Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Krym ako druhé Monako? Slováci hodnotia svoju cestu na polostrov

© Sputnik / Vladimir Astapkovich / Přejít do fotobankyČerné moře v okolí Balaklavy, Krym
Černé moře v okolí Balaklavy, Krym - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Skupina slovenských občanov na čele s poslancom NR SR Petrom Marčekom sa cez víkend vrátila z návštevy Krymu. Pre Sputnik hovoria, aké sú plány miestnych politikov a čo najviac brzdí rozvoj polostrova.

Nezaradený poslanec Peter Marček po návrate na Slovensko hovorí, že sa mu potvrdilo, čo pred cestou predpokladal: "Obyvatelia Krymu sa rozhodli, že chcú žiť v Ruskej federácii a referendum, na základe ktorého sa Krym pripojil k Ruskej federácii, prebehlo absolútne transparentne. Obyvatelia Krymu mi v rozhovoroch potvrdili, že toto pripojenie bolo dobrovoľné."

Turisté u Černého moře - Sputnik Česká republika
Slovensko
Vedoucí slovenské delegace slíbil, že řekne pravdu o Krymu
Porovnávanie so situáciou v Kosove či inými, v súčasnosti hypotetickými situáciami, ako je napríklad možná radikalizácia maďarskej menšiny na juhu Slovenska a následné snahy o pripojenie k Maďarsku, poslanec striktne odmieta. Podľa jeho slov je Krym špecifický prípad.

Ďalším členom skupiny zo Slovenska bol Igor Cibula — bývalý šéf rozviedky SIS, ktorý v súčasnosti vedie portál Orientácia.sk. Podľa jeho slov Krym ako atraktívne prímorské letovisko zasluhuje konkrétnu pozornosť najmä podnikateľských kruhov.

Krym je v slovenských médiách tabu

Vycestovanie skupiny zo Slovenska sprevádzala hystéria mainstreamových médií a vybraných politických strán. Najviac kritiky si vyslúžil nezaradený poslanec parlamentu Peter Marček, ktorý cestu organizoval. Poslanec viackrát zdôraznil, že do tejto časti Ruskej federácie cestuje ako súkromná osoba, nie ako oficiálny predstaviteľ SR, s cieľom spraviť si vlastný obraz o fungovaní Krymu.

K tejto interpretácii sa prikláňa aj Cibula, ktorý tvrdí, že cieľom ich cesty na Krym nebolo robiť advokátov politike prezidenta Vladimíra Putina, ani riešiť spor medzi Ruskom a Ukrajinou, ale "poznať reálne pomery na Kryme, či poskytujú šance na uplatnenie našich podnikateľov na tomto polostrove," hovorí publicista a dodáva: "V takomto kontexte sa mohli médiá i politici pozerať na cestu skupiny podnikateľov pod vedením poslanca Národnej rady SR Petra Marčeka, ktorý nepodľahol nátlakovej kampani a navštívil Krym so skupinou slovenských podnikateľov."

Krym - Sputnik Česká republika
Slovensko
Šéf slovenské delegace: Krym je a bude ruský
Napriek tomu, že Marček vopred avizoval účasť ďalších šiestich poslancov, do Ruska odlietal sám. Podľa jeho slov sa k nemu mali pridať traja zástupcovia Smer-SD, jeden národniar a dvaja nezaradení poslanci — Martina Šimkovičová a Rastislav Holúbek. "Nebudem to nejak obšírne komentovať — kolegovia zo strán zrejme podľahli odporúčaniam svojich straníckych centrál, a preto nevycestovali. V prípade kolegov Šimkovičovej a Holúbka boli dôvodom rodinné dovolenky — pôvodný termín cesty na Krym sme totiž museli presunúť," vysvetľuje poslanec, ktorý po návrate na Slovensko neskrýval nadšenie.

Cibula po návrate kriticky hodnotí prístup médií. Novinári mohli podľa jeho mienky vycestovať na Krym tiež, "aby priblížili slovenskej verejnosti aktuálne prostredie Krymu, ktorému sa naše médiá venujú iba okrajovo a bez záujmu o krymskú realitu. Viac vyzdvihujú niektoré problémy, ako ich prezentujú ukrajinské médiá, ale inak Krym je v slovenských médiách tabu. Prímorské pobrežie Krymu má svoje čaro a originalitu, ktorá si zaslúži konkrétnu pozornosť," povedal o ceste publicista. Ako ďalej dodal, príležitostí na rozhovory s miestnymi nemal veľa, no z rozhovorov v Jalte a Simferopoli vyplynulo, že miestni nehodnotia vývoj svojho regiónu od pripojenia k Rusku negatívne. "Nemôžem sa vyjadrovať o celkových náladách, ale mnou oslovení ľudia na Kryme vyjadrovali pozitívny názor na pripojenie Krymu k Ruskej federácii. Sľubujú si od toho viac podpory rozvoju krymského regiónu a vyššiu životnú úroveň, ako majú obyvatelia Ukrajiny," dodáva Cibula.

Druhé Monako?

Slovenská skupina absolvovala v rámci svojej cesty viacero stretnutí s predstaviteľmi politického vedenia polostrova, samosprávy, no najmä so zástupcami podnikateľských kruhov.

Stretnutia slovenských a ruských podnikateľov vedú k založeniu Európsko-Krymskej obchodnej komory v Bratislave pod vedením podnikateľa Romana Buša. Založeniu tejto inštitúcie sa Sputnik venuje v osobitnom článku.

Najväčšou ambíciou predstaviteľov Krymu je rozvoj regiónu, ktorý označujú ako vybudovanie "druhého Monaka". "Ak sa im to podarí, tak z Krymu bude jeden silný, konkurencieschopný región nielen v rámci Ruskej federácie," komentuje Marček.

Sevastopol - Sputnik Česká republika
Svět
Český europoslanec se podělil o dojmy z Krymu
Cibula je pri hodnotení tohto ambiciózneho plánu realistickejší. "Nie som v stave hodnotiť reálnosť takéhoto predsavzatia, ale podnikatelia i verejní činitelia, s ktorými sme hovorili, prezentovali konkrétne plány a projekty, smerujúce k tomuto cieľu," hovorí publicista, no zároveň dodáva, že Krym má niekoľko prirodzených výhod ako poloha či podnebie.

Najväčšou brzdou sú sankcie

Aj keď Krym prešiel od udalostí z marca 2014 ďalekú cestu, región má svoje problémy. Cibula aj Marček sa zhodujú na tom, že najväčšou prekážkou v rozvoji polostrova sú protiruské sankcie. Tie postihujú najmä sektor financií, energetiky či obrany. Podľa Cibulu sa počas ich návštevy sankcie prejavili napríklad tak, že nemohli platiť platobnými kartami či používať svoje mobilné telefóny.

Podľa Analytical Credit Rating Agency postihli sankcie v roku 2017 približne 20% ruského HDP. Prezident Putin vyčíslil škody spôsobené Rusku na 50 miliárd dolárov. Zároveň však dodal, že škoda, ktorú utrpeli západné krajiny je približne dvojnásobná. Za ich zrušenie sa preto pravidelne vyslovujú európske firmy či politici. Pre európskych politikov je však evidentná schizofrénia, keď na jednej strane sankcie kritizujú, no na strane druhej vždy odsúhlasia ich predĺženie v záujme zachovania jednoty EÚ.

Poslanec Marček je toho názoru, že ak EÚ protiruské sankcie zruší, tak až po tom ako sa k tomu odhodlajú USA: "My ako keby sme potrebovali na všetko povolenie od Američanov. Ale na nedávnom stretnutí prezidentov Ruska a USA sme už mohli vidieť isté signály, že to k tomu môže smerovať," hovorí poslanec.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала