Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Slovenskí vojaci absolvujú do júla viac ako 50 cvičení. Väčšinou s Američanmi

© AFP 2021 / Samuel Kubani Slovenští vojáci
Slovenští vojáci - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Príslušníci slovenských ozbrojených síl sa v prvom pol roku 2018 rozhodne nudiť nebudú. Do konca júna by sa totiž mali zúčastniť viac ako polstovky vojenských cvičení u nás i v zahraničí s účasťou zahraničných vojakov.

Vyplýva to z Návrhu na vyslovenie súhlasu vlády s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenskej republiky a s vyslaním Ozbrojených síl Slovenskej republiky mimo územia Slovenska na účel vojenských cvičení v 1. polroku 2018, ktorý na svojom decembrovom zasadnutí schválila vláda. „Participáciou na medzinárodných cvičeniach, najmä s ozbrojenými silami členských štátov Organizácie Severoatlantickej zmluvy, preukazuje Slovenská republika zároveň svoju pripravenosť podieľať sa na záväzkoch, ktoré jej vyplývajú z členstva v tejto medzinárodnej organizácii," píše sa v predkladacej správe materiálu.

Konvertoplán MV-22 Osprey - Sputnik Česká republika
Svět
Parlament Okinawy požádal USA, aby přestaly s lety Ospreyů
Podľa schváleného materiálu absolvujú spolu so svojimi zahraničnými kolegami slovenskí vojaci do konca júna 54 cvičení — 28 v zahraničí a 26 na Slovensku. V rámci dvoch z nich budú v slovenskom vzdušnom priestore operovať aj americké lietadlá.

Väčšinou s Američanmi

Prvé zo série cvičení čaká slovenských vojakov už koncom tohto mesiaca. Spolu s českými vojakmi budú na západnom Slovensku nacvičovať potápanie pod ľadom. Ďalšie bude nasledovať v marci, kedy v rámci radiačnej, chemickej a biologickej ochrany budú naši vojaci cvičiť spolu s vojakmi z Čiech, Veľkej Británie a USA. Americkí vojaci sa zúčastnia viac ako polovice cvičení, ktoré budú do konca júna prebiehať na území Slovenskej republiky.

Okrem amerických a britských vojakov budú na Slovensku cvičiť aj vojaci z Česka, Maďarska, Poľska, Belgicka, Chorvátska, Rumunska a Rakúska. Slovenskí vojaci so svojimi zahraničnými kolegami budú precvičovať logistiku, delostreľbu, protivzdušnú obranu, taktiku špeciálnych operácií či výsadky. Do spoločných cvičení sa zapoja chemici, ženisti, vojenskí hasiči, psovodi či vojenskí policajti.

Naši vojaci pôjdu zase na cvičenia v Litve, Poľsku, Turecku, Francúzsku, Veľkej Británii, Švédsku, Estónsku, Rakúsku, Lotyšsku a v Bulharsku, kde budú na cvičení European Spartan pracovať s lietadlami C-27 J Spartan.

Priletia americké hybridy

Americký konvertoplán MV-22 Osprey - Sputnik Česká republika
Svět
V Japonsku nouzově přistál americký vojenský konvertoplán Osprey
V materiály sa spomína aj povolenie preletov slovenským vzdušným priestorom. Americká armáda totiž krátkodobo umiestni na leteckej základni Kuchyňa svoje lietadlá. Konkrétne štyri kusy konvertoplánov CV-22 Ospray, úlohou ktorých bude „precvičenie podpory hostiteľskej krajiny".

Konvertoplány sú hybridy lietadiel a vrtuľníkov. Sklopné rotory umožňujú kolmý vzlet podobne ako u vrtuľníkov, no zároveň môžu lietať vysokou rýchlosťou na dlhé vzdialenosti ako dopravné lietadlá. Americká armáda ich využila vo vojnách v Iraku, Afganistane a Líbyi. 7. letka špeciálnych operácii Amerického vojenského letectva v Európe, ktorá stroje typu CV-22 Ospray využíva, pritom na Slovensku nebude prvýkrát. Od roku 2014 pravidelne nacvičujú na základni v Kuchyni vzlety v sťažených podmienkach ako je tma či prašné prostredie.

„Sme jednou z mála krajín na svete, ktorá disponuje výcvikovými priestormi a aj podmienkami vhodnými na tento typ cvičenia," povedal v roku 2014 vtedajší minister obrany Martin Glváč, keď si prišiel osobne pozrieť americké lietadlá.

Tie budú pravdepodobne na Slovensko lietať čoraz častejšie. Spojené štáty sa totiž rozhodli financovať modernizáciu leteckých základní vo viacerých európskych krajinách, vrátane Slovenska, tak, aby boli schopné prijímať americké armádne lietadlá.

Povolenie, ktoré udelila vláda na prítomnosť vojakov zahraničných armád sa týka len účasti na cvičení a nezahŕňa napríklad transporty vojenskej techniky cez územie Slovenska. Tie sú v poslednom období časté — v roku 2017 prešlo územím SR, podľa údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo obrany, minimálne 739 cestných a 36 železničných transportov vojenskej techniky.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала