli v EÚ a NATO. Kritik kampane Ľuboš Blaha patrí medzi mladých poslancov, no na druhej strane si pamätá aj Slovensko mimo štruktúr NATO. „Pamätám si, keď som sa ako mladý študent dozvedel o tom, že Dzurindova vláda umožnila stíhačkám NATO prelet ponad naše územie a pomohla tak pri bombardovaní Juhoslávie v 1999. Hrozne som sa za to rozhodnutie vtedajšej Dzurindovej vlády hanbil, napísal som dokonca pieseň pre svoju metalovú kapelu na znak solidarity Srbom a prvýkrát som sa angažoval vo verejných protestoch. Ako som Dzurindovi neskôr pripomenul v parlamente, Dzurinda má aj kvôli takýmto rozhodnutiam na rukách krv. Angažoval som sa potom spolu s Eduardom Chmelárom aj Jánom Čarnogurským v kampani, aby sa o vstupe do NATO vypísalo referendum, nech rozhodnú občania. Žiaľ, rozhodlo sa bez referenda," spomína poslanec Smeru.

Ministerstvo zahraničia má za sebou už niekoľko diskusií na univerzitách v Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici a Trnave a v týchto aktivitách chce pokračovať.

Na propagáciu pôjdu desiatky tisíc eur — propagovať NATO za štátne bude aj.týždeň

Slovensko sa do programu propagácie Severoatlantickej aliancie s názvom #WeAreNATO zapojilo spolu s Kanadou, Portugalskom, Rumunskom a Veľkou Britániou. Podľa slov Ivana Korčoka by sa nakoniec mali do kampane zapojiť všetky členské štáty. Aliancia už spustila aj viacjazyčný web kampane. Hneď v úvode napríklad píše, že pomocou partnerstva a spolupráce NATO zabezpečuje mier a slobodu už skoro 70 rokov. "Ak sú tie bomby, ktoré padali na Belehrad, „slobodou", tak áno, potom NATO zabezpečuje slobodu a ľudí v Srbsku mohlo z toľkej slobody až roztrhnúť. Ak sa krviprelievanie v Líbyi nazýva „mierom", tak áno, potom NATO zabezpečuje mier a myslím, že všetci túžime po výlete do Líbye, aby sme si ten úchvatný mier užili spolu s nimi. Ale vážne — nesúhlasím s týmto tvrdením a nesúhlasím s takýmito propagandistickými zjednodušeniami," vyhlasuje Blaha.

Hlavní náměstí v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Politolog o slovenské petici za vystoupení z NATO: v zemi „chytili vlnu“
Ako prvú časť kampane odprezentovali predstavitelia ministerstva slovenské propagačné video Slovakia is NATO, We are NATO. Jeho výrobu financovala Divízia verejnej diplomacie NATO, ktorá v minulom roku redakcii časopisu.týždeň financovala sériu diskusných relácii Pod lampou, ktoré sa týkali medzinárodnej politiky a NATO.

Časopis.týždeň bude v propagácii NATO pokračovať aj tento rok — ministerstvo totiž deklarovalo odhodlanie spolupracovať na propagácii NATO a EÚ najmä s mimovládnym sektorom a v prvom kole prideľovania dotácii uspelo päť projektov — medzi nimi aj diskusné relácie časopisu.týždeň. Blaha toto rozhodnutie kritizuje: „Týždeň je časopis, ktorý priam nechutne kritizuje vládu z neokonzervatívnych militaristických pozícií. V jednom svojom čísle zašli tak ďaleko, že na titulnú stránku zverejnili obrázok odrezanej hlavy ministra Lajčáka. Prezident Kiska šéfredaktora tohto týždenníka Hríba vozí do Ameriky na výlety. Je neuveriteľné, že takýto týždenník dostáva peniaze od štátu na propagandistické výstupy. Preverím si to a ak je to tak, budem rázne konať. Rezort zahraničia je v rukách sociálnej demokracie a ľudia očakávajú, že bude robiť zahraničnú politiku v súlade so sociálnodemokratickými hodnotami, nie v súlade s neokonzervatívnym fanatizmom Hríba a podobných extrémistov. Preto musíme zasiahnuť, kým nebude neskoro."

Okrem redakcie.týždňa podporilo ministerstvo ďalšie štyri projekty dovedna za 28 000 eur. To má byť však len začiatok prerozdeľovania dotácií. Medzi úspešnými predkladateľmi sú Centrum pre otvorenú politiku, Nadácia Antona Tunegu či think tanky Inštitút strategických politík, ktorý založil minulý rok súčasný štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák či Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku založený Jaroslavom Naďom. Väčšina z projektov sa zameriava na vzdelávanie študentov na školách a školenia pedagógov. „Namiesto toho, aby sme podporovali mimovládne organizácie, ktoré by šírili hodnoty mieru, multilaterializmu a rešpektu k iným národom, čo sú základné hodnoty našej zahraničnej politiky, tak my ideme dávať peniaze najväčším vojnovým štváčom na Slovensku, ako je Naď, ktorých erudícia je na úrovni tretieho semestra vysokej školy a celá odborná verejnosť vie, že sú to vlastne len zbrojárski lobisti, nič iné," hodnotí výber Blaha.

NATO - Sputnik Česká republika
Názory
Co stojí za otevřením štábu NATO na Slovensku? Názor
Propagácia či propaganda?

Predstavitelia ministerstva zároveň odmietajú, že by išlo o propagandu NATO. V tejto súvislosti hovoria o „strategickej komunikácii" či „rozšírení informačnej ponuky", ktoré sú reakciou na pretlak informácií. „Orwell na to vymyslel také pekné slovo, že „doublespeak". Ak sa bavíme o Rusoch, tak použijeme „zlá propaganda". Ak sa bavíme o našej propagande, povieme „informačná ponuka". Je to smiešne. Nerozumiem, aký zmysel majú takéto propagandistické iniciatívy a budem sa na to vážne pýtať, prečo by mal štát z peňazí daňových poplatníkov v takýchto ťažkých ekonomických časoch financovať propagandu v prospech vojenských spolkov," hovorí Blaha.

Jedným z cieľov kampane je zvýšiť podporu obyvateľstva pre členstvo SR v NATO. Podľa prieskumu z leta tohto roku totiž viac ako 36% Slovákov odmieta členstvo v Severoatlantickej aliancii. Ešte viac Slovákov si želá neutralitu. Podľa prieskumu z jesene minulého roku preferuje prozápadnú orientáciu Slovenska 23%, proruskú 12%, no až 52% obyvateľov si želá neutralitu Slovenska medzi Východom a Západom. Aj preto sa poslanec Blaha zasadzuje o názorovú vyváženosť v diskusii o členstve SR v NATO. „Štát musí podporovať kritickú diskusiu. Nie sme Severná Kórea, aby sme tu šírili štátnu propagandu. NATO je kontroverzné a dlhodobo na to upozorňujem. Jedna vec je, že sme členom tohto spolku, čo nespochybňuje žiadna zo strán vládnej koalície, druhá vec je, že sa musíme otvorene rozprávať aj o jeho chybách a nešíriť tu žiadnu propagandu. Vojny v Juhoslávii či v Líbyi boli vážnym zlyhaním NATO. Umierali nevinní ľudia. Nad týmto nemôžeme privierať oči a šíriť bezduché jednostranné „informačné ponuky". Čo je v tejto chvíli najdôležitejšie, také závažné rozhodnutia ako je spustenie propagandistickej kampane v prospech NATO nemôžu byť prijímané bez toho, aby o tom poslanci NR SR mali informácie a aby sa k tomu mohli vyjadriť, to je proste nonsens," tvrdí poslanec Smeru a dodáva, že štátnemu tajomníkovi Korčokovi už adresoval list, v ktorom ho žiada o vysvetlenie. Takisto sa chystá zvolať Výbor NR SR pre európske záležitosti, ktorému predsedá a diskutovať sa o tom bude aj na poslaneckom klube Smeru.

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала