Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Slovensko
Zprávy ze Slovenska: čerstvé slovenské novinky a události

Kiska môže ísť do Maroka akurát na pláž, hovorí Blaha. Za ministra zahraničia chce Fica

© Sputnik / Sputnik / Artur BekmatovSlovenský prezident Andrej Kiska vystupuje v parlamentu
Slovenský prezident Andrej Kiska vystupuje v parlamentu - Sputnik Česká republika
Sledujte nás na
Minister zahraničia Miroslav Lajčák podal demisiu. Ak by tak nespravil, tak by podľa politológa poprel svoju prácu na čele predsedu Valného zhromaždenia OSN. Teraz dostali priestor špekulácie, koho Smer-SD dosadí na post ministra zahraničia. Vládny poslanec Ľuboš Blaha pre Sputnik tvrdí, že by na tomto poste najradšej videl Roberta Fica.

Tvrdenia, že by Slovensko — aj proti vôli koalície — mohol ísť do Maroka zastupovať prezident Kiska poslanec Blaha odmieta tvrdiac, že tam môže ísť akurát k moru.

Divadlo pre voliča?

Slovenský premiér Peter Pellegrini - Sputnik Česká republika
Slovensko
„Slovensko zůstává na Západě.“ Pellegrini nesouhlasí s demisí Lajčáka
Lajčák svoju demisiu avizoval už dlhšie — v prípade, že Slovensko nepodporí Globálny pakt OSN o migrácii, resp. že zástupca SR nepocestuje v decembri do marockého Marakéšu, kde by sa tento dokument mal prijať.

Politológ Roman Michelko pre Sputnik tvrdí, že príčiny, prečo sa doteraz lojálny Lajčák vzoprel, treba hľadať v tom, že uplynulý rok predsedal VZ OSN, ktoré pakt o migrácii pripravilo. „Pod jeho kuratelou sa ten pakt robil. Teraz by mal v podstate poprieť svoju celoročnú prácu — čiže len veľmi ťažko sa mohol dištancovať od niečoho, čomu predsedal. Druhá vec je, že parlament prijal jasné uznesenie, ktoré je v rozpore s tým, čo pakt predstavuje a Lajčák sa tak ocitol proti dvom tretinám vládnej koalície a veľkej väčšine parlamentu. Mal dve možnosti: zachovať sa ako bezduchý diplomat, ktorý len vykonáva politické rozhodnutia svojej vlády, alebo si zachovať osobnú integritu a povedať nie," komentuje Lajčákov postup Michelko.

Objavili sa aj informácie, že udalosti okolo paktu o migrácii sú vlastne len divadlom zahraným pre voliča, ktoré má Lajčáka oficiálne odpútať od Smeru. Lajčák by tak mohol ísť do súboja o prezidentský palác ako nezávislý kandidát dostatočne odpútaný od Smeru. Michelko však túto teóriu označuje ako málo pravdepodobnú. Oveľa reálnejšia je podľa neho iná možnosť. „Jeho prioritou môže byť ambícia stať sa generálnym tajomníkom Rady Európy. To je záležitosť budúceho roku," hovorí politológ.

Novým ministrom môže byť Fico

Poslanec Národnej rady za Smer-SD Ľuboš Blaha na margo Lajčákovho rozhodnutie len stručne tvrdí, že ho rešpektuje a že ho neprekvapilo. Podstatnejšia je podľa neho otázka, kto bude Lajčákov nástupca. Momentálne vo vnútri strany prebiehajú diskusie o tom, koho dosadiť na uvoľnený post, tieto diskusie však Blaha nechce komentovať.

Podľa Michelka je teraz základná otázka to, či Smer siahne po politikovi, alebo diplomatovi. „Fico je politicky prvá figúrka na rade, otázne je, čo spraví prezident. Ak by sa rozhodol Fica nevymenovať, tak by nasledovala ústavná žaloba a tam by to už malo jasný výsledok," hovorí politológ a dodáva: „Druhá vec je, že Bugár by mohol tlačiť na to, aby tam bol dosadený niekto všeobecný. Ján Kubiš má momentálne iné ambície, do úvahy by za iných okolností prirodzene pripadal súčasný štátny tajomník Igor Korčok, ako dvojka na ministerstve, ale ten je menovaný veľvyslancom vo Washingtone, a tak sa to značne komplikuje."

Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák - Sputnik Česká republika
Slovensko
Lajčáka naštvali poslanci: Když vidím parlament, nevím, kde vlastně žijeme!
Aj keď vnútrostranícke diskusie poslanec Blaha komentovať nechce, pre Sputnik tvrdí, že podľa jeho súkromného názoru by najlepším adeptom na post šéfa diplomacie bol práve Fico: „Je ľavičiar, reprezentuje našich voličov a má skúsenosti. Som proti tomu, aby sme posty ministrov obsadzovali neutrálmi, technokratmi či úradníkmi — na toto nás ľudia nevolili. Minister musí byť ľavičiar, ktorý bude robiť takú zahraničnú politiku, akú sme sľúbili našim voličom. Vyvážene, suverénne, s dôrazom na mier a dobré vzťahy so všetkými štátmi, vrátane Ruska, Číny či Kuby," hovorí poslanec.

Kiska môže ísť do Maroka akurát k moru

Okamžite po odstúpení Lajčáka začali zaznievať hlasy, najmä z radov opozície a koaličného Mostu, že Slovensko by predsa len mohlo mať v Maroku svojho zástupcu. Predsedníčka Zahraničného výboru NR SR Katarína Cséfalvayová (Most-Híd) tvrdí, že by do Marakéša mohol letieť prezident Kiska.

Politológ má však iný názor. „Nemá to žiadnu logiku. Ak parlament prijal jasné stanovisko, tak na čo by to robil? Tvorcom zahraničnej politiky nie je prezident, ale vláda. Teoreticky si to viem predstaviť v rovine trápneho gesta, ale to hlboko nepredpokladám," komentuje Roman Michelko.

Blaha zachádza ešte ďalej tvrdiac, že by to bola od Kisku vlastizrada. „Kiska na to nemá žiaden mandát. Bola by to vlastizrada. Ústavná väčšina parlamentu rozhodla, vláda toto rozhodnutie akceptuje, Kiska môže ísť do Maroka akurát tak na dovolenku na pláž, na nič iné nemá právo," uzatvára poslanec.

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала