Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Teraz budem naštvaný! Slovenský biatlonista podporuje vylúčených Rusov

© AFP 2022 / Christof StacheMartin Otčenáš
Martin Otčenáš - Sputnik Česká republika
Biatlonista Martin Otčenáš vyjadril na sociálnej sieti podporu svojmu ruskému kolegovi Antonovi Šipulinovi, ale aj ďalším športovcom z Ruska, ktorí na poslednú chvíľu dostali stopku na blížiacej sa olympiáde. Pre Sputnik vysvetlil, prečo sa mu obvinenia ruských športovcov zdajú nespravodlivé.

Niekoľko dní pred začiatkom Zimných olympijský hier v juhokórejskom Pjongčangu nedostali od Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na olympiádu pozvánku viac ako štyri desiatky ruských športovcov. Napriek tomu, že je to reakcia na dopingový škandál ruských športovcov, väčšina mien zo spomínaného zoznamu nemala s dopingom nikdy problém. Medzi nimi sú aj viaceré medailové nádeje Rusov — bežec na lyžiach a dvojnásobný majster sveta Sergej Usťugov, biatlonista Anton Šipulin (pozn. brat Anastasie Kuzminovovej) či šesťnásobný olympijský víťaz v šortreku Viktor Ahn.

Podpora od Otčenáša

K vyškrtnutiu ruských športovcov sa na Instagrame vyjadril aj trojnásobný držiteľ zlatej medaile z letného biatlonu Martin Otčenáš: „Bol som sklamaný, že v Riu 2016 neštartovala táto veľká športovkyňa, ktorú som obdivoval," napísal slovenský športovec na adresu skokanky o žrdi Jeleny Isinbajevovej a dodal: „Ale teraz budem naštvaný! Anton Šipulin — brat „našej" Nasti! Poznám ho dlhé roky. Často sme sa stretávali na trati aj mimo nej. Je mi veľmi ľúto, že sa v Kórei nestretneme. Nepochopiteľné podozrenia a jednoducho len zoznam športovcov — to sú dôkazy. Pravdepodobne za tým bude niečo viac. Anton a ďalší športovci, držte sa!"

Ricco Gross - Sputnik Česká republika
Svět
Německý trenér ruských biatlonistů: Je to dost podělaná situace
Medzi viac ako štyridsiatimi športovcami, ktorí od MOV nedostali pozvánku sú okrem Šipulina, Usťugova či Ahna aj napríklad sánkarka Viktória Demčenková, bobisti Roman Košeľov a Julia Šokšujevová, hokejisti Valerij Ničuškin, Michail Naumenkov či Alexej Bereglazov. Otázna je aj účasť aj krasokorčuliarskych párov — z dvojice Xenia Stolbovová a Fiodor Klimov dostal pozvánku len Klimov. V dvojici Ivan Bukin a Alexandra Stepanovová, dostala zase pozvánku len Stepanovová. „Neviem o žiadnych jasných dôkazoch. Iba o podozreniach. No ak môžu a mohli športovci štartovať na svetových pohároch a majstrovstvách sveta, ktorých bolo za posledné štyri roky veľa a mali dopingové skúšky počas týchto súťaží, ale aj mimo nich, tak mi to príde divné," hovorí pre Sputnik Otčenáš, ktorý bude Slovensko na olympiáde v Pjongčangu reprezentovať.

Fair-play v športe dávno neplatí

Štáb MOV - Sputnik Česká republika
MOV uveřejnil seznam kritérií, jimiž se řídil při povolení účasti Rusů na OH
Podľa Otčenáša je náročné hodnotiť či je trest pre ruských športovcov primeraný. „Pre mňa je nespravodlivé a nepochopiteľné, to, že na tieto podozrenia mali kontrolné inštitúcie čas reagovať skôr počas tých štyroch rokov. To, že to vyriešili takto pár dní pred začiatkom olympijských hier nie je fér," poznamenáva slovenský reprezentant.
V zahraničí už viacero športovcov vyjadrilo ruským kolegom podporu či solidaritu, Otčenáš je však na Slovensku jeden z prvých, ak nie prvý. Z prípadnej kritiky ale obavy nemá. „Kritike sa športovci vystavujú stále. Každý má svoj názor a pohľad na vec. No s dopingom mali a majú aj iné krajiny problémy a nikdy sa to takto neriešilo. V prvom rade ide o ľudí — športovcov, ktorí športu obetovali kus života. Za ďalšie, nikto si nevyberá, v akej krajine sa narodí, či je z Ruska, Ameriky alebo Afriky," hovorí Otčenáš a dodáva: „Nezastávam sa zaryto Rusov, Ide o fair-play a čistú hru. No myslím, že to už dávno v športe neplatí, lebo niekto môže a iný zase nie."

Ruská reprezentácia teda nenastúpi na nadchádzajúcich ZOH v plnej zostave a ani pod štátnou vlajkou. Súťažiť budú v dresoch s nápisom Olympic athlete from Russia. Štartovať na olympiáde bude navyše umožnené len tým športovcom, ktorí dostali pozvánku od komisie MOV pod vedením Valerié Fourneyronovej — bývalej ministerky športu Francúzska a v súčasnosti predsedníčkou komisie, ktorá sa dopingom medzi ruskými športovcami zaoberá.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала