Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Vracajú sa na Slovensko divoké 90. roky?

Sledujte nás na
Ministerstvo vnútra potvrdilo vraždu investigatívneho novinára a jeho snúbenice, po vlaňajšej vražde investigatívnej novinárky na Malte je to v priebehu niekoľkých mesiacov druhá vražda na objednávku v štáte Európskej únie a na Slovensku prvá za posledné dve desaťročia.

Policajný prezident na tlačovej konferencii, na ktorej oznámil vraždu novinára, pôsobil veľmi dôrazný — prečo podľa vás? Otázka Sputnika — komentátorovi týždenníka Slovenské národné noviny Dušanovi Kernému.

Novinář Ján Kuciak - Sputnik Česká republika
Slovensko
Na Slovensku zavraždili investigativního novináře a jeho přítelkyni
Kerný: Jednoducho niekoľko krát musel novinárom opakovať, že v tejto fáze vyšetrovania im nemôže poskytnúť viac informácií, novinári si robili svoju robotu, chceli vedieť čo najviac, policajti sa nechceli púšťať do podrobností, veď k téme sa vyjadril ihneď ich nadriadený minister vnútra. Napokon ide na Slovensku o niečo výnimočné, o vypátranie vraha a ochranu novinárov požiadal prezident republiky, stanovisko zaujal predseda vlády, vláda zrušila svoj dnešný program mimo Bratislavy.

Polícia oznámila, že motívom vraždy je profesionálna činnosť novinára Jána Kuciaka, Kuciak sa zaoberal daňovými únikmi — je to v dnešnom Slovensku nebezpečná sféra, je to nebezpečné pre novinára?

Je to častá téma pre novinárov i politikov, osobitne opozičných, daňové úniky, podvody, zakladanie firiem alebo bankových kont v daňových rajoch, osobitne podvody v podnikaní pri spätnom vyplácaní DPH, daní z pridanej hodnoty sú časté, došlo k niekoľkým procesom proti podvodníkom ako aj proti korupčným daňovým úradníkom, ale vraždy sa doteraz týkali iba kriminálneho prostredia, mafiánov ale nie novinárov.

Myslíte si že tento prípad je výnimočný, úplne ojedinelý alebo slovenskí novinári sú vystavení vyhrážaniu, vám osobne sa vyhrážali alebo ste boli vystavený hrozbe zavraždenia?

Keďže sa zaoberám zahraničnou politikou nikto sa mi nevyhrážal, ale pokiaľ ide o novinárske prostredie osobitne v čase privatizácie mi niekoľko kolegov povedalo, že nenapíšu úplnú pravdu lebo chcú prežiť, lebo sa boja o svoj život. Na Slovensku je investigatívna žurnalistika nielen profesiou, ale je to štýl života novinára a v poslednom čase to robia ľudia, ktorí majú zázemie v médiách ale aj v politike, nie sú to úplní sólisti. Faktom však je, že čím vyššie sa rúbe, tým je situácia napätejšia nielen kvôli vyhrážkam, ale aj kvôli tomu, že neopatrných novinárov či médiá žalujú na súdoch a finančná prehra býva pre médiá neraz priam likvidačná.

Prečo na tlačovej konferencii zaznela otázky či sa vracajú 90-te roky?

Boli to roky divokej malej a potom veľkej privatizácie, v malej išlo o malé obchody a služby, vo veľkej o veľké podniky. Táto éra bola érou nájomných vrážd, niekedy masových popráv, ale to išlo o podnikateľov, ich ochranky či boj o jednotlivé oblasti podnikania. Prvoradým cieľom neboli novinári, skôr priamy alebo menej či väčšmi skrývaný nátlak na médiá. Teraz väčšina podnikov patrí zahraničným firmám ktoré zisk odvádzajú do zahraničia takže návrat 90-tych rokov nehrozí, to však vonkoncom neznamená, že investigatívni novinári nebudú čeliť problémom, na úkladnej vražde je typické, že obeťou je mladý 27 ročný novinár nie nijaký starší skúsený kozák so znalosťou zákulisia slovenskej politiky a podnikania.

Putin poděkoval blízkým zavražděných novinářů za prosbu udělit milost Savčenkové - Sputnik Česká republika
Putin poděkoval blízkým zavražděných novinářů za prosbu udělit milost Savčenkové. VIDEO
Ako možno dnes charakterizovať vzťah moci a novinárov na Slovensku?

Treba dnes vidieť, že tak v Česku ako aj na Slovensku drvivá väčšina politikov prišla či prichádza z podnikateľského prostredia, napríklad Andrej Babiš či Andrej Kiska. Na Slovensku noví politici či nové strany sú tiež späté s podnikateľmi či špičkoví politici vládni či opoziční sú podnikatelia alebo nimi boli. Toto nám priniesla parlamentná demokracia odkedy sme členmi Európskej únie. Preto tu je a bude vždy napätie, to je zdroj napätia medzi požiadavkami médií na prehľadnosť a politikou, ktorá rozhoduje o miliardách povedzme na nové zbrane či na prerozdelenie peňazí z euro fondov. Boli nedávno situácie napäté, keď novinárov považovali za predajné prostitútky, ale teraz je ozbrojené prímerie a médiá sa delia podľa podpory vlády či prezidenta.

Ste presvedčení, že dôjde k objektívnemu vyjasneniu vraždy a nájdu sa objednávatelia vraždy?

Slovensko je ohromené, vláda nemá inú možnosť, len tlačiť na vyšetrenie, pretože už teraz dochádza k politickému zneužitiu úkladnej vraždy dvoch mladých ľudí. Vláda nemá inú možnosť len sa zo všetkých síl usilovať o objasnenie. Ak sa naozaj potvrdí, že vražda súvisela s prácou novinára vláda nemá inú možnosť len obrátiť krajinu hore nohami, aby našla pôvodcov. A aby nebola v podozrení, že nekoná. Avšak pri profesionalizácii podsvetia a prepojenia na kvalifikovaných advokátov je otázne či priamy objednávateľ bude známy. Doterajšie skúsenosti hovoria, že to neraz trvá dlhé roky".

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала