Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Investigatívneho novinára a jeho snúbenicu zavraždili. Vláda vypísala odmenu milión eur

© AFP 2022 / Vladimir Simicek Policie na místě vraždy novináře
Policie na místě vraždy novináře - Sputnik Česká republika
Podľa policajného prezidenta ide o úkladnú vraždu, pričom najpravdepodobnejším motívom činu bola investigatívna práca redaktora. Premiér vypísal odmenu jeden milión eur za informácie, ktoré by viedli k dolapeniu páchateľa. Prípadu sa venujú aj svetové médiá.

Redaktor portálu aktuality.sk Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová boli podľa predbežných informácií zavraždení medzi štvrtkom a nedeľou vo svojom rodinnom dome vo obci Veľká Mača neďaleko Galanty. Novinár sa vo svojich článkoch venoval finančným podvodom či prepojeniu významných podnikateľov na vládny Smer-SD.

Úkladná vražda

Policajný prezident Tibor Gašpar na dnešnom mimoriadnom brífingu podal podrobnejšie informácie o prípade. Ako uviedol, polícia zo Sládkovičova vykonala v nedeľu o 22.30 previerku na podnet matky zavraždenej, s ktorou sa blízki nevedeli skontaktovať od štvrtka. Hliadka po príchode na miesto cez okno uvidela jednu ležiacu osobu a po príchode ďalších záchranných zložiek vošli do domu. „Previerkou na mieste činu bolo zistené, že v dome sa nachádzajú dve mŕtvoly. Obidve boli usmrtené pravdepodobne strelným poranením," povedal Gašpar a dodal: „U družky novinára do hlavy a u samotného novinára do hrude."

Novinář Ján Kuciak - Sputnik Česká republika
Slovensko
Na Slovensku zavraždili investigativního novináře a jeho přítelkyni
Policajný prezident odmietol konkretizovať ďalšie okolnosti z obhliadky miesta činu a následného vyšetrovania, no novinárov ubezpečil o tom, že polícia spraví všetko pre vyšetrenie tohto činu. „Nasadíme maximálne počty síl a pokúsime sa zodpovedať na otázky, kto spáchal trestný čin. Chcem zdôrazniť, že polícia nasadí všetky možné kapacity na objasnenie. Slovensko nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára," vyhlásil Gašpar.

Informácie, podľa ktorých vražda súvisí s novinárskou činnosťou Kuciaka, zverejnil denník Pravda s odvolaním sa na vysokopostavené zdroje v polícii. „O tom, že vraždy súvisia s prácou Jána Kuciaka má svedčiť to, že okolo tiel boli poukladané nábojnice. V prostredí vrážd na objednávku to býva varovanie, aby sa už nik ďalší v spornej veci neangažoval," píše denník. Gašpar sa však proti týmto informáciám ohradil.

Fico vypísal odmenu milión eur

Vraždu odsudzujú aj politici, vrátane všetkých troch ústavných činiteľov. Veronika Remišová z OĽaNO prirovnáva vraždu Kuciaka k vražde Róberta Remiáša z roku 1996 a vyzýva ministra vnútra na odstúpenie. Predseda SaS Richard Sulík upozornil, že vyšetrovanie tohto prípadu musí prebiehať s inou razanciou, ako v iných prípadoch „Sme svedkami toho najhrubšieho a najbeštiálnejšieho zastrašovania a to nielen novinárov, ale aj všetkých občanov Slovenska, ktorí bojujú proti organizovanému zločinu," povedal šéf liberálov.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitnaňská zase hovorí, že Slovensko nemôže byť krajinou, kde vraždia novinárov. „Ak by závery vyšetrovania naozaj potvrdili spojitosť smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to bezprecedentný útok proti slobode slova a prejavu, ktorý musí odsúdiť celá spoločnosť," dodala ministerka.

Slovenský reportér Ján Kuciak a jeho přítelkyně Martina - Sputnik Česká republika
Slovensko
Vracajú sa na Slovensko divoké 90. roky?
Premiér Robert Fico a minister vnútra Róbert Kaliňák zrušili svoj dnešný program, aby sa stretli s generálnym prokurátorom Jaroslavom Čižnárom a riaditeľom SIS Antonom Šafárikom. Štvorica sa zhodla na vytvorení špeciálneho tímu na vyšetrovanie vraždy. Súčasťou tímu budú ľudia z Generálnej prokuratúry, Úradu špeciálnej prokuratúry, Ministerstva vnútra, Národnej kriminálnej agentúry, Prezídia Policajného zboru a Slovenskej informačnej služby. Premiér zároveň vypísal odmenu za informácie. „Vláda ponúka jeden milión eur za poskytnutie relevantných informácií, ktoré pomôžu chytiť vraha Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," povedal Fico po stretnutí. Verejnosť môže informácie poskytnúť na číslach 158 alebo +421 915 967 793. „Čokoľvek, čo môže pomôcť k dolapeniu páchateľov, môže byť veľmi cenné. Bez ohľadu na to, aký motív z toho vypadne," dodal premiér.

Prokurátor sľubuje peklo

Prípad okamžite vzbudil pozornosť aj v zahraničí. O vražde informuje Washington Post, New York Times či Reuters. Predseda Európskeho parlamentu Antonio Trajani vyzval na čo najdôkladnejšie vyšetrenie činu a mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc upozorňuje, že ide o druhého zavraždeného novinára na území v priebehu posledných piatich mesiacov — v októbri bola na Malte zavraždená novinárka a blogerka Dapne Caruanová Galizová.

Polícia dnes pristúpila k čiastočnej ochrane niektorých novinárov. Policajný prezident Gašpar o tom hovoril so šéfredaktorom portálu aktuality.sk Petrom Bárdym. „Ochrana, ktorú budeme v tejto chvíli poskytovať, bude viditeľná ochrana najmä v mieste bydliska niektorých vybraných redaktorov, pravdepodobne budú vybavení panik-tlačítkom a ďalšími technickými prostriedkami, ktoré umožnia rýchly zásah polície," povedal Gašpar a zároveň novinárov vyzval, aby v prípade obavy o svoju bezpečnosť neváhali kontaktovať políciu.

S rovnakým apelom vyšiel pred novinárov aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý zároveň informoval, že v súčasnosti je v riešení prípad nemenovanej novinárky, ktorá našla v svojom dome odkaz, ktorý podľa Čižnára „smrdí" zastrašovaním. Generálny prokurátor zároveň prisľúbil, že jeho úrad vyvinie maximálne úsilie pre objasnenie prípadu. „Ak sa potvrdí, že investigatívny novinár Ján Kuciak bol zavraždený pre svoju prácu, tak tu rozpútam peklo," vyhlásil Čižnár.

Písal o finančných podvodoch

Ján Kuciak písal od roku 2015 pre portál aktuality.sk, kde bol súčasťou tímu investigatívnych reportérov. Redaktor sa venoval najmä daňovej kriminalite, prepojeniu významných podnikateľov (Miroslav Výboh, Miroslav Bödör či Ladislav Bašternák) na vládnu stranu Smer-SD, špekulatívnym prevodom, ktoré súviseli s firmami podnikateľa Mariána Kočnera, téme Panama Papers, ale venoval sa aj tzv. bielym koňom. S Mariánom Kočnerom sa dostal v septembri minulého roku do konfliktu. Po telefonáte s podnikateľom podal Kuciak na Kočnera trestné oznámenie.

Investigatívny novinár Tom Nicholson, ktorý bol s Jánom Kuciakom v kontakte približne pred týždňom, pre Denník N vyslovil podozrenie, že vražda môže súvisieť s talianskou mafiou, ktorá má podľa Nicholsona, prepojenie na slovenskú politiku. Na východnom Slovensku sa Taliani majú venovať kradnutiu eurofondov, ktoré posielajú späť do Talianska. Nicholson a Kuciak si vymieňali informácie súvisiace s touto témou.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала