Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Bývalý slovenský premiér Čarnogurský prezradil, prečo Západ nechce uznať výsledky referend

© Sputnik / Vitaliy Belousov / Přejít do médiabankyBývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský
Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský - Sputnik Česká republika, 1920, 29.09.2022
Bývalý premiér Slovenska Ján Čarnogurský sa pre Sputnik vyjadril k referendám, ktoré pred niekoľkými dňami prebehli v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike a tiež v Chersonskej a Záporožskej oblasti. Vyjadril nádej, že po referendách sa budú obyvatelia regiónov cítiť bezpečne a pripomenul odlišný postoj sveta v otázke štátnej príslušnosti Kosova.
„Všetky územia, kde sa uskutočnilo referendum, patrili pred Októbrovou revolúciou 1917 k Rusku ako Novorossija. Boľševici ich postupne odovzdávali Ukrajine, aby si ju získali na svoju stranu. Teraz sa územia formou referenda vracajú naspäť k Rusku. Možno to označiť ako pokračovanie deboľševizácie Ruska,” povedal politik.
Vyjadril sa tiež k otázke ochrany obyvateľov spomenutých regiónov pred vojenskými útokmi zo strany Ukrajiny. Čarnogurský si myslí, že budú pod ochranou Ruskej federácie: Asi áno. Prinavrátené územia bude chrániť Ruská armáda, ktorá je silnejšia ako domobrana doterajších republík a oblastí. Pre Ruskú armádu to bude výzva a celý svet bude pozorovať, ako sa s ňou vyrovná.”
Bývalý premiér tiež prezradil, prečo západné štáty odmietajú uznať výsledky vyjadrenia vôle obyvateľov týchto území.
Z dôvodu svojich geopolitických záujmov. Obe republiky a obe oblasti prechádzajú z geopolitickej sféry Západu do geopolitickej sféry Ruska, Západ sa oslabí. Keď bol proces opačný, napríklad v prípade Kosova, západné štáty zmenu štátnej príslušnosti uznali aj bez referenda,” poznamenal Ján Čarnogurský.
Referendá o pripojení Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a tiež na územiach Záporožskej a Chersonskej oblasti prebiehali v období od 23. až 27. septembra.

21. februára Rusko uznalo DĽR a LĽR za nezávislé štáty. Ruský prezident Vladimir Putin informoval o zahájení špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine 24. februára. Jednalo sa o reakciu na žiadosť o pomoc zo strany dvoch republík, kde museli rusky hovoriaci obyvatelia čeliť stále intenzívnejším útokom zo strany Kyjeva.
referendum o připojení k Rusku  - Sputnik Česká republika, 1920, 27.09.2022
Referenda o připojení k Ruské federaci
Sčítání hlasů skončilo. Volební komise oznámily výsledky referend
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала