Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Názory
Názory: komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Ruská dopingová kauza je účelová a nedôveryhodná, tvrdí 58 slovenských poslancov

© Sputnik / Vladimir SergeevOlympijská a ruská vlajky
Olympijská a ruská vlajky - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
58 poslancov slovenského parlamentu vo štvrtok podpísalo otvorený list Medzinárodnému olympijskému výboru, ktorý žiadajú o prehodnotenie rozhodnutia v prípade ruských športovcov, ktoré nazývajú účelovým poškodením. Pod list sa podpísali ako koaliční, tak aj opoziční poslanci.

Podpisovanie listu bolo spontánnym aktom, hovorí pre Sputnik jeho iniciátor Ľubomír Petrák.

Pchjongčchang - Sputnik Česká republika
Na Olympiádě v Pchjongčchangu došlo k prvnímu dopingovému porušení
Poslanci slovenského parlamentu sa v liste hlásia k myšlienke fair play a jednoznačne odmietajú doping, no zároveň odsudzujú prístup MOV k ruským športovcom. „Aj v kontexte rozhodnutia športového arbitrážneho súdu vyznieva rozhodnutie MOV nevpustiť viacerých ruských športovcov na ZOH ako absolútne nedôveryhodné a účelové," píše sa v liste a ďalej v kritike verdiktu slovenskí poslanci pokračujú: „Ide o hrubý akt násilia proti myšlienke a princípom olympijského hnutia. Preto vyzývame MOV, aby prehodnotil svoje bezprecedentné rozhodnutie vykonané na základe kolektívnej viny športovcov."

Vytvorenie otvoreného listu MOV inicioval poslanec vládneho Smeru-SD Ľubomír Petrák, ktorý zároveň stojí na čele parlamentného výboru pre vzdelanie, vedu, mládež a šport. „Ja a aj moji kolegovia, poslanci NR SR, ktorí podpísali tento list zvýrazňujeme potrebu fair play v športe, živote a aj v politike. Signatári tohto listu sú znepokojení narastajúcou účelovosťou rozhodnutí viacerých medzinárodných organizácií, ktoré negatívne zasahujú do života mnohých športovcov, a čo je ešte horšie, pri posudzovaní niektorých pochybení sa nezriedka používa dvojaký meter" hovorí poslanec NR SR.

MOV berie športovcom pocit spolupatričnosti s národom

Protest na Šafárikovom námestí - Sputnik Česká republika
Slovensko
„MOV, prestaňte so znásilňovaním športu!“ zaznelo v Bratislave. Názor
Poslanci zdôrazňujú, že doping je pochybením jednotlivca, pri ktorom by nemal byť uplatňovaný princíp kolektívnej viny či dvojitý meter, s ktorým majú skúsenosť nielen ruskí olympionici, ale aj viacerí slovenskí vrcholoví športovci, ako napríklad chodec Matej Tóth či cyklista Peter Sagan.

V prípade oboch slovenských športovcov sa obvinenia ukázali ako nepodložené, no nemali tak fatálne následky ako v prípade ruských športovcov, ktorým je na prebiehajúcich ZOH v Pjchongčangu znemožnené reprezentovať svoju vlasť. Pritom stotožnenie sa s národom a štátom je podľa poslancov jednou z prirodzených túžob ľudí. „MOV berie športovcom pocit spolupatričnosti so svojím národom. Hrdosť na materinský jazyk, štát a jeho symboly je každému vlastná a svätá. Toto im nemá právo nikto brať," zhodujú sa poslanci.

Slovenských zákonodarcov obzvlášť znepokojuje rovnaký verdikt v prípade ruských paralympionikov: „Sú to ľudia, ktorí sú znevýhodnení ťažkými osudmi, cez ktoré sa prenášajú pomocou športu. Práve títo ľudia si zaslúžia našu úctu za to, ako bojujú so svojím osudom a paradoxne práve oni boli zatiahnutím politiky do športu znevážení."

Podpisy zozbierali za deň

Poslanci sa pod list podpísali v priebehu štvrtkového rokovania parlamentu, teda v priebehu pár hodín. Petrákovi sa podarilo zozbierať 58 podpisov.

„Vo všetkých prípadoch boli reakcie veľmi pozitívne, prejavujúce plné stotožnenie sa s obsahom listu. List sme chceli doručiť Medzinárodnému olympijskému výboru pred začiatkom ZOH," hovorí Petrák.

Ako ďalej dodáva, poslanci list podpisovali spontánne, nikoho z kolegov nepresviedčali. Na druhej strane však Petrák priznáva, že podpisov mohlo byť pod listom viac. Som presvedčený, že ak by sme mali dlhší časový priestor na zber podpisov, tak ich bez problémov nazbierame viac. Súhlas s obsahom listu prejavili poslanci takmer všetkých poslaneckých klubov a aj nezávislí poslanci. Ja to vnímam ako hlboko zakorenený zmysel pre spravodlivosť v srdciach mojich kolegov," uzatvára vládny poslanec.

Rozhodnutie MOV nezmenia, no chcú vyjadriť nesúhlas s nespravodlivosťou

Skokanský můstek v Jižní Koreji - Sputnik Česká republika
Třetí den je pro Česko bez medaile. Ale raduje se Slovensko
Podľa informácií, ktoré Sputniku poskytol poslanec Petrák sa pod list podpísali poslanci takmer všetkých poslaneckých klubov. Myšlienka solidarity s ruskými športovcami teda našla podporu naprieč politickým spektrom. Ďalšími poslancami, ktorí pre Sputnik komentovali zaslanie listu a dianie súvisiace s ruskými reprezentantmi sú Ľuboš Blaha z vládneho Smeru-SD a nezávislý poslanec Peter Marček.

Zhodujú sa na tom, že samotný list verdikt MOV nezvráti, no obaja vidia v tejto iniciatíve pozitíva. Podľa Blahu je dobré, že Slovensko aj touto cestou vysiela do sveta signál, že odmietame neférový prístup voči Rusku a zneužívanie športu na politiku a rozoštvávanie. „Som rád, že čoraz viac ľudí na Slovensku vyjadruje svoju podporu Rusku a prestáva mať strach z kriminalizácie a ostrakizácie, ktorú voči kritikom Západu spustili liberálne médiá," dodáva poslanec Smeru.

Nejpůvabnější sportovkyně na ZOH 2018 - Sputnik Česká republika
Foto
Nejpůvabnější sportovkyně na ZOH 2018
Peter Marček si zase myslí, že každá iniciatíva bez ohľadu na načasovanie vstupuje do histórie. „Prínos preto vidím v pozdvihnutí hlasu pravdy a spravodlivosti, v odmietaní vťahovania športu do politiky, pretože s kolegami — poslancami sme sa zhodli, že odobratie možnosti reprezentovať vlastnú krajinu bez jej štátnych symbolov je v olympijskom športe, kde sa vedú práve národné štatistiky, niečo nepredstaviteľné a sú za tým politické dôvody," hodnotí nezaradený poslanec.

A ako vidia poslanci budúcnosť olympijského hnutia po tom, čo v posledných týždňoch predviedol MOV? Marček pre Sputnik hovorí, že všetko záleží od toho, či kompetentní odhodia politiku a začnú posudzovať problémy objektívne, vecne a adresne miesto uplatňovania kolektívnej viny. Zároveň pripomenul prípad z minulosti amerických laboratórií Balco, „ktoré vyrobili rastový hormón THG, ktorý vtedajšie dopingové testy nedokázali odhaliť… Až vyšetrovanie starších vzoriek v roku 2003 ukázalo masívny doping, ale vina padla len individuálna, napr. na hlavy šprintérov Marion Jonesovej či Justina Gatlina. Majiteľ laboratórií Victor Conte povedal, že nepovolenými prostriedkami si pomáhala viac ako polovica športovcov štartujúcich na olympiáde v Londýne (2012) a dodal, že počas hier je testovanie irelevantné. Takže otázka znie, prečo MOV začal riešiť až Soči a Ruskú federáciu?" pýta sa nezaradený poslanec.

Anastasia Kuzmina - Sputnik Česká republika
Svět
Ruska reprezentující Slovensko vyhrála stříbro na olympiádě
Podľa Blahu, ktorý vedie parlamentný výbor pre európske záležitosti, sa situácia v najbližšej dobe nezmení, lebo MOV je pod vplyvom mocností, ktoré chcú ubližovať Rusku. Preto očakáva ďalšie „podpásovky" voči Rusku. „Ale ak sa vyvinie dostatočný medzinárodný tlak, nebudú si môcť v budúcnosti dovoľovať takéto nechutnosti — práve o to ide. Nesmú mať pocit, že môžu všetko. To, čo urobili Rusom je škandál. Potrestali nevinných ľudí na základe kolektívnej viny, a to je neodpustiteľné," hovorí poslanec vládneho Smeru a dodáva, že celá protiruská kampaň je kontraproduktívna, pretože takáto do očí bijúca nespravodlivosť vyvoláva k Rusku sympatie aj u ľudí, ktorí sa nad politikou nikdy nezamýšľali.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала