Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Dve tváre jedného sviatku: výročie konca vojny v Bratislave

© Sputnik9. máj na Slavíne, Slovensko
9. máj na Slavíne, Slovensko - Sputnik Česká republika, 1920, 12.05.2021
Sledujte nás na
Pokým 8. mája bol Slavín vyhradený pre politickú špičku a odbojárom dokonca nebolo umožnené položiť vence spolu s politikmi, tak na 9. mája Slavín zaplavili stovky bežných ľudí a atmosféra bola podstatne priateľskejšia.
„Keď sme sa chceli ako šesťčlenná delegácia SZPB na hornej terase automaticky zaradiť na koniec zástupu oficiálnych hostí, príslušní príslušníci nás zastavili zázračnou formulkou:
„Vy nie ste v protokole!“
„A nemôžeme tam tiež položiť veniec?“
„Až keď sa celý pietny akt skončí,“
Opísal rozhorčene na sociálnej sieti jeden z členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) a dodal, že prezidentka na Slavíne síce venovala čas médiám, no vojnového veterána odignorovala. „Rezkým krokom prešla na druhú stranu mohyly k strapcu novinárov, ktorí poslušne čakali na tomto vyčlenenom mieste, a predniesla asi päť štátotvorných viet. Otočka na opätku, späť na druhú stranu, cup-cup dole schodíkmi a veľkým oblúkom prešla okolo delegáciie SZPB. Medzi nami vpredu stál jediný tu prítomný veterán druhej svetovej vojny obsypaný medailami. Neprehliadnuteľný! Pani prezidentka pred ním ani nespomalila.“
Tieto slová výstižne ilustrujú atmosféru na Slavíne 8. mája. Tento deň bol venovaný politikom, nie veteránom či nebodaj verejnosti. Všetko bolo akési strojené a sterilné.
© Sputnik9. máj na Slavíne, Slovensko
9. máj na Slavíne, Slovensko - Sputnik Česká republika, 1920, 12.05.2021
9. máj na Slavíne, Slovensko

9. máj: záplava verejnosti

Na druhý deň však bolo všetko naopak. Bežní ľudia prichádzali na Slavín od rána. Tesne pred jedenástou hodinou sa na tomto cintoríne zhromaždilo niekoľko stoviek ľudí – medzi nimi aj diplomatov (z Ruska, Bieloruska, Kazachstanu, Číny), politikov (SNS, Smer-SD, Socialisti.sk), občianskych aktivistov (SZPB, motorkári, kluby vojenskej histórie, kozáci, Slovensko-ruská spoločnosť, Front ľavicovej mládeže...), no hlavne jednotlivcov, ktorí cítili potrebu vzdať úctu tisíckam červenoarmejcom, ktorý padli na jar 1945 pri oslobodzovaní dnešného Slovenska.
„Doteraz som nejako zvlášť nevnímala výročia druhej svetovej vojny,“ hovorí pani Veronika, ktorá na Slavín prišla prvýkrát, no aj s deťmi a manželom a dodáva: „Ale tento rok sa to nejak zmenilo. Či tým, že odvšadiaľ sa na človeka valí len kritika Ruska a všetkého ruského, alebo tým, že sme boli dlho zatvorení doma, neviem. Každopádne doma sme si povedali, že pôjdeme na Slavín. Sme tu a neľutujeme. Je úžasné, koľko ľudí sem dnes prišlo s rovnakým cieľom ako my.“
Pani Edita mala zase osobitný dôvod, prečo prišla na Slavín 9. mája: „Narodila som sa v Československu. Bola som vychovávaná k hrdosti na svoju vlasť a to mi zostalo. V máji 1945 bolo síce Československo obnovené, no nie oslobodené. Ešte 9. mája sa bojovalo o Prahu – vtedajšie hlavné mesto Čechov a Slovákov. Preto si myslím, že v Česku a na Slovensku by sme mali oslavovať víťazstvo nad nacizmom 9. mája. Z úcty k padlým v uliciach Prahy.“
„Dnes sú tu prítomní aj veteráni a ja by som im chcel adresovať niekoľko slov: Ďakujem vám za pripravenosť obetovať vlastný život pre budúcnosť celého ľudstva. Víťazstvo, ktoré ste vybojovali zostane navždy v pamäti vďačných potomkov,“ povedal nový veľvyslanec RF v SR Igor Borisovič Bratčikov a ďalej zdôraznil potrebu uchovávania historickej pravdy o druhej svetovej vojne pre budúce generácie. Následne prišiel aj osobne poďakovať každému prítomnému veteránovi.
© SputnikVeľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov si na Slavíne spolu s veteránmi pripomenul výročie konca vojny
Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov si na Slavíne spolu s veteránmi pripomenul výročie konca vojny - Sputnik Česká republika, 1920, 12.05.2021
Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Igor Bratčikov si na Slavíne spolu s veteránmi pripomenul výročie konca vojny

Večer koncert aj zapálenie ohňa

Na rozdiel od politických osláv sa však 9. máju venovalo v médiách len minimum priestoru.
„Tomu, že po celom Slovensku, hlavne na Slavíne si včera uctilo pamiatku ukončenia 2. svetovej vojny naozaj veľa Slovákov, nevenovali ani len zmienku. Oslavám v Rusku venovali cca 30 sekúnd (a radšej nekomentujem, na čo sa zamerali z prejavu prezidenta Putina, zasa vytrhli niečo z kontextu). Ale tomu, že v Kalifornii kandiduje osoba z komunity LGTB venovali cca 3 minúty, plavbe lodi pútnikov z USA podobne,“ poznamenal Ján Lenický z OZ Pamäť histórie oslobodenia na margo správ verejnoprávnej RTVS.
Spomínanie na porážku nacizmu v Európe však pokračovalo aj večer, keď na Slavín dorazili Motorkári Slovenska. Z Moskvy, priamo z večného ohňa na hrobe neznámeho vojaka pri Kremli, doniesli až na Slovensko oheň. Cestou sa zastavovali na mnohých pamätných miestach druhej svetovej vojny – v Rusku, Bielorusku či na Slovensku.
Vyvrcholením 9. mája bol večerný Koncert víťazstva, ktorý prebiehal priamo na Slavíne a bol prenášaný online na sociálne siete. Ľudia po celom Slovensku si tak mohli vypočuť klaviristu Richarda Rikkona, sólistu SND Vladimíra Streľcova, ruskú speváčku Nadeždu Bulanovu, akordeonistu Petra Mužika či sólistov Donského kozáckeho súboru.
Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský - Sputnik Česká republika, 1920, 11.05.2021
Slovensko
Expremiér SR Čarnogurský: Ruská kultura, umění i sport jsou na Slovensku důstojně zastoupeny
Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала