Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Jeremy Corbyn agentom ŠtB? Podľa exšéfa slovenskej kontrarozviedky ide zrejme o intrigu

Sledujte nás na
Britský denník The Sun prišiel so šokujúcou informáciou – súčasný líder labouristov Jeremy Corbyn mal v osemdesiatych rokoch spolupracovať s československou ŠtB, pre ktorú ho získal Slovák Juraj Sarkocy.

Ten britskému denníku zároveň povedal podrobnosti o stykoch s Corbynom. Exšéf slovenskej kontrarozviedky Peter Tóth sa však k Sarkocyho tvrdeniam stavia skepticky.

„To, že sa stýkal so zahraničnými špiónmi je zrada tejto krajiny. Nemôžeme mu veriť," vyhlásil v reakcii na článok The Sun Gavin Williamson, britský minister obrany z Konzervatívnej strany. Na prípad ihneď zareagovali britské, slovenské i české médiá.

Dostával za to aj prachy (?)

Londýn - Sputnik Česká republika
Názory
Corbyn: Zastavím bombardování v Sýrii
S Jeremym Corbynom, ktorý bol od roku 1983 členom britského parlamentu a dlhoročným aktivistom mierového hnutia, sa v roku 1986 stretol Ján Dymič, tajomník československej ambasády v Londýne. Dymič bolo krycie meno Jána Sarkocyho — kádrového príslušníka ŠtB pôsobiaceho v Londýne pod diplomatickým krytím.

Teraz bývalý príslušník ŠtB hovorí, že Corbyn vedome spolupracoval. „Bol naverbovaný. Dostával za to aj prachy," povedal pre ČTK s dodatkom, že Corbyna naverbovali pod ochranou Ruska. „Všetky informácie, ktoré sme dostávali nielen od neho, ale aj od jedného podporného zdroja, aby to bolo preukázateľné, boli hodnotené v Moskve jednotkou. To, čo nemohli robiť Rusi, sme robili my," uviedol ďalej Sarkocy.

Zverejnené záznamy z českého Archívu bezpečnostných zložiek (ABZ) styky Sarkocyho s Corbynom potvrdzujú. V priebehu rokov 1986-1987 sa stretli najmenej trikrát, podľa Sarkocyho sa Corbyn ďalej dvakrát ročne zúčastňoval recepcií na československej ambasáde. Aké informácie od mladého poslanca dostával nespresnil, pre médiá sa však s istou dávkou zveličenia vyjadril, že československá strana vedela, čo bude mať premiérka Thatcherová na raňajky, obed aj na večeru či aké šaty bude mať na sebe. Čo sa týka Sarkocyho, ten v Británii pôsobil do roku 1989, keď bol spolu s ďalšími tromi československými „diplomatmi" z krajiny vyhostený.

Corbyn prostredníctvom svojho hovorcu stretnutia s československými diplomatmi potvrdil, no zároveň sa ohradil voči spolupráci s ŠtB. Na jeho stranu sa prikláňa aj riaditeľka ABZ Světlana Ptáčniková, ktorá pre Český rozhlas hovorí, že Corbynov spis nie je vedený medzi spismi agentov a z materiálov dostupných v archíve „nijako nevyplýva, že by vedel, že sa stýka s rozviedčikom".

Attention whore

Vlajky Slovenska a EU v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Policie navrhla obžalování slovenského podnikatele Bašternáka
Skepticky sa k tvrdeniam Jána Sarkocyho stavia aj bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS a v súčasnosti šéfredaktor analytického portálu ďatel.sk Peter Tóth. Pre Sputnik hovorí, že spravodajský dôstojník by pri spomínaní na minulosť nemal prezrádzať, koho naverboval na spoluprácu.

Spravodajskí dôstojníci ŠtB sa podľa jeho mienky na stretnutiach s Corbynom venovali určitým, pre nich zaujímavým témam, no Corbyn si zrejme nebol vedomý, že je v kontakte s československou rozviedkou. Čo bola chyba, keďže politik by mal byť pri styku so zahraničnými diplomatmi automaticky ostražitý.

Tóth ďalej hovorí, že všetky okolnosti nie sú známe, preto nemožno hovoriť s určitosťou, no Sarkocyho tvrdenia sú nepravdepodobné: „Z dostupných informácií sa skôr javí, že pán Jeremy Corbyn s ŠtB nespolupracoval, teda nebol jej agentom, neposkytoval jej vedome informácie a nebol za svoje styky s príslušníkmi československej rozviedky platený."

Pravdou však je, že Sovieti, konkrétne Hlavná politická správa KGB, skutočne úzko spolupracovali s tajnými službami socialistických krajín a prioritou bol v tomto smere Západ, najmä USA a Veľká Británia. V týchto krajinách boli pre tajné služby socialistických krajín zaujímavé v podstate všetky oblasti života. „Od politických informácií, cez poznatky vojenského charakteru, až po rozkrývanie spravodajských sietí západu či získavanie vedecko-technických informácií na úseku priemyselnej špionáže. Vo Veľkej Británii sa usilovali východné rozviedky penetrovať mierové hnutie, ľavicové kruhy, aj samotnú Labour party, odbory, ale samozrejme sa usilovali prenikať aj do štruktúr vtedajšej konzervatívnej vlády. V rámci sovietskeho bloku fungovalo automatické zdieľanie informácií so ZSSR a tomuto záujmu bola podriadená podstatná časť výzvedného úsilia," spresňuje exšéf kontrarozviedky.

Skokanský můstek v Jižní Koreji - Sputnik Česká republika
Třetí den je pro Česko bez medaile. Ale raduje se Slovensko
A aký druh informácií mohol Corbyn ŠtB poskytnúť? Podľa Tótha je nepravdepodobné, že by Corbyn disponoval vojenskými informáciami či údajmi o sieti MI6 v krajinách východného bloku. Ak mohol mať zo svojej pozície poslanca zaujímavé poznatky, tak to mohli byť informácie politického charakteru. „To však neznamená, že Sarkocyho kuloárne klebety s pánom poslancom Corbynom mali vysokú spravodajskú hodnotu. Skôr som v tomto prípade skeptický," dodáva Tóth.

Sarkocy sa podľa neho správa ako attention whore — všemožne sa snaží na seba upriamiť mediálnu pozornosť. V priebehu niekoľkých dní sa snažil zdiskreditovať nielen lídra labouristov, ale aj súčasného českého premiéra Andreja Babiša. O ňom tiež vyhlásil, že s ŠtB spolupracoval v osemdesiatych rokoch vedome. Navyše, nie je to po prvýkrát, kedy sa tento muž snaží získať mediálnu pozornosť pomocou poskytnutia kompromitujúcich informácií na politikov z čias jeho pôsobenia v ŠtB. „V prípade, že ma riaditeľ SIS zbaví mlčanlivosti, som ochotný pravdivo vypovedať vo veci mne známych poznatkov o pobyte Michala K. st. v Londýne v rokoch 1967-1969," napísal Sarkocy vo faxe, ktorý zaslal v máji 1995 redakcii denníka Slovenská republika. Denník bol lojálny vláde Vladimíra Mečiara, ktorý v tomto období stupňoval nátlakovú kampaň proti prezidentovi Michalovi Kováčovi s cieľom dosiahnutia jeho abdikácie. Sarkocy mečiarovský denník informoval, že na vtedajšieho prezidenta môže ponúknuť kompromitujúce informácie.

„Práve táto okolnosť potvrdzuje, že pán Sarkocy je z nejakého záhadného dôvodu posadnutý upriamovaním pozornosti na svoju osobu. Jeho konanie považujem za šarlatánstvo," dodáva na margo informácie z roku 1995 Tóth.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала