Arabista Jalal Suleiman pre Sputnik hovorí, že v prípade je viacero nezrovnalostí, ktoré verziu „zdroja z prostredia vlády" nepodporujú.
Líbyjčan mal byť podľa medializovaných informácií vysokopostaveným členom militantnej skupiny z Misráty, mesta na severozápade Líbye. „Skupina je podozrivá z útokov na civilné obyvateľstva a z terorizmu," píše na svojom webe Pravda.
Nezrovnalosti v prípade
Slovenský arabista sýrskeho pôvodu Jalal Suleiman upozorňuje na viacero nezrovnalostí. „Slovenské ministerstvo zahraničia muselo o „diplomatovi" vedieť ešte pred jeho príchodom na Slovensko," upozorňuje Suleiman.
Pre Sputnik popisuje proces, ktorým Líbyjčan prešiel pred cestou na Slovensko: „Je to citlivá záležitosť, ale diplomatická prax je taká, že najprv veľvyslanectvo, v tomto prípade líbyjské, muselo ministerstvo zahraničných vecí upovedomiť o príchode tohto diplomata. To sa aj stalo. Ministerstvo muselo udeliť súhlas s príchodom tejto osoby a poskytlo mu vízum na zastupiteľskom úrade v Káhire."
„Faktom totiž je, že súčasťou tripoliskej vlády uznanej aj medzinárodným spoločenstvom sú taktiež islamisti, ktorí bojovali proti Kaddáfímu a zároveň majú podporu tých, ktorí boli väznení v Guantáname, ako napríklad Abdelhakima Belhadža," hovorí Suleiman a dodáva: „Teraz sa islamisti snažia zabezpečiť „svojich ľudí" aj prostredníctvom diplomatických funkcií."
Belhadž sa svojho času zúčastnil bojov proti sovietskym vojskám na strane afganských militantov, neskôr po návrate do Líbye sa v polovici deväťdesiatych rokov zapojil do pokusu islamských militantov v Líbyi zvrhnúť Muamara Kaddáfího. Po tomto neúspešnom pokuse sa presunul do zahraničia, kde ho v roku 2004 zatkla CIA pre styky s Al-Kájdou a na čas umiestnila do väzenia v Guantáname. V roku 2011 sa zapojil do povstania proti Kaddáfímu. Balhadž je podľa Suleimana osoba, ktorá v Líbyi a severnej Afrike organizovala islamistov pre boj v sýrskej vojne.
Suleiman sa k medializovanej verzii neprikláňa: „Je otázne, či je tento prípad pravdivý, nakoľko slovenská strana sa o dotyčnom dozvedela ešte pred jeho príchodom a mohla ho odmietnuť akceptovať. Tým by sa vyhla tomuto diplomatickému faux pas. Myslím si, že to, čo sa stalo, je dôkazom chaosu, ktorý vládne v oblasti koordinácie medzi jednotlivými bezpečnostnými službami SR a taktiež amatérstva slovenského ministerstva zahraničia."
Ozrejmiť tento prípad nepomáha ani mlčanie dotknutých inštitúcii — ministerstvo obrany odmietlo pre médiá komentovať osobu líbyjského diplomata a rovnaký postup zvolili aj ministerstvo zahraničia a policajné prezídium.
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce