Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Slovensko
Zprávy ze Slovenska: čerstvé slovenské novinky a události

Tanko: na Slovensku je skutočne veľká segregácia Rómov

© AP Photo / Petr David Josek Romové
Romové - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Eurokomisárka Věra Jourová vyjadrila 14. februara na rokovaní v Bruseli so slovenskou ministerkou školstva Miroslavou Lubyovou znepokojenie nad situáciou rómskych žiakov a detí, ktorí sú podľa jej informácií segregovaní.

Rómsky aktivista František Tanko z Únie Rómov Slovenska potvrdzuje Jourovej vyhlásenia o nelichotivom postavení rómskych detí, sám však hovorí, že napríklad projekty internátnych škôl boli dobrým nápadom.

Anastasie Kuzminová - Sputnik Česká republika
Kuzminová o třetím olympijském zlatě: je to vítězství jak pro Rusko, tak i pro Slovensko
Stretnutie sa oficiálne týkalo vzdelávania rómskych detí. „Som skutočne znepokojená situáciou rómskych detí a žiakov na Slovensku. Je nemysliteľné, že v srdci Európy diskriminácia a segregácia nielen prevládajú, ale aj rastú," napísala po stretnutí eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rovnosť pohlaví na svojom Twitteri.

Na Slovensko odkázala, že od štátu očakáva, že kompetentné orgány začnú konať, miesto používania metód obviňovania. „Nemôžeme si dovoliť ďalšiu stratenú generáciu slovenských rómskych detí v ich domovskej krajine. Jednoducho si to nezaslúžia," uviedla ďalej Jourová a dodala, že v krajnom prípade sú v hre aj možnosti právneho konania či finančných sankcií.

Ministerstvo má iný výklad

S iným výkladom priebehu a výsledkov rokovania prišlo ministerstvo školstva. Deň po zverejnení informácií o kritike Slovenska ministerstvo zverejnilo prostredníctvom TASR komuniké, podľa ktorého sa Jourová „podelila o svoje obavy s pani ministerkou, ktorá informovala o plánoch, ako zlepšiť súčasnú situáciu. Obidve sa zhodli na tom, že rómske deti majú právo na rovnosť šancí a príležitostí dostať správne vzdelanie a že je našou povinnosťou im to zabezpečiť."

Slovenští vojáci - Sputnik Česká republika
Slovensko
Slovensko zvýší vojenské výdaje na 2 % HDP
O niekoľko hodín zase ministerstvo vydalo informáciu, že rokovanie o situácii rómskych detí a žiakov na Slovensku prebiehalo „v pozitívnom a konštruktívnom duchu," pričom tím eurokomisárky Jourovej pripravil mediálny výstup z rokovania ladený pozitívne, v ktorom sa spomínala taktika obviňovania zo strany slovenských úradov. „Na základe nášho rozhovoru bolo toto stanovisko z kabinetu Jourovej modifikované na pozitívne," povedala ministerka, pričom do médií mal uniknúť pôvodný negatívny výstup.

Podľa medializovaných informácií ministerka Lubyová pozvala eurokomisárku na stretnutie v Bratislave, na ktorom jej chce odprezentovať podrobnejšie informácie o vzdelávacom procese rómskych detí na Slovensku.

Rómsky aktivista dáva eurokomisárke za pravdu len sčasti

K výhradám Jourovej voči postaveniu rómskych detí na Slovensku sa pre Sputnik vyjadril aj František Tanko, predseda Únie Rómov Slovenska (ÚRS). Tanko sa ku kritike eurokomisárky prikláňa. „Sčasti súhlasím, lebo na Slovensku je skutočne veľká segregácia Rómov. V prípade detí to platí nielen na školy, o ktorých hovorili eurokomisárka s ministerkou, ale aj na zdravotnícke zariadenia," hovorí predseda ÚRS.

Skokanský můstek v Jižní Koreji - Sputnik Česká republika
Třetí den je pro Česko bez medaile. Ale raduje se Slovensko
Podľa Tanka si za problémy rómskej menšiny môžu sčasti Rómovia sami, a preto ak sa majú problémy Rómov riešiť efektívne, tak je potrebné venovať tejto oblasti zvýšenú pozornosť. V prípade segregácie detí vidí Tanko jedno z riešení v prijímaní rómskych asistentov do škôl či zvyšovania počtu rómskych učiteľov do vybraných oblastí.

Ďalším riešením by podľa aktivistu mohli byť internátne školy, čo je paradoxne určitá forma oddeľovania. „Ak by rómske dieťa vychodilo internátnu základnú školu, tak na tom nie je nič zlé, pretože tam dostane vzdelanie, základné návyky a následne môže pokračovať v lepšom živote bez toho, aby bolo v dospelosti odkázané na sociálne dávky," hovorí Tanko. Rómske deti by v internátnych školách boli oddelené nielen od svojich rovesníkov, ale zároveň aj od domáceho prostredia, ktoré ich vedie k problematickým návykom generácií ich rodičov a starých rodičov.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала