Мужчина работает с планшетом на компьютере - Sputnik Česká republika, 1920
Názory
Komentáře k událostem, rozhovory s osobnostmi

Fico: Podporujem mierové aktivity a očakávam mierový plán Číny. Vyjadril sa aj k stíhačkám Mig-29

© Smer-SDLíder strany Smer-SD Robert Fico
Líder strany Smer-SD Robert Fico  - Sputnik Česká republika, 1920, 21.02.2023
Exkluzivně
Dočasne poverený premiér Heger na žiadosť ukrajinského prezidenta Zelenského o dodanie slovenských stíhačiek Mig-29 odpovedal, že Slovensko urobí maximum pre to, aby žiadosti vyhovelo. Proti je strana SMER. Predseda Robert Fico kvôli tomu čelí kritike. So Sputnikom sa podelil o svoje stanovisko k obvineniam a možnej mobilizácii na Slovensku.
Dočasne poverený Minister obrany Jaroslav Naď, ktorý podporuje Kyjev dodávkami zbraní, obvinil vás zo strašenia občanov. Kto skutočne vytvára atmosféru strachu v spoločnosti?
Robert Fico: Kto na Slovensku hovorí o mieri na Ukrajine je vojnový štváč a straší verejnosť. Ľudí netreba strašiť, boja sa, keď vidia, čo všetko je slovenská vláda urobiť, aby slepo kopírovala požiadavky USA. A ľudia sa oprávnene pýtajú, čo príde po obrovských zásielkach zbraní na Ukrajinu, budú to nejaké mierové vojenské jednotky z krajín NATO?
Poslanci Národnej rady SR dňa 14. februára neschválili program mimoriadnej schôdze v súvislosti s odovzdaním stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Prečo ste túto otázku rozhodli predložiť parlamentu na prerokovanie práve teraz?
Vláda je na Slovensku odvolaná a pôsobí v demisii. Ústava SR veľmi jasne vláde v demisii zakazuje prijímať rozhodnutia, ktoré sa týkajú zásadných otázok zahraničnej politiky. Neviem, čo ešte viac je zásadná otázka zahraničnej politiky ako darovať Ukrajine stíhačky Mig-29 vybavené NATO komunikačnými technológiami. Slovensko sa takto viac a viac angažuje vo vojnovom konflikte na strane Ukrajiny. Ja osobne odmietam zasielanie zbraní na Ukrajinu, lebo konvenčnú vojnu na Ukrajine nevyhrá nikto, vedie len a len k ďalším obetiam bez výsledku. Podporujem všetky mierové aktivity a netrpezlivo očakávam mierový plán Číny, ktorý táto veľmoc avizovala v Mníchove na bezpečnostnej konferencii.
Podľa slov predsedu parlamentu Kollára sa táto otázka bude riešiť v okamihu, keď bude aktuálna. Čo si o tomto rozhodnutí myslíte? Ako vnímate argument pána Kollára o termíne prerokovania spomínanej záležitosti?
SMER – SD tento týždeň opätovne podá návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej chceme namietať zjavnú protiústavnosť návrhu darovať stíhačky Mig-29 Ukrajine. Máme však vo vedení štátu ľudí, ktorí si z Ústavy SR veľkú hlavu nerobia. Potrebujú urobiť všetko, aby sa zavďačili USA a západným demokraciám, pretože od nich očakávajú výraznú pomoc v nasledujúcich parlamentných voľbách, ktoré budú 30. septembra. Pri darovaní systému S-300 minister obrany v demisii Naď otvorene oklamal celú spoločnosť. Najskôr v tom, že systém S-300 na Ukrajinu vôbec nepôjde, pritom tam už bol a potom v tom, že vraj išlo len o starý šrot. Budú klamať aj pri stíhačkách Mig-29, lebo za každú cenu ich chcú dostať na Ukrajinu. A už začínajú opäť hovoriť o nepoužiteľnom šrote..., za ktorý môžeme dostať obrovské peniaze.
V nedávnom programe o darovaní stíhačiek na YouTube ste hovorili, že pán premiér v demisii Heger „dostal v tejto otázke pokyn“. Chcete tým povedať, že slovenská vláda nekoná vo vlastnom záujme? Čo z toho pán Heger má?
Súčasná vláda v demisii podobne ako celá EÚ len kopíruje zahraničnú politiku USA. Nedostatok suverénnych postojov v zahraničnej politike je najväčším nedostatkom EÚ. Heger a spol. vedia, že keď budú na slovo poslúchať a oni poslúchajú, kupujú si odpustky. Za posledné tri roky tejto vlády sa na Slovensku stali strašné veci. Opozícia je doslova likvidovaná zneužívaním trestného práva, šíri sa chudoba, je obrovské zdražovanie, najmä energií a potravín. Ale to nikoho na Západe nezaujíma, lebo vládni politici a prezidentka poslúchajú. Keď som bol premiérom, stačilo sa krivo pozrieť na nejakú mimovládnu organizáciu a už išli protesty veľvyslancov. Tu sa zatvárajú predstavitelia opozície, ľudia zomierajú vo väzniciach (Lučanský, Krivočenko) a je ticho ako v kostole. Taká je žiaľ súčasná realita na Slovensku.
Předseda strany SMER-SD Robert Fico - Sputnik Česká republika, 1920, 28.10.2022
Názory
Fico: Mier na Ukrajine je v národnoštátnom záujme Slovenska
Zprávy
0
Chcete-li se zapojit do diskuse,
přihlaste se nebo se zaregistrujte
loader
Chaty
Заголовок открываемого материала