Slovensko

Slováci slaví: Lyžařka Petra Vlhová vyhrála ve Světovém poháru v Jasné

© REUTERS / Denis BalibouseSlovenská reprezentantka v alpském lyžování Petra Vlhová
Slovenská reprezentantka v alpském lyžování Petra Vlhová - Sputnik Česká republika, 1920, 07.03.2021
Slovenská lyžařka Petra Vlhová vyhrála obří slalom Světového poháru v Jasné. V nedělní soutěži posunula o 16 setin na druhou příčku Novozélanďanku Alici Robinsonovou.
Na třetím místě skončila Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,37). Italka Marta Bassinová obsadila čtvrté místo (+0,96), což jí stačilo, aby v předstihu získala malý křišťálový glóbus.
Vlhová si připsala si na konto 19. triumf v SP, z toho pátý v „obřáku“. V této disciplíně zaknihovala první vítězství v sezóně, předtím v obřím slalomu naposledy triumfovala v lednu 2020 v italském Sestriere.
„Těžko se mi hledají slova. Je to něco úžasného. Každý, kdo sleduje tento sport, ví, že jsem v předchozích obřích slalomech nebyla v dobré formě a trápila jsem se v nich. Snažila jsem se to změnit, vyměnila jsem lyže za lehčí a začala postupně cítit jistotu. Velmi jsem toužila zajet dobře na domácí trati. Chtěli jsme tady vyhrát, ale byli jsme realisté vzhledem k mojí formě. Když jsem zjistila, že jsem zvítězila, začala jsem plakat. Upřímně, netuším, jestli jsem někdy měla takové emoce jako dnes. Byl to můj sen zvítězit tady, na domácí trati, dokázat, že na to mám,“ řekla Vlhová pro RTVS.
Česká snowboardista Ester Ledecká - Sputnik Česká republika, 1920, 01.03.2021
ČR
Ledeckou trápí zdravotní potíže. Nenastoupí kvůli tomu na mistrovství světa ve snowboardingu
Co se týče samotného závodu, pak první jízda příliš nevyšla Laře Gutové- Behramiové. Ačkoliv vyhrála obří slalom na letošním mistrovství světa, po prvním kole byla až na 14. místě, čímž tak Vlhová mohla snížit její náskok v celkovém pořadí.
Ve druhém kole naopak Gutová přidala a posunula se na deváté místo, Vlhová však nezaváhala a vybojovala si 100 bodů do Světového poháru za vítězství v domácím závodu. Vlhové mohla „zatopit“ ještě Američanka Shiffrinová, která po prvním kole vedla, avšak druhá jízda jí nevyšla a zabrala celkově třetí místo.
Velké vítězství neuniklo pozornosti ani osobnostem v politických kruzích. Expremiér Peter Pellegrini věnoval sportovkyni status na sociální síti a neodpustil si ani poznámku směrem k premiérovi Igorovi Matovičovi.
„V době, kdy předseda vlády každým svým vystoupením na mezinárodní scéně dělá hanbu Slovensku, chci poděkovat dvěma našim sportovcům - lyžařce Petře Vlhové a sprinterovi Janovi Volkovi. Svými výkony šíří nejen radost doma, ale důstojně reprezentují Slovensku republiku ve světě. Na rozdíl od předsedy vlády svými profesionálními výkony dokazují, že jsme národ šikovných, moudrých a talentovaných lidí, kteří mohou soutěžit s nejlepšími na světě,“ uvedl.
Pár slov věnoval Vlhové i politolog Eduard Chmelár: „Politici mají budovat stát a zlepšovat život lidí, ne reprezentovat. Na reprezentaci tu máme vynikající sportovce. Gratuluji Petře Vlhové k fenomenálnímu vítězství v obřím slalomu Světového poháru v Jasné,“ uvedl.

Petra Vlhová

Petra Vlhová se narodila v roce 1995 v Liptovském Mikuláši. Je to slovenská reprezentantka v alpském lyžování, která se specializuje na technické disciplíny slalom, obří slalom a paralelní slalom. Na Mistrovství světa 2019 v Åre zkompletovala celou medailovou sadu, když se stala světovou šampionkou v obřím slalomu, druhá skončila v superkombinaci a třetí místo obsadila ve slalomu.
Na MS 2017 ve Svatém Mořici byla členkou stříbrného slovenského týmu v soutěži družstev. Na Světovém šampionátu 2021 v Cortině d'Ampezzo skončila druhá v superkombinaci a ve slalomu.
V letech 2019 a 2020 byla vyhlášena slovenským Sportovcem roku. Mimo alpského lyžování se od dětství věnuje také motocyklovému sportu a účastní se motokrosových závodů.