České novinky: nejnovější zprávy a události z domova

Krejčíková ovládla Roland Garros. Rusku Pavljučenkovovou zdolala ve třech setech

© Sputnik / Alexei Danichev / Přejít do fotobankyČeská tenistka Barbora Krejčíková
Česká tenistka Barbora Krejčíková - Sputnik Česká republika, 1920, 12.06.2021
Tenistka Barbora Krejčíková se ve finále dvouhry na Roland Garros postavila proti Rusce Anastasii Pavljučenkovové. Obě hráčky získaly po jednom setu, dramatický česko-ruský souboj tak rozhodl třetí set, který po boji získala česká hráčka.
Pětadvacetiletá Krejčíková se postavila o čtyři roky starší Pavljučenkovové, šlo o první vzájemný zápas obou hráček. Letošní finále pařížského grandslamu mělo nečekané finalistky. Obě hráčky jsou ve finále jednoho ze čtyř grandslamů vůbec poprvé. Krejčíková byla dosud maximálně v osmifinále, Ruska o kolo dál.
První dva sety byly zcela odlišné. V prvním setu se dařilo Krejčíkové, ta soupeřce povolila uhrát jedinou hru. První set tak patřil Krejčíkové 6:1. Ve druhém setu se situace otočila, Krejčíková uhrála pouze dvě hry. Ruska získala druhý set 6:2.
Pohár pro vítěze EURO 2020 - Sputnik Česká republika, 1920, 12.06.2021
Svět
Přidávají se další. Na EURO 2020 nepokleknou ani Nizozemci a Chorvati
Ve třetím setu diváky čekalo drama, obě hráčky se přetahovaly o každé podání a každý míček. Šťastnější nakonec byla Barbora Krejčíková, která ve třetím setu vyhrála 6:4.
Poslední českou grandslamovou vítězkou ve dvouhře byla Petra Kvitová z Wimbledonu 2014. Od té doby se do finále dostaly Lucie Šafářová, Markéta Vondroušová, Karolína Plíšková a Petra Kvitová. Všechny finálové zápasy skončily neúspěšně.
Jedinou českou vítězkou v singlu v Paříži byla Hana Mandlíková z roku 1981. Dvakrát pod vlajkou USA uspěla také Martina Navrátilová.
Jako jeden z prvních Krejčíkové poblahopřál i český premiér Andrej Babiš, který na Facebooku tenistce vyjádřil obdiv a ocenil její výkony na celém turnaji.
„Ohromná gratulace, Báro. To finále jsem si dnes užil, měl nervy, prožíval ho, podobně jako asi celý náš národ a skláním se před vaším umem, ale i psychickou a fyzickou odolností na celém turnaji. Jste velká šampionka,“ napsal Babiš.

Konec Barbory Strýcové

Česká tenistka Barbora Strýcová se rozhodla, že ve svých 35 letech ukončí svou kariéru. Se svými fanoušky se však ještě rozloučí v posledním utkání. Tenistka to na začátku května uvedla novinářům v sídle Českého olympijského výboru.
Tenistka Barbora Strýcová - Sputnik Česká republika, 1920, 04.05.2021
Česko
Tenistka Barbora Strýcová se rozhodla ukončit kariéru
Strýcová uvedla, že by se ráda rozloučila s fanoušky na svém posledním utkání, a to nejlépe na Wimbledonu.
Dodala, že poslední zápas odehraje až po narození svého syna. „Vysněný by byl Wimbledon, ale když to nevyjde, tak udělám něco tady v Česku,“ dodala.