Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Slovensko
Zprávy ze Slovenska: čerstvé slovenské novinky a události

Ficova hlava demonštrantom nestačí. Chcú nové voľby

© FotoDo ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov
Do ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Do ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov. No pokým minulý týždeň organizátori žiadali dôkladné vyšetrenie vraždy novinára a jeho snúbenice, ako aj demisiu vlády, tentokrát na sociálnych sieťach zostala už len jediná požiadavka: predčasné voľby.

Krátko po pol piatej poobede sa bratislavské Námestie SNP začalo presne po týždni opäť napĺňať tisíckami ľudí. Neodradilo ich ani zhoršené počasie, ktoré od rána trápilo celé Slovensko. So sebou si priniesli vlajky, kľúče či transparenty s heslami ako „Je čas ísť", „Ani my neodchádzame" či „Ich krvou". Bolo ich toľko, že moderátori museli krátko po začiatku účastníkov poprosiť, aby ich dali nižšie. Ľudia vzadu cez ne nevideli na pódium.

Dominovali herci a nežní revolucionári

„Bola to číra vypočítavosť, na ich tvárach sa dalo vyčítať víťazstvo. Nestačí, keď sa vymenia dve mená," povedal prvý z rečníkov Jozef Rychavský na margo úsmevov Róberta Fica a Petra Pellegriniho pri stredajšom podávaní demisie. Rychavský vystúpil na zhromaždení spolu s manželkou. Dvojica pomáhala aj pri organizovaní protestov v novembri 1989 a snaha o nadviazanie na Nežnú revolúciu zo strany organizátorov bola evidentná. Za protagonistov Nežnej revolúcie vystúpili nielen Rychavskí, ale aj disident František Mikloško.

Bývalý předseda slovenské vlády Mikuláš Dzurinda. Ilustrační foto - Sputnik Česká republika
Dzurinda o Slovensku: země se opět vrátila do temnoty
A tak ako v roku 1989, aj tentokrát dominovali na pódiu najmä herci. Priestor dostala Zuzana Kronerová, ktorá minulý týždeň kritizovala pri preberaní ocenenia Český lev pomery na Slovensku, ale aj Juraj Kemka. „Dobehli ste nás. Dobehli ste nás tak, ako sa snažili komunisti dobehnúť ľudí tým, že v '89 komunistu na čele vlády nahradili iným komunistom. Volal sa Adamec a ľudia ho vypískali. Teraz sa Adamec volá Pellegrini a ľudia ho už tiež raz vypískali," povedal herec v kratučkom príhovore.

Najemotívnejší prejav predviedol Richard Stanke, ktorý prišiel na pódium v sprievode viacerých kolegov — Diany Mórovej, Táni Pauhofovej, Marty Sládečkovej, Romana Pomajba, Lukáša Latináka, Mateja Landla a ďalších. „Vy neodchádzate, ale naďalej chcete v úzadí ťahať za nitky vašich poslušných straníckych lokajov a občanov tejto krajiny s tými najčestnejšími úmyslami, ktorým by ste mali slúžiť, chcete použiť ako nesvojprávne, slabomyseľné a hlúpe publikum!" povedal Stanke a vzápätí dodal, že jedinou možnosťou, ako túto situáciu vyriešiť sú predčasné parlamentné voľby.

„Nevedeli sme si pred pár mesiacmi predstaviť, že Kaliňák a Fico môžu ako dvaja najmocnejší muži tejto vlády skončiť. Včera sa to stalo a my hovoríme nestačí!" dodal herec.

Cestovná kancelária miesto diplomacie

Na pódiu však nevystupovali len herci a revolucionári z ´89. Za mimovládne organizácie sa zhromaždeniu prihovorila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play, za novinárov rovnako ako pred týždňom zástupca časopisu.týždeň či teológ Ondrej Prostredník. „Robert Fico spravil z diplomacie cestovnú kanceláriu," vyhlásil ďalší rečník — bývalý diplomat Ondrej Gažovič. Ten bol prítomný na stretnutí nemeckej kancelárky Angely Merkelovej s Robertom Ficom, ktorý na stretnutie doviedol napriek protestom nemeckej strany aj svoju asistentku Máriu Troškovú.

Dav, ktorý médiá odhadli na približne rovnako početný ako pred týždňom, častokrát rečníkov prerušoval potleskom, zvonením kľúčmi či hlasným skandovaním. „Predčasné voľby, predčasné voľby!" či „Dosť bolo Fica!" skandoval dav ťahajúci sa od Obchodnej ulice až po Kamenné námestie. Mnohí účastníci mali pripnuté trikolóry či odznaky s nápisom #AllForJan.

Karel Schwarzenberg - Sputnik Česká republika
Slovensko
Jsem na Slováky hrdý: Schwarzenberg okomentoval dění na Slovensku
Napriek tomu, že takmer všetci rečníci spomínali aj prípad zavraždeného novinára Jána Kuciaka, organizátori medzi požiadavky tretieho protestu dôkladné vyšetrenie spomínanej vraždy nezahrnuli. Pokým v požiadavkách minulotýždňového protestu figurovalo vyšetrenie vraždy spolu s demisiou vlády, tentokrát organizátori požadovali, podľa informácií zverejnených na sociálnych sieťach, už len predčasné voľby.

Hľadajú štyroch koaličných poslancov

V ďalšom priebehu podujatia organizátori priniesli na pódium štyri prázdne stoličky pre poslancov koalície, ktorí sa odvážia nepodporiť v parlamente novú vládu Petra Pellegriniho. „Táto vláda nepredstavuje žiadnu zmenu. V pozadí stále stojí pán Fico. Napíšte poslancom koalície a dajte im slušne vedieť, že nechcete vládu, ktorá len prezliekla kabát," povedala jedna z organizátoriek Karolína Farská. Koalícia momentálne disponuje 79 hlasmi v parlamente, pričom Pellegriniho vláda potrebuje získať dôveru minimálne 76 poslancov.

Okrem Bratislavy sa aj tentokrát konali protesty v desiatkach krajských a okresných miest. Účasť na nich však podľa odhadov nebola tak vysoká ako pred týždňom. Aj preto organizátori, ako aj rečníci viackrát apelovali na ľudí, aby vydržali do ďalšieho protestu.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

© FotoDo ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov
Do ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov - Sputnik Česká republika
Do ulíc slovenských miest vyšli v piatok poobede opäť desiatky tisíc demonštrantov
Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала