Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Slovensko
Zprávy ze Slovenska: čerstvé slovenské novinky a události

Štvrtý týždeň protestov: Parlament chránila pred nespokojným davom polícia

© Sputnik / Artur BekmatovPolicajti v strehu: Po skončení pochodu chránili parlament pred nahnevanými demonštrantmi
Policajti v strehu: Po skončení pochodu chránili parlament pred nahnevanými demonštrantmi - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok. Na tichom pochode organizovanom vysokoškolskými študentmi sa zúčastnilo v porovnaní s predchádzajúcimi zhromaždeniami podstatne menej účastníkov.

Aj tak však dokázali zaplniť bratislavské Námestie SNP. Po tom, ako sa časť demonštrantov vydala k Národnej rade, musela budovu parlamentu pred nimi chrániť polícia.

Protesty na Slovensku - Sputnik Česká republika
Slovensko
Média: Cizinci také chtějí slušné Slovensko
„Vraj začnú až o trištvrte," hovorí príslušník antikonfliktného tímu polície svojim kolegom. Práve sa vrátil od organizátorov piatkového študentského pochodu, ktorí stoja pred budovou Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Na námestí pred budovou sa už od šestnástej hodiny schádzajú desiatky a stovky ľudí — o pol piatej sa má dav pohnúť smerom k Námestiu SNP. Organizátori sa však rozhodli zopár minút počkať na oneskorencov.

Dopravní policajti na Štúrovej ulici a v priľahlých uličkách odkláňajú dopravu, členovia antikonfliktného tímu postávajú v niekoľkých hlúčikoch pred budovou univerzity.

Bez plamenných prejavov

Pochod študentov mal byť pôvodne len časťou ďalšieho zo série tzv. zhromaždení za slušné Slovensko. Vo štvrtok sa však bratislavskí organizátori rozhodli nepokračovať v protestoch. Ich rozhodnutie prišlo deň po tom, ako sa stretli s prezidentom Andrejom Kiskom a v deň, keď prezident vymenoval novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim. „My nikam neodchádzame, budeme pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať. To, čo vládna strana spravila doteraz, je absolútnym minimom," napísali organizátori v zverejnenom stanovisku.

Rozhodnutie zrušiť protesty len deň pred ich konaním prijali mnohí s rozčarovaním — len niekoľko miest sa zrušením podujatia pridalo k bratislavským organizátorom a väčšina plánovaných protestov sa tak uskutočnila. V Bratislave sa rozhodli prevziať iniciatívu študenti viac ako desiatky vysokých škôl. „Rozhodli sme sa len pokojným a najmä nenásilným spôsobom vyjadriť, že my nezabúdame a nie je nám to jedno," reagovali študenti. Vo svojom vyhlásení zároveň vyzývali ľudí, aby si nenosili žiadne transparenty, len sviečky.

© Sputnik / Artur BekmatovPo pochode študentov sa časť demonštrantov vydala k NR SR. Budovu museli chrániť policajti
Po pochode študentov sa časť demonštrantov vydala k NR SR. Budovu museli chrániť policajti - Sputnik Česká republika
Po pochode študentov sa časť demonštrantov vydala k NR SR. Budovu museli chrániť policajti

Niekoľko tisícový dav sa zo Šafárikovho námestia cez Štúrovu ulicu pohol krátko pred trištvrte na päť. Čelu pochodu dominoval transparent s heslom #niejenamtojedno a skratkami zapojených univerzít. Spolu s ľuďmi, ktorí študentov čakali na konci pochodu sa mohlo na Námestí SNP zísť približne 15 tisíc ľudí.

Na rozdiel od predchádzajúcich zhromaždení, tentokrát zaznelo miesto plamenných prejavov len krátke poďakovanie zo strany študentov, po ktorom ukončili zhromaždenie spevom hymny.

Nahnevaná tisícka pochodujúca na parlament

Protesty na Slovensku. Ilustrační foto - Sputnik Česká republika
Slovensko
Na Slovensku jsou lidé opět v ulicích, požadují předčasné volby
Napriek tomu, že organizátori v závere niekoľkokrát vyhlásili zhromaždenie za ukončené, niekoľko mužov strhlo svojimi pokrikmi skupinu približne tisíc ľudí, ktorí sa z Námestia SNP vydali smerom k parlamentu. Ľudia pochodujúci na parlament hlasno vyjadrovali nespokojnosť so zrušením oficiálneho protestu, ako aj s tým, že sa organizátori zmierili s vymenovaním novej vlády Petra Pellegriniho. Polícia voči skupine nezasahovala a nechala ju prísť až k budove parlamentu.

Tu však prístup k budove strážili desiatky policajtov, pred ktorými sa demonštranti zastavili. Situácia tak neprerástla do stretov. Tisícka demonštrantov skandovala heslá proti koaličným stranám a ich predstaviteľom či heslá za predčasné voľby. Krátko po osemnástej hodine sa dav ľudí pred parlamentom pomaly začal rozchádzať.

„My sa vrátime, my sa vrátime," kričali odchádzajúci demonštranti. Pred budovou slovenského parlamentu bude rušno najbližšie už v pondelok — poslanci budú hlasovať o dôvere Pellegriniho vláde, pričom na tento termín zvolali organizátori tzv. protikorupčných pochodov protest proti novej vláde priamo pred budovu parlamentu.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

© Sputnik / Artur BekmatovProtivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok.
Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok.  - Sputnik Česká republika
Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok.
Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала