13:08 19. ledna 2021
Názory
Získat krátkou URL
19620
Sledujte nás na

V Kyjevě byl zastřelen ruský vojenský novinář a tvrdý kritik současné vlády Arkadij Babčenko. Kdo nejvíce těží z vražd novinářů? Sputnik to zjišťoval u komentátora Slovenských národních novin Dušana Kerného.

Babčenko se kvůli řadě výhružek ve své vlasti pokusil získat povolení k pobytu v České republice, avšak neuspěl. Pak pobýval v Izraeli a nakonec se přestěhoval na Ukrajinu. Ruská opoziční média a blogeři, kteří vyšetřování podle všeho ani nepotřebují, ihned z vraždy obvinili Kreml. Kdo doopravdy stojí za touto vraždou a kdo z ní nejvíce profituje? Proč čím dál častěji umírají novináři v nevyhlášené válce se zástupci sdělovacích prostředků?

Přečtěte si názor komentátora bratislavského týdeníku Slovenské národní noviny Dušana Kerného, který vyslovil Sputniku:

„Zákerná vražda novinárskeho kolegu v strede Kyjeva mnou otriasla. Bol som v Moskve, keď úkladne pri odchode z redakcie zabili novinára Pavla Chlebnikova, bol som len v susednej ulici, keď na Lesnej ulici zavraždili Annu Politkovskú, zhodou okolností som bol v Kyjeve, keď na križovatke vyletel do vzduchu po výbuchu Pavel Šeremet, všetko známi a výborní novinári a vždy som si myslel, že sa to týka akéhosi východu a nie je to možné u nás. Ale po vražde novinárky na Malte a osobitne vraždy novinára Jána Kuciaka na Slovensku je všetko inak. Pri každej vražde novinára musíme vedieť, že sa to týka každého z nás.

Na Slovensku vražda zmenila politické pomery a pomery vo vedení polície. Avšak vraždy o ktorých hovoríme teraz rozdeľujú verejnosť, spoločnosť, politiku a prudko zasahujú do istej časti medzinárodných vzťahov.

V prudkej výmene názorov si treba zachovať odstup a nestotožňovať sa bez dôkazov s tvrdeniami politikov, že za všetkým je Rusko, Moskva. Najmä vtedy nie ak by Ukrajina chcela kopírovať Britániu a dožadovala sa bez dôkazov solidarity so susednými štátmi či od Európskej únie.

Skúsenosť mi navráva, že pred každou veľkou akciou, pripomeňme si olympiádu v Soči, sa robí protiruská kampaň a nadchádzajúce majstrovstvá sveta vo futbale nebudú výnimkou — v terajšej situácii, keď sú americko — európske vzťahy zaťažené sporom a nesúhlasom je Rusko prirodzeným partnerom, ktorý chce napraviť svoje nemalé problémy vo vzájomných vzťahoch s EÚ.

Preto namiesto spolupráce Ruska a Ukrajiny pokiaľ ide o vraždu ruského disidenta, ktorý sa radšej presťahoval z Ruska na Ukrajinu, sme svedkami prudkého sporu. Bude ťažké zachovať si chladnú hlavu, ale v každom prípade nesmieme prilievať olej do ohňa, napokon, kto teraz najmenej potrebuje problém je samotná Moskva a jej prezident. Rusko by bolo samé proti sebe a proti Putinovi ak by pred majstrovstvami sveta vo futbale nerobilo všetko preto, aby zabránilo čomukoľvek čo by naň vrhlo čo len tieň podozrenia."

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.

Více:

Na Ukrajině zastřelili ruského novináře
Fencl: Kauzy Bílých přileb, Kuciaka a Skripala nesou stejný rukopis lži a provokace
Český novinář: evropští novináři a politici odsoudí represe vůči MIA Rossija Segodnja
„Případ Skripalových“ se rozpadá před očima, oznámil ruský ministr zahraničí
Hloupí Češi, případně sami Slováci, jsou odpovědni za vraždu Kuciaka, řekl italský novinář
Štítky:
smrt, novináři, vražda, Arkadij Babčenko, Dušan Kerný, Slovensko, Rusko, Ukrajina
Pravidla společenstvíDiskuse
Komentovat pomocí SputnikuKomentovat pomocí Facebooku
  • Komentář