Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Česko
České novinky: nejnovější zprávy a události z domova

„Nejdeme tam jako turisti.“ Čeští basketbalisté nedali Řekům šanci a slaví postup na olympijské hry

© Foto : CZ.BasketballČeští basketbalisté se kvalifikovali na Olympijské hry v Tokiu
Čeští basketbalisté se kvalifikovali na Olympijské hry v Tokiu - Sputnik Česká republika, 1920, 05.07.2021
Český basketbal slaví postup na Olympijské hry v Tokiu. Čeští basketbalisté ve finále kvalifikace v kanadské Victorii nedali Řekům šanci a porazili je 97:72. Pod olympijskými kruhy si česká reprezentace zahraje poprvé od roku 1980. V základní skupině se svěřenci trenéra Ronena Ginzburga postaví USA, Francii a Íránu.
Nejlepším střelcem zápasu byl český pivot Patrik Auda, který nasázel 20 bodů a připsal si také čtyři asistence a dva doskoky. Na české straně dvouciferný počet bodů zaznamenali také Jan Veselý (16), Jaromír Bohačík (15), Ondřej Balvín (14) a kapitán vítězů Tomáš Satoranský (12), ten byl navíc vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.
Stejně jako proti Kanadě měli Češi skvělý vstup do utkání, po pěti minutách vedli již 20:6. Na začátku dal šest bodů z osmi Veselý, úspěšnými trojkami přispěli také Satoranský a Bohačík. Řekové sice stáhli ztrátu na 15:22, ale česká reprezentace sedmi body znovu utekla na rozdíl 14 bodů. Řekům se do konce prvního poločasu podařilo snížit na 50:43.
Čtvrtfinálový zápas mezi Českou republikou a Dánskem - Sputnik Česká republika, 1920, 03.07.2021
Česko
Češi podlehli Dánům v zápase o postup do semifinále EURO 2020. Utkání skončilo 1:2
Druhý poločas začal dvouminutovou pasáží bez koše, kterou ukončil až Auda. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 31:11 a Řeky definitivně zlomili. Satoranský ve 39. minutě poprvé zvýšil náskok na rozdíl 20 bodů, třetí čtvrtina skončila se skóre 81:54. Závěr utkání dohráli hráči z lavičky a Češi mohli slavit.

„Nejdeme tam jako turisti“

Kouč českých basketbalistů Ginzburg po utkání uvedl, že je to úžasný pocit.
„Je to úžasný pocit. Já ani v tuto chvíli dokážu slovy popsat, co cítíme a asi nám to dojde až za pár dní. Říkal jsem hráčům před začátkem tohoto utkání, že dostat se na olympiádu je sen každého sportovce i trenéra. Nám se to splnilo a jsme velice šťastní. Máme skvělou partu hráčů s obrovským charakterem. Našli sílu na tento zápas i přesto, že včera odehráli někteří hráči velkou porci minut,“ uvedl po utkání.
Trenér českého výběru také věří, že jeho tým má vítěznou mentalitu, kterou může předvést i v Tokiu.
„Chceme si to užít, ale nejdeme tam jako turisti. Na to jsou jiná místa. Moje žena by chtěla na Maledivy a tam nejedeme. Je jasné, že s USA je to téměř nemožná mise, ale s Francií můžeme bojovat a Írán je pro nás zatím neznámý. Chceme skončit co nejlépe,“ uvedl trenér.
Z hráčů postup na olympiádu okomentoval pivot Patrik Auda, podle kterého je to neuvěřitelné a podobný zápas čekal málokdo.
„Je to neuvěřitelné. Po včerejším utkání jsme úplně nevěděli, co čekat. Ale takovýhle zápas čekal asi málokdo,“ oznámil.
 Dominika Cibulková  - Sputnik Česká republika, 1920, 04.07.2021
Celebrity
Cibulková opět provokuje: Po luxusu v Praze navštívila Paříž a nyní odletěla za přepychem s kamarády
Zmínil také, že první čtvrtina rozhodla a ukázala Čechům cestu.
„První čtvrtina, kdy jsme do zápasu vstoupili velice dobře, nám ukázala cestu, že s Řeckem můžeme úplně v klidu hrát. Pak už jsme si jen drželi náskok. Nevím, jestli v druhé půlce byli i unavení, ale už cítili, že jsou krok za námi,“ dodal Auda.
Basketbalový olympijský turnaj v Tokiu je na programu od 25. července do 7. srpna. České basketbalisty v základní skupině A čekají zápasy s USA, Francií a Íránem.
Ve skupině B se představí Německo, Austrálie, Itálie a Nigérie. Skupina C je složena z výběrů Argentiny, Japonska, Španělska a Slovinska.