Муниципальные служащие Нью-Йорка во время протеста против обязательной вакцинации - Sputnik Česká republika, 1920
Svět
Aktuální novinky a události ze zahraničí

Ščerbakovová se stala olympijskou vítězkou v krasobruslení. Valijevová je čtvrtá

© Sputnik / Alexander Vilf / Přejít do fotobankyAnna Ščerbakovová
Anna Ščerbakovová - Sputnik Česká republika, 1920, 17.02.2022
Ruská krasobruslařka Anna Ščerbakovová na Zimních olympijských hrách v Pekingu vybojovala zlatou medaili. Další Ruska Alexandra Trusovová skončila druhá, Kamila Valijevová skončila na čtvrté příčce. Češka Eliška Březinová obsadila 20. místo.
Anna Ščerbakovová v součtu obou programů získala 255,95 bodů, Alexandra Trusovová i přes pět čtverných skoků dostala 251,73 bodů. Třetí Japonka Kaori Sakamoto od rozhodčích dostala 233,13 bodů. Kamila Valijevová, která byla po krátkém programu ve vedení, obsadila čtvrté místo (224,09).
Česká krasobruslařka Eliška Březinová, která po krátkém programu byla na skvělém 12. místě, ve volné jízdě chybovala a nakonec obsadila 20. místo.
Valijevové je 15 let, aktuálně je mistryní Ruska a Evropy, sportovkyně drží světové rekordy v obou programech, i v součtu bodů. Ščerbakovové je 17 let a je mistryní světa. 17letá Trusovová je bronzovou medailistkou z mistrovství světa, dva bronzy má i z mistrovství Evropy.
Připomeňme, že Mezinárodní agentura pro testování (ITA) v pátek oznámila, že dopingový test Valijevové z 25. prosince 2021 byl pozitivní na trimetazidin. Výsledek testu předala antidopingová laboratoř ve Stockholmu 8. února.
Ruská antidopingová agentura uložila Valijevové dočasnou suspendaci, po odvolání krasobruslařky byla 9. února suspendace zrušena. Mezinárodní olympijský výbor (MOV), Světová antidopingová agentura (WADA) a Mezinárodní bruslařská unie (ISU) podaly protest k Mezinárodní sportovní arbitráži.
Valijevová v rámci týmové soutěže na Zimních olympijských hrách získala zlato, slavnostní předávání medailí však zatím neproběhlo. Ruská krasobruslařka byla hlavní favoritkou na vítězství.