Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Šéf klubu motorkárov SR k bitke o Stalingrad: Venujeme sa 2. svetovej vojne. Do politiky nesmerujeme

© FotoMotorkári Brat za Brata v Moskve
Motorkári Brat za Brata v Moskve - Sputnik Česká republika, 1920, 02.02.2023
V Rusku sa dnes konajú slávnosti na počesť 80. výročia bitky o Stalingrad. Kľúčovú v druhej svetovej vojne udalosť dnes pripomenuli motorkári Slovenska Brat za Brata, ktorí pricestovali do Ruska. Šéf spolku Matúš Alexa Sputniku vysvetlil, prečo sa akcie s kolegami zúčastňujú a čím je významná.
„Rozhodli sme sa navštíviť Volgograd, vtedajší Stalingrad, z toho dôvodu, že prebieha 80. výročie ukončenia bojov o mesto Stalingrad. Tam nastal zlom v druhej svetovej vojne a Červená armáda začala víťaziť nad fašistami a spoločne s našimi predkami išli oslobodzovať ďalšie kraje v Európe,“ poznamenal Alexa.

Slovenskí motorkári dnes navštívili aj prehliadku vo Volgograde, ktorá skončila preletom lietadiel. Pán Alexa sa vyjadril aj k významu udalosti v súčasnej dobe. „My sa venujeme druhej svetovej vojne a hrdinom vojny a to, čo sa deje na politickej scéne alebo medzi politikmi, my do toho nesmerujeme. My ideme za našich predkov a za našich dedov, čo bojovali” povedal Alexa.
Podrobnosti o svojej ceste postupne oznamujú na svojom kanáli na sociálnych sieťach. Zmyslom cesty spolku je okrem iného aj pohľad na súčasné Rusko: „Ľudia musia vedieť o tom, aká bola vojna v Stalingrade, kto oslobodzoval Stalingrad. A určite chceme, aby to vedelo čo najviac osôb. Najmä to, čo sa o Rusku hovorí vo svete, že Rusko je zaostalé a tak ďalej. Potrebujeme to vyvrátiť.”
Pred dvoma dňami motorkári prišli do Moskvy, kde navštívili múzejný komplex parku Patriot, vrátane výstavy techniky a taktiež hlavného chrámu ozbrojených síl. Do Ruska v poriadku dorazili aj s motorkami. „Všetko je tak ako má byť,“ potvrdil Alexa.
Každý rok 2. februára sa v Rusku oslavuje deň vojenskej slávy na počesť víťazstva sovietskych vojsk nad nemeckými fašistami v bitke o Stalingrad. Boje prebiehali približne 200 dní a nocí na brehoch Donu a Volgy. Následne sa premiestnili k hradbám súčasného Volgogradu a priamo do mesta. Jednalo sa o rozlohu asi 100 tisíc kilometrov štvorcových a dĺžku frontu 400 až 850 kilometrov. Zúčastnilo sa ich viac ako 2,1 milióna ľudí na obidvoch stranách.
© FotoMotorkári Brat za brata vo Volgogradu
Motorkári Brat za brata vo Volgogradu - Sputnik Česká republika, 1920, 02.02.2023
Motorkári Brat za brata vo Volgogradu
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала