Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Муниципальные служащие Нью-Йорка во время протеста против обязательной вакцинации - Sputnik Česká republika, 1920
Svět
Aktuální novinky a události ze zahraničí

Slovenští fotbalisté utrpěli se Španělskem debakl, prohráli 0:5 a skončili na Euru

© REUTERS / Jose Manuel VidalZápas mezi týmy Slovenska a Španělska na Euro 2020 ve Španělsku
Zápas mezi týmy Slovenska a Španělska na Euro 2020 ve Španělsku - Sputnik Česká republika, 1920, 23.06.2021
Slovenská fotbalová reprezentace ukončila působení ve skupině prohrou v zápase se Španělskem 0:5. Rozhodl o tom první poločas, v němž Slováci ani jednou nevystřelili a dvakrát inkasovali. Další tři góly dostali ve druhém poločase. Svěřenci Štefana Tarkoviče tak na turnaji skončili.
Byl to poslední zápas slovenské fotbalové reprezentace ve skupině E, ve kterém si Slováci mohli zajistit přímý postup do osmifinále. Po vítězství nad Polskem a prohře se Švédskem jim dnes stačilo remizovat. V tabulce teď obsadili třetí místo se třemi body a skóre 2:7 (-5) a je jisté, že v tabulce třetích mužstev skončí hůře než na čtvrtém místě. Vítězi „éčka“ se stali Švédové, kteří v paralelně hraném souboji v Petrohradě porazili Polsko 3:2.
Hlavní trenér Štefan Tarkovič poslal na hřiště sestavu, kterou použil v úvodním zápase proti Polsku. V bráně byl Dúbravka, obranu tvořili Pekarík, Šátek, Škriniar a Hubočan. Před nimi hráli Kucka a Hromada, na křídlech Mak a Haraslín. Vpředu byli Hamšík a Duda. Do sestavy se tak vrátili Hromada a Haraslín, kteří chyběli v základní sestavě v zápase proti Švédsku.
Fotbalisté Španělska vstoupili do zápasu aktivněji. Už v 5. minutě se po kombinaci na jeden dotek dostal do šestnáctky Morata, jeho přihrávku Dúbravka vyrazil. K dorážce se dostal Azpilicueta, ale jeho střelu zablokovala obrana. O minutu později téměř ze stejné pozice pohrozil Moreno, tentokrát Dúbravka střelu nevyrazil, ale míč schoval v náručí.

Dúbravka nejdříve zlikvidoval penaltu, později si srazil míč do vlastní sítě

Tlak španělského týmu pokračoval. V 10. minutě se Hromada snažil odkopnout míč ze šestnáctky, ale trefil nohu Kokeho. Holandský rozhodčí po konzultaci ukázal na bílý bod. Pokutový kop zahrával Morata, útočník Juventusu poslal na bránu silnou střelu, ale Dúbravka vystihl její směr a míč vyrazil do bezpečí. Udržel tak slovenské naděje na postup do osmifinále.
Úvodní poločas patřil španělským fotbalistům. Na začátku 19. minuty centroval Pedro, na jeho výzvu chtěl odpovědět Sarabia, ale míč do brány neumístil. Ještě v téže minutě Španělé opět pohrozili. Tentokrát posílal centr z levé strany Azpilicueta, Pedro ale gól nevstřelil. Po jeho zakončení míč vyletěl z brány.
Slovenští fotbalisté zatím čekali na první šanci, na soupeřově polovině se objevovali zřídka. Na opačné straně hřiště domácí fotbalisté pohrozili počtvrté. Morata vyzkoušel pozornost Dúbravky střelou z hranice šestnáctky, opět neúspěšně. Po zákroku slovenského brankáře následoval roh. Po centru Kokeho odhlavičkoval míč Škriniar.
Přesně v polovině prvního poločasu Šátek v rozehrávce chyboval, k jeho přihrávce se dostal Sarabia, který vyslal střelu z hranice sedmnácti metrů. Dúbravka míč nezasáhl, ale ta letěla do břevna a odrazila se nad bránu. Slovenský brankář při snaze poslat ji za bránu vyskočil a nešťastně si ji srazil do brány. Španělsko se ujalo vedení a zvýšilo své šance na postup do osmifinále.
Slovenské fotbalisty inkasovaný gól neprobral. Naopak, stále se bránili. V nastaveném čase se domácí hráči dostali ke dvěma rohovým kopům. Druhý z nich rozehrával Koke, Hromada se snažil odkopnout míč do bezpečí. Neúspěšně. Ve slovenské šestnáctce vznikla skrumáž, souboj vyhráli domácí fotbalisté. Morata poslal center a Laporte hlavou překonal Dúbravku.
Gól znamenal konec prvního poločasu. Svěřenci trenéra Tarkoviče během něj nevyslali na bránu soupeře ani jeden střelecký pokus. Celý čas se bránili. I proto vyhrávali Španělé o dva góly.
Польская болельщица на Евро-2020 в Севилье, Испания - Sputnik Česká republika, 1920, 22.06.2021
Foto
Casting na nejhezčí fanynku EURO 2020 odstartoval. Fanynky kterého národního týmu získají prvenství?

Španělé přidali další góly, Slováci se s turnajem rozloučili

Před začátkem druhého poločasu Štefan Tarkovič posílil ofenzívu týmu dvěma střídáními. Na hřiště se dostali Ďuriš a Lobotka a první jmenovaný pohrozil ve 48. minutě. Jenže španělská obrana jeho střelu zablokovala. O sedm minut později Ďuriš opět potrápil soupeřovu obranu, tentokrát se dostal do šestnáctky a zakončil, jenže míč na bránu nesměřoval. Letěl vedle.
Změny v sestavě přinesly oživení. Slovenští reprezentanti v úvodních deseti minutách druhého poločasu byli aktivnější a tvořivější. Ale byli to jejich soupeři, kteří opět skórovali. V 56. minutě se k míči dostal Alba, z levé strany poslal přízemní centr do šestnáctky a Sarabia střelou k pravé tyči nedal šanci slovenskému brankáři. Dúbravka se pouze otočil.
Třetí gól zlomil odhodlání slovenských fotbalistů. Další minuty režírovali domácí. V 67. minutě Ďuriš předvedl nedůsledné bránění při pravé rohové zastávce, k míči se následně dostal Sarabia a střílení přihrávkou nabídl gól Torresovi, a útočník z Manchester City se nemýlil. O pět minut později tentýž hráč znovu potrápil naši defenzivu, po jeho zakončení se míč odrazil od Kucka do brány. Pátý gól v Dúbravkově síti znamenal definitivu nejen v dnešním zápase, ale i konec Slovenska na turnaji.
Závěrečné minuty oba týmy už jen dohrávaly. Slováci dnes v Seville čelili dalšímu silnému týmu v ofenzivě, ale tentokrát nedokázali uhlídat největší ofenzivní hvězdy soupeře. Nakonec ve skupině E se třemi body obsadili třetí místo, avšak v průběžné tabulce třetích týmů jim patří aktuálně poslední místo. Do osmifinále tak už s určitostí nepostoupí. Slovensko bude v osmifinále závěrečného turnaje chybět poprvé. Na světovém mistrovství v Jižní Africe a na Euru před pěti lety pokaždé dokázali postoupit ze skupiny.

EURO 2020

Mistrovství Evropy ve fotbale 2020 odstartovalo v pátek 11. června v Římě zahajovacím utkáním skupiny A mezi domácí Itálií a Tureckem, které skončilo se skóre 3:0 pro Itálii. Český tým hrál zápas 14. června se Skotskem (2:0), 18. června s Chorvatskem (1:1) a v úterý s Anglií (0:1).
Po středečních zápasech, kdy Španělsko porazilo Slovensko a Švédsko porazilo Polsko, se ukázalo, že Ukrajina je mezi čtyřmi nejlepšími z těch, kteří skončili na třetím místě ve své skupině.
Ukrajina, která již dokončila program zápasů skupinové fáze, se stala třetí ve skupině C, kde získala 3 body.
V 1/8 finále se utkají dva nejlepší týmy z každé ze šesti skupin a také čtyři nejlepší týmy z těch, kteří ve své skupině obsadili třetí místo. Kromě Ukrajiny se do play-off ze třetího místa ve svých skupinách zatím probojovaly Česko a Švýcarsko, které získaly čtyři body. Finsko, bývalý soupeř ruského národního týmu, a také Slovensko (o 3 body) skončily za Ukrajinou.