Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Prezidentský palác v Bratislavě - Sputnik Česká republika
Slovensko
Čerstvé slovenské novinky a události

Prezidentka vracia úder. Vzťahy medzi Čaputovou a premiérom Matovičom sa vyostrujú. Názor

Sledujte nás na
Top udalosťou tohto týždňa bolo vyjadrenie prezidentky Zuzany Čaputovej v Rádiu Expres, v ktorom povedala, že premiér Igor Matovič by mal prenechať vedenie krízového štábu nejakému inému členovi vlády.

Toto nepriame vyjadrenie nedôvery, respektíve vyjadrenie pochybnosti o tom, že je pre túto pozíciu najvhodnejší, sa nerodilo náhle. Viacerí komentátori a politickí analytici zhodne konštatujú, že psychologická štruktúra osobnosti premiéra je na vedenie vlády v krízovom období krajne nevhodná. Premiér Matovič totiž každú oponentúru vníma ako osobný útok, svoje predstavy pretáča veľmi ultimatívne, v lepšom prípade ignoruje, v horšom priam ponižuje svojich oponentov, či dokonca ľudí, ktorí si dovolia stopercentne nezdieľať jeho názor. Na strane druhej, pri zásadných a často aj nepopulárnych opatreniach nie je ochotný označiť seba ako jediného či hlavného zodpovedného, a vyžaduje širokú podporu pre tieto opatrenia často aj od ľudí, ktorí s nimi majú problém.

No a práve tieto jeho vlastnosti ho logicky viedli k sporu s prezidentkou. Aby sme pochopili kontext, treba sa vrátiť troch späť v čase. Začalo to ideou celoplošného testovania na prelome októbra a novembra. Inak ako krajne spoločenské faux pas či hrubú neslušnosť nemožno vnímať skutočnosť, že o tomto nápade sa skôr dozvedela nemecká kancelárka Angela Merkelová než naša prezidentka. Premiér toto pochybenie zdôvodnil veľmi urážlivo, keď povedal, že kanceláriu prezidenta o tomto zámere neinformovali, keďže sa obávali úniku informácii, čo je samo osebe urážkou prezidentského úradu.

Prezidentka bola napokon úplne vylúčená z príprav celoplošného testovania, mala však pochybnosti o dostatočnej príprave celej akcie. Preto si ako vrchná veliteľka Ozbrojených síl SR pozvala do Prezidentského paláca náčelníka generálneho štábu Daniela Zmeka, ako aj generála povereného logistikou celej akcie Spoločná zodpovednosť Ivana Pacha. Keď sa dozvedela, že deň pred akciou bolo garantovaných len šesťdesiattri percent odberných miest, vydala apel premiérovi, aby ľudí, ktorí sa nezúčastnia „dobrovoľného“ testovania, nesankcionoval. Táto jej výzva bola arogantne odmietnutá.

Premiér Igor Matovič - Sputnik Česká republika
Názory
Voľba generálneho prokurátora ukázala zásadné mocenské posuny v koalícii. Názor
Prezidentka Čaputová na rozdiel od premiéra načúva názorom odborníkom, ktorí unisono hovoria, že metóda celoplošného testovania pri použití antigénových testov nie je vhodná. Preto apeluje na dobrovoľnosť takéhoto testovania, čo privádza premiéra Matoviča do ťažko skrývanej zúrivosti. Aj preto nepriamo označil všetkých, ktorí spochybňujú povinné celoplošné testovanie za sabotérov, konšpirátorov, mafiánov či fašistov. Tým, že prezidentka apeluje na dobrovoľnosť, zaradzuje ju do tej istej skupiny.

Je jasné, že vzťahy medzi prezidentkou a premiérom sú chladné a napäté. Prezidentka rozhodne neaplikuje aktivistickú politiku, a má veľmi opatrné a diplomatické vyjadrenia. V tomto kontexte je jej relatívne jasný a otvorený výrok o to významnejší. Bohužiaľ, zdá sa, že pri štruktúre premiérovej osobnosti to nebude viesť ku korektúram jeho politiky. Možno tak v dohľadom čase uvidíme sériu ďalších a možno často aj ostrejších odkazov či výmen názorov.

Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала