Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Proti zmluve s USA a za predčasné voľby. Protivládna demonštrácia ohlásila novú iniciatívu

© Foto : Facebook / Slovenská národná stranaProtivládna demonštrácia pred Prezidentským palácom v Bratislave
Protivládna demonštrácia pred Prezidentským palácom v Bratislave - Sputnik Česká republika, 1920, 27.01.2022
V stredu 26. januára o sedemnástej hodine sa pred Prezidentským palácom uskutočnila protivládna demonštrácia s cieľom ukázať zhodu demokratickej opozície - SMER, SNS, HLAS a Socialisti.sk - na troch základných bodoch, ktoré bude obsahovať aj petícia smerovaná k vyhláseniu referenda.
Demonštrácia sa koná v čase vybičovaných obáv slovenskej, ale aj európskej verejnosti, keď sa bezprecedentne eskaluje napätie a verejnosť sa senzitivizuje ohľadom vytvárania obrazu či obavy z toho, že Ruská federácia je potencionálny agresor a že každú chvíľu sa bude pokúšať o agresiu na Ukrajine. Teatrálne a silne mediálne silne prezentované zasadanie Bezpečnostnej rady SR má vo verejnosti vyvolať zdanie, že stojíme na prahu vojenského konfliktu, čo by malo zmierniť odpor verejnosti s prijatím zmluvy DCA, ktorú plánuje Národná rada SR ratifikovať už druhého februára, teda hneď na začiatku najbližšej parlamentnej schôdze.
Ak vláda čakala, že jej propagandistické úsilie padne na úrodnú pôdu, tak minimálne medzi účastníkmi tejto demonštrácie nepochodila. Väčšina vystúpení rečníkov sa niesla v znamení ostrej kritiky zmluvy DCA a demonštrujúci skandovali odpor voči akýmkoľvek zásahom voči Ruskej federácii. Na demonštrácii postupne vystúpili ako hostia predseda SNS Andrej Danko, predseda strany Socialisti.sk Artur Bekmatov, generálny sekretár strany HLAS Matúš Šutaj Eštok a všetci podpredsedovia strany SMER - Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák, Richard Takáč, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár. Finálový výstup mal už tradične predseda strany SMER Robert Fico.
Cieľom tejto demonštrácie bolo poslať koalícii jasný odkaz o tom, že značná časť verejnosti si nepraje ratifikáciu zmluvy DCA, nechce, aby na území Slovenska boli príslušníci cudzích armád, nechce uskladnenie vojenského materiálu, predovšetkým však nemieni, aj v tieni potencionálneho konfliktu, aby sa Slovenská republika stala akýmkoľvek nástupiskom ozbrojených síl proti Ruskej federácii. Zároveň prítomná verejnosť deklarovala vôľu či požiadavku na predčasné voľby. V neposlednom rade bola protestujúcimi deklarovaná aj požiadavka, aby vláda urobila účinné opatrenia s cieľom zamedziť radikálnemu zdražovaniu, či už cien energie, plynu alebo potravín.
Práve tieto otázky budú súčasťou petície, ktorú ohlásil líder strany SMER Robert Fico. V nej vyzývajú vládu, aby umožnilia občanom vysloviť sa k pobytu cudzích vojsk na území SR, budú žiadať zmenu ústavy v tom zmysle, aby bolo možné uskutočniť referendum o predčasných voľbách a ako tretí bod budú žiadať riešenie radikálneho zdražovania, ktoré sa dotýka čoraz väčšieho počtu ľudí.
V najbližších dňoch sa tak staneme svedkami ohlásenia novej petičnej akcie v súvislosti s referendom o troch spomenutých otázkach. Súčasťou posolstva tejto demonštrácie je aj ochota demokratických opozičných síl spájať sa a aktívne sa podieľať na zbere popisov.
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала