18:08 13. listopadu 2019
Český útočník Jakub Voráček

Z boje o postup do finále na MS v hokeji 2019 vyšla vítězně Kanada. Ta pokořila Česko 5:1

© REUTERS / Vasily Fedosenko
ČR
Získat krátkou URL
29172

Čeští hokejisté dnes bojovali v Bratislavě o medaili. V cestě do finále jim stál favorizovaný tým s javorovým listem na hrudi. První semifinálový duel už svou senzaci přinesl, když dosud suverénní Rusko nečekaně podlehlo Finsku 0:1. A tento zápas neskončil pro Čechy dobře - Kanada zvítězila 5:1.

Právě začalo utkání Kanada - Česko.

6. minuta: Kanada jde do vedení. Troy Stecher poslal přihrávku před branku, kde byl připraven Mark Stone. Ten dostal patou hokejky puk do sítě.

První třetina je u konce.

I když byl začátek utkání vyrovnaný, vstřelit branku se podařilo právě hráčům s javorovým listem na hrudi. Češi však také měli své šance. Kanadský brankář Matt Murray ale zakročil proti nebezpečné střele Ondřeje Paláta. Český národní tým se snaží hrát velmi disciplinovaně a zatím nedovolil Kanadě žádnou přesilovku. Kanadští hokejisté byli naopak v první třetině už dvakrát vyloučeni.

Začala druhá třetina.

21. minuta: Kanada hned po 10 sekundách druhé třetiny zvyšuje na 2:0. Bartošák odrazil střelu Seana Couturiera za branku, ale tam si puk přebral Darnell Nurse, který obkroužil branku a poslal puk do branky. Český brankář se nestihl včas přesunout k tyči.

26. minuta: 3:0! Už to vypadá na debakl! Jonathan Marchessault přihrál přes brankoviště  Pierrovi-Lucovi Dubiouseovi a ten trefil odkrytou část branky. Patrika Bartošáka v české brance vystřídal Pavel Francouz.

Druhá třetina je u konce.

Druhá třetina začala pro Čechy jako ledová sprcha. Po deseti sekundách se prosadil Darnell Nurse a za necelých pět minut Pierre-Luc Dubois zvýšil skóre na tříbrankový trhák. Český tým měl také několik příležitostí, ale znovu je nedokázal proměnit.

Začala třetí třetina utkání.

Do poslední třetiny vstoupil český tým plný odhodlání. Vypadalo to na několik slibných zákroků, ale zatím se hokejistům nepodařilo své šance proměnit.

47. minuta: Svou šanci však dokázali proměnit kanadští soupeři. Hronek ztratil puk v útočném pásmu a dopředu se dostal Anthony Mantha. Ten projel až do rohu, ale poté vrátil kotouč před brankoviště, kde se o něj postaral Kyle Turris. Ten tak vstřelil již čtvrtý gól. Aktuální skóre 4:0 pro Kanadu.

Ve čtyřicáté deváte minutě vyrazil Anthony Mantha sám na gólmana. Mohl si tak připsat další bod do sbírky. Naštěstí však český brankář Pavel Francouz dokázal zakročit a jeho pokus odrazil.

53. minuta: 5:0 pro Kanadu! Český tým dostává pořádně zabrat. Další gól do branky poslal Thomas Chabot.

54. minuta: Čeští hokejisté to však nevzdávají a dávají svůj první gól! Tomáš Zohorna obral o puk obránce, dostal svou šanci, kterou využil a skóre proměnil za asistence Jana Koláře na 5:1.

O dvě minuty později došlo na hřišti k menší potyčce mezi hráči Pierre-Lucem Duboisem a Michalem Řepíkem. Tresty jsou na obou stranách - oba byli vyloučeni na dvě minuty za hrubost.

V 59. minutě se snažil zakročit Michal Řepík, který byl faulovaný. I přes faul ale dokázal zakončit, bohužel však bránu přestřelil!

Konec zápasu

Boj o postup do semifinále skončil vítězně pro Kanadu 5:1. Češi by se tak v neděli měli utkat o bronz s Ruskem.

Mistrovství světa v hokeji

Kanadští hokejisté začali turnaj porážkou s Finskem, pak se však pořádně rozjeli a hořkost porážky už nepoznali. Ve čtvrtfinále porazili Švýcarsko. Český národní tým v bitvě o semifinále zase porazil Německo 5:1.

Češi se za posledních třináct let na MS v hokeji dostali do semifinále již šestkrát, přičemž tento důležitý zápas vyhráli jen jednou. Stalo se tak v roce 2010 v Kolíně nad Rýnem, kdy Češi po nájezdech zvítězili nad Švédy 3:2.

O rok později v Bratislavě však Češi se Švédy prohráli. V roce 2012 nad nimi v Helsinkách zvítězili Slováci a v roce 2014 v Minsku podlehli Finům.

Poslední semifinálový zápas českého týmu na MS se konal před čtyřmi lety v Praze. Tehdy čeští hokejisté nedokázali zdolat Kanadu a prohráli 0:2.

Více:

Budete závidět! Víme, kolik vydělávají čeští hokejisté! Kdo je z našich na hokejovém mistrovství nejlépe placen?
Kanado, máš se čeho bát! Předzápasový trénink českého národního hokejového týmu (VIDEO)
Dokáží čeští hokejisté překvapit favorizovanou Kanadu? Sestavu zatím drží v tajnosti
Štítky:
semifinále, Česká republika, Kanada, Mistrovství světa v ledním hokeji 2019 na Slovensku