Registrace byla úspěšná!
Klikněte na odkaz v e-mailu zaslaném na adresu
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Orbán skúša skupovať slovenskú pôdu. Môže si to dovoliť aj pre veľmi blízky vzťah s Matovičom

© AFP 2021 / Attila KisbenedekMaďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán  - Sputnik Česká republika, 1920, 11.10.2021
Sledujte nás na
Viktor Orbán ohlásil veľmi kontroverznú politiku masívneho skupovania pôdy v okolitých krajinách. Nie je to nič nové. Už v roku 1996 v rámci osláv 1100. výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny, sa maďarskí politici snažili prejsť cez územie Slovenska a stavať na našom území Turulov, bájnych vtákov, ktorí sú symbolom maďarstva.
Vtedajšia vláda sa voči tomu dôrazne ohradila a nakoniec sa z veľkolepých plánov nepodarilo naplniť takmer nič. Séria maďarských provokácií je však podstatne širšia, nijako inak sa totiž nedá nazvať rokovanie jedného z výborov maďarského parlamentu v Komárne, či zriadenie poslaneckej kancelárie poslanca za Jobbik v Dunajskej Strede. Rovnako aj odhalenie busty grófa Jánosa Esterházyho, čelného predstaviteľa maďarskej iredenty, nemožno hodnotiť inak ako zjavnú provokáciu.
Viktor Orbán čelí silnému odporu voči svojej politike neliberálnej demokracie nielen v rámci Európy, ale aj doma v Maďarsku. Celé spektrum opozície sa proti nemu spojilo v podstate od krajnej ľavice až po Jobbik s cieľom zbaviť ho moci. Práve v súčasnosti v Maďarsku prebiehajú primárky s cieľom vygenerovať jeho vyzývateľa, protivníka. V čase, keď čelí bezprecedentnej mobilizácii voči svojej osobe, potrebuje nejakú iniciatívu. No a skupovanie pôdy maďarskou vládou dokonale zatieni domáce šarvátky. Nakoniec, táto taktika nie je nová, už v minulosti Viktor Orbán rozdával štátne občianstvo ponad hranice. Slovenská vláda musela vtedy prijať odvetné opatrenia, ktoré však mali aj svoje negatívne dôsledky. Zbavili občianstva aj slovenských občanov, ktorí žili dlhodobo v cudzej krajine a keď nadobudli cudzie občianstvo, automaticky strácali to slovenské. Toto sa po rokoch zmenilo a dnes je možné mať občianstvo aj iného štátu, ale daný človek musí dokázať silnú väzbu ku krajine, v ktorej dané občianstvo má.
Viktor Orbán si takéto provokácie môže dovoliť okrem iného aj pre veľmi blízky vzťah s Igorom Matovičom. Ten, popierajúc všetky pravidla diplomatického protokolu, rokoval s maďarským premiérom bez asistencie slovenskej diplomacie, len s poslancom GyörgyGyimesim, ktorý patrí medzi najbližších ľudí expremiéra Matoviča a má naňho veľmi veľký vplyv.
Andrej Kiska - Sputnik Česká republika, 1920, 05.10.2021
Názory
Politológ: Výzvy Andreja Kisku na zatknutie Roberta Fica ukazujú jeho mentálny svet
Slovenská vláda, predovšetkým naša diplomacia, však nemieni mlčať, resp. neprijímať odvetné opatrenia. Už v najbližšom čase mieni prijať zákon, ktorý by takéto praktiky znemožnil, či aspoň obmedzil. Tým, že Slovenská republika ako aj Maďarská republika sú členmi Európskej únie, nie je celkom možné zabrániť skupovaniu pôdy. Ak by to robili fyzické osoby v rozumnej miere, je nutné to strpieť, v prípade, ak to masívne robí štát, je to už problém. Podľa diskusie zvnútra koalície sa zdá, že podmienia nákup pôdy trvalým pobytom nadobúdateľa a aktívnym obrábaním, resp. obhospodarovaním pôdy. Zdá sa, že takéhoto riešenia sa dočkáme už čoskoro.
Sledujte náš kanál na chatovací aplikaci Telegram, která je jednou z nejbezpečnějších. Budeme vám tam přinášet aktuální zprávy a zajímavá videa.
Zprávy
0
Nejdříve novéNejdříve staré
loader
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала