Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Mnohým v Rade Európy sa v prípade Ukrajiny začínajú otvárať oči, hovorí slovenský poslanec

Slovenský vládny poslanec Ľuboš Blaha je po niekoľkých dňoch v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy zhrozený: ruskej delegácii už v roku 2014 odňali hlasovacie práva a na permanentné útoky ukrajinských a gruzínskych poslancov nemôžu reagovať.

„Ešte aj zločincom na súde sa priznáva právo na obhajobu, ale tuto si niekto predstavuje, že viesť dialóg sa dá aj bez protistrany," reagoval poslanec s rozhorčením na facebooku.

Blaha, ktorý je zároveň predsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti, bol v pondelok zvolený za podpredsedu Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE). Ešte v ten istý deň napísal svoje rozhorčené postrehy z toho, ako prebieha „diskusia" s ruskou stranou. Blaha teraz pre čitateľov Sputniku prezradil aj ďalšie detaily — napríklad ako sa Rusi hodlajú brániť či o tom, ako po ňom začal kričať ukrajinský ultranacionalista Ľjaško.

Aj zločinci majú právo na obhajobu, no Rusi v Rade Európy nie

PS OBSE - Sputnik Česká republika
Slovensko
Slovensko na čele OBSE: prispeje k zníženiu napätia medzi Ruskom a Západom?
Novozvolený podpredseda PZ RE sa nestačil čudovať, keď zistil ako prebieha diskusia o Ukrajine. „To vlastne neprebieha diskusia, iba sa jeden po druhom furt hlásia ukrajinskí poslanci, aby kopali do Rusov, ktorí sa nemôžu brániť. Ja sa samozrejme Rusov zastanem, ale je absurdné, aby nemali možnosť brániť sa. Ešte aj zločincom na súde sa priznáva právo na obhajobu, ale tuto si niekto predstavuje, že viesť dialóg sa dá aj bez protistrany — úplný vrchol "demokracie"," napísal na facebooku Blaha.

Pre Sputnik Blaha prezradil, že ukrajinskí poslanci dokola vo svojich prejavoch používajú spojenie „ruská agresia", ktorým chcú ospravedlniť svoje ataky voči Ruskej federácii. „Keď som sa postavil na obranu Ruska a povedal, že za humanitárnu katastrofu na Donbase môže ukrajinská armáda, tak po mne začal ziapať ukrajinský ultranacionalista, podľa niektorých dokonca fašista, Oleh Ľjaško. A pridali sa k nemu ďalší Ukrajinci," hovorí vládny poslanec.

Plynovod - Sputnik Česká republika
Svět
Slovensko obstavilo plyn pro Ukrajinu kvůli dluhu – média
Avšak nie všetci Ukrajinci na pôde PZ RE sa uchyľujú k rusofóbii. Na stredajšom zasadnutí frakcie Zjednotenej európskej ľavice referoval o dianí na Ukrajine tamojší novinár, ktorému v jeho vlasti hrozí 15 ročné väzenie. Predseda ukrajinských komunistov Petro Simonenko zase poslancov informoval o nedávno prijatom zákone o reintegrácii Donbasu, ktorý podľa neho de facto vyhlasuje vojnu Rusku. „Sú to neuveriteľne nebezpečné veci. V ohrození sú novinári, sloboda slova, kritické politické strany a čo je najhoršie — ohrozený je mier," uzatvára svoje hodnotenie poslanec.

Ako ďalej dodáva, pod demokraciou chápe otvorenú diskusiu medzi rozdielnymi názormi. To, čo sa však podľa neho občas deje v PZ RE je skôr súťaž o to, ktorý Ukrajinec si silnejšie kopne do Ruska. Pritom dialóg s Ruskom v iných medzinárodných inštitúciách funguje bezproblémovo. Príkladom môže byť OBSE, v predsedníctve ktorého Slovenská republika momentálne figuruje. Práve takýto dialóg by si vládny poslanec predstavoval aj v Rade Európy. „Pomôže to všetkým, pretože Rada Európy potrebuje Rusko a aj Rusko chce, aby rovnocenná spolupráca s Radou Európy pokračovala," dodáva Blaha.

Rusko pohrozilo stopnutím financií

Rusko však teraz prišlo s krokom, ktorý mnohých v Rade Európy znepokojil — ruská delegácia pohrozila, že prestane prispievať do rozpočtu Rady Európy. Svoj príspevok plánuje znížiť aj Turecko a keďže tieto dve krajiny patria spolu s Nemeckom a Francúzskom medzi kľúčových financovateľov Rady Európy, ktorých príspevky sa pohybujú v desiatkach miliónov eur, organizácii to môže privodiť nemalé komplikácie. Rada tak môže podľa Blahu prísť o zhruba pätinu prostriedkov. „Ohroziť to môže mnohé aktivity Európskeho súdu pre ľudské práva a ďalších kľúčových orgánov Rady Európy. Preto je situácia taká vážna a dokonca aj tie delegácie, ktoré sú obvykle kritické voči Rusku, dnes hľadajú cesty k zbližovaniu," dodáva slovenský poslanec.

Na to sa však viaceré štáty zobudili a začali hľadať možnosť, ako s Ruskom opäť nadviazať dialóg. Socialisti v pondelok navrhli vytvorenie komisie, ktorej úlohou bude spolu s ruskou delegáciou hľadať možnosti, ako im prinavrátiť volebné práva. Návrh sa stretol s pochopením a väčšina poslancov zaň hlasovala. Pridal sa aj poslanec Blaha, ktorý diskusiu o návrhu komentoval nasledovne: „Jasné, Ukrajinci skákali, Gruzínci vrčali a občas do toho vrieskal nejaký uletený liberál, ale inak obrovská väčšina PZ RE tento návrh podporila a nad Ukrajincami už krútia hlavou aj tí najväčší západniari: "To už nechcete ani dialóg?!," pýtali sa ich dnes v pléne."

Kritika Ukrajiny silnie

Festival etnických kultur Solncestojanie v Omské oblasti - Sputnik Česká republika
Slovensko
Slované se o sebe musí starat: v Rusku okomentovali vyjádření slovenského poslance
Novozvolený podpredseda zároveň dodáva, že väčšina poslancov v zhromaždení už stráca s ukrajinskými kolegami trpezlivosť. Týka sa to nielen sociálnych demokratov či ľavičiarov, ale aj pravicových ľudovcov, ktorí však svoju kritiku nemôžu vysloviť nahlas. Nie je to však len o útokoch na ruskú delegáciu. Najnovšie vyvoláva v radoch poslancov PZ RE nevôľu nový jazykový zákon, ktorý ukrajinský parlament schválil v septembri.

Proti jeho zneniu sa ohradilo viacero národnostných menšín žijúcich na území Ukrajiny — nielen ruská, ale aj maďarská či rumunská, ktoré sú sústredené najmä na západe krajiny. Za pravdu im dala aj Benátska komisia spadajúca pod Radu Európy, ktorá zákon odsúdila. „Keď sa Ukrajinci bránili, že oni vlastne chcú chrániť vlastný jazyk, tak ich sfúkli starí harcovníci z EPP aj od socialistov — bolo to až zábavné. Drvivá väčšina hlasovala za rezolúciu na ochranu menšinových jazykov, ktorá je v skutočnosti fackou pre Ukrajinu," hovorí Blaha.

Po niekoľkých dňoch v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy je napriek niekoľkým negatívnym skúsenostiam slovenský vládny poslanec optimisticky naladený: „Myslím, že sa mnohé delegácie prebúdzajú a vidia, ako Ukrajinci ubližujú ruskej menšine a že to jednoducho nie je normálne a v Európe to nemôžeme tolerovať."

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала