Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Slovensko
Zprávy ze Slovenska: čerstvé slovenské novinky a události

Čarnogurský: Vojenským Schengenom nás štvú proti RF. V prípade vojny naši prebehnú k Rusom

© Sputnik / Vitaliy Belousov / Přejít do fotobankyJán Čarnogurský
Ján Čarnogurský - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Vojenský Schengen je ďalším krokom v zaťahovaní Európy do americkej expanzívnej politiky proti Rusku, myslí si bývalý slovenský premiér.

Vojenský Schengen sa stáva realitou. Američania nepoznajú hranice boja proti Rusku, reaguje Čarnogurský

„Opäť pôjdu z Nemecka rozkazy na vojnu na východe Európy?" reaguje na vojenský Schengen Čarnogurský

V dohľadnej dobe vznikne v Európe systém umožňujúci voľný pohyb vojsk NATO po európskom území — vojenský Schengen. Vojská členských krajín NATO sa tak budú môcť po Európe presúvať na cvičenia či napríklad na misie v Pobaltí bez obmedzení. Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, ktorý v súčasnosti vedie protestné hnutie proti aktivitám NATO na Slovensku opatrenie tvrdo kritizuje.

V stredu plány na vytvorenie vojenského Schengenu potvrdila aj nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová na zasadnutí ministrov obrany členských štátov NATO. „V rámci Európy chceme zriadiť niečo ako vojenský Schengen, aby sme mohli svižne presúvať vojakov bez komplikácií, zbytočnej byrokracie a s veľkou rýchlosťou," povedala Leyenová a zároveň Nemecko ponúkla ako hostiteľa veliteľstva tohto projektu.

Na voľný pohyb vojsk bez súhlasu vlády treba ústavný zákon

Predstava, že by sa po európskych krajinách mohli voľne pohybovať napríklad americké vojská sa nepozdáva Jánovi Čarnogurskému. „Opäť pôjdu z Nemecka rozkazy na vojnu na východe Európy?" pýta sa v reakcii na vyhlásenia nemeckej ministerky obrany.

Čarnogurský tvrdí, že iniciatíva na vytvorenie vojenského Schengenu je súčasť americkej „salámovej taktiky" na zaťahovanie európskych štátov do svojej expanzívnej politiky proti Rusku. „Ďalším krokom môže byť právo zdržiavať sa na území členských štátov NATO na neurčitú dobu, čiže budovať si tu svoje základne alebo prevziať jednoducho základne slovenskej armády," hovorí tvár slovenských protestov proti NATO.

Slovenský europoslanec Richard Sulík - Sputnik Česká republika
Slovensko
Slovenský europoslanec Sulík o hordách migrantů, ekonomice a rozšiřování EU na Balkáně
Zatiaľ nie je jasné, na akom princípe sa územie pre voľný pohyb armád bude kreovať. V súčasnosti musí v prípade Slovenska prítomnosť zahraničných armád odsúhlasiť Vláda SR. Napríklad na decembrovom zasadnutí vláda odsúhlasila prítomnosť zahraničných armád, ktoré budú na slovenskom území prítomné v rámci vojenských cvičení.

Je možné, že spojenecké armády budú môcť na naše územie vstúpiť bez súhlasu vlády? Čarnogurský tvrdí, že udelenie povolenia na prechod armád NATO bez ohlásenia a povolenia cez územie SR by si vyžadovalo ústavný zákon. „Podľa platného znenia Ústavy, článok 86 písmeno l/, Národná rada dáva súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území Slovenska. Podľa článku 119 písmeno o/ Ústavy vláda rozhoduje v zbore… o súhlase s prechodom zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenska. Dohoda o vojenskom Schengene by tieto ustanovenia obchádzala (porušovala). Na schválenie vojenského Schengenu sa na Slovensku vyžaduje ústavný zákon, čiže za zákon by muselo hlasovať 90 poslancov," vysvetľuje bývalý minister spravodlivosti a dodáva: „Keď bude taký návrh predložený v Národnej rade, budeme sledovať, ktorí poslanci za zákon budú hlasovať. Ak takým spôsobom zatiahnu Slovensko do vojny, budú volaní na zodpovednosť."

USA bude proti Rusku bojovať do posledného spojeneckého vojaka

Myšlienka voľného pohybu vojsk NATO po Európe nie je otázkou niekoľkých týždňov či mesiacov. V roku 2015 s ňou prišiel Ben Hodges, veliteľ amerických síl v Európe. V októbri minulého roku svoju žiadosť zopakoval, pričom otvorene vyhlásil, že zámerom je postup voči Rusku. „Aliancia potrebuje možnosť premiestňovať sa rovnako rýchlo, alebo ešte rýchlejšie ako ruské ozbrojené sily, pokiaľ chceme, aby náš potenciál zadržiavania bol efektívny," povedal americký generál.

Pred podobnými snahami, ktoré sú namierené na konfrontáciu s Ruskom Čarnogurský varuje, zdôrazňujúc, že Ruská federácia nie je naším nepriateľom a nikdy nebola. Poukazuje pritom na príklady z modernej histórie, kedy slovenskí vojaci vo veľkom prebiehali na ruskú stranu. „Ak by NATO zatiahlo Slovensko do vojny s Ruskom, slovenskí vojaci to budú riešiť podobne a budú prebiehať na ruskú stranu. Zaslúžia si za to uznanie už vopred. Podľa politiky najmä USA sa javí, že Američania nepoznajú hranice boja proti Rusku do posledného spojeneckého vojaka, vrátane slovenského. Jedinou hranicou Američanov sú ruské jadrové sily a rakety, ktoré by zničili USA," dodáva Čarnogurský.

Zradné PESCO

Na prvý pohľad sa zdá, že projekt vojenského Schengenu je spoločnou európskou iniciatívou, keďže tento krok je súčasťou dohody PESCO, ktorú vytvorila väčšina členských štátov EÚ. Samotná dohoda je však iniciatívou NATO, ktoré sa operia o Lisabonskú zmluvu. V nej sa hovorí, že vojenská spolupráca v rámci EÚ bude podriadená NATO.

S výnimkou Veľkej Británie, Malty, Írska, Portugalska a Dánska sa k PESCO pripojili všetky zvyšné krajiny EÚ, ktoré sa navyše týmto krokom zaviazali k zvyšujúcemu zbrojeniu.

NATO - Sputnik Česká republika
Názory
Slovensko má najmenej mladých podporovateľov NATO spomedzi krajín V4
To, čo velenie NATO mohlo od vlád členských štátov len žiadať, resp. ich k tomu vyzývať — pravidelne zvyšovať výdaje na obranu s cieľom dosiahnuť úroveň 2% HDP — je teraz pre Slovensko právne záväzné. Naviac sme sa zaviazali aj k tomu, že pätinu z výdavkov na obranu investujeme do nákupu nových zbraní.

V súlade s týmto záväzkom bolo aj najnovšie vystúpenie ministra obrany Petra Gajdoša na zasadnutí ministrov obrany členských štátov NATO, kde deklaroval, že Slovensko o dva roky zvýši svoje výdaje na zbrojenie na 1,6% HDP a v roku 2024 dokonca na 2% HDP.

„Spočiatku sa mohlo zdať, že PESCO je prešpekulovaný pokus Európy vymaniť sa z vojenského područia USA. Vojenský Schengen ukazuje, že USA chcú pokus hneď v zárodku transformovať na rozšírenie svojho vplyvu," hodnotí dohodu Čarnogurský.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала