13:22 13. dubna 2021
Názory
Získat krátkou URL
7431
Sledujte nás na

Tlačová beseda strany ZA ĽUDÍ potvrdila, že koaličná kríza ďalej trvá. Matovičov pokus rozdeliť stranu ZA ĽUDÍ a vládnuť pomocou nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu nateraz nevyšiel. ZA ĽUDÍ naďalej deklarujú svoje K.O. požiadavky: odchod premiéra a ďalšie vládnutie na platforme súčasnej štvorkoalície.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková podala demisiu, ktorú dnes o šestnástej hodine príjme prezidentka, čo nemožno čítať inak ako nátlak na premiéra Igora Matoviča. Zároveň sa ukázalo, že tvrdý a unfair tlak na stranu ZA ĽUDÍ - spájanie Márie Kolíkovej s ficovsko-pellegrinovskou  garnitúrou - paradoxne stranu stmelilo.

© Sputnik
Hazardný hráč Igor Matovič sa rozhodol hrať politický poker

K riešeniu krízy nátlakom sa pridal aj predseda parlamentu Boris Kollár. Prerušil rokovanie parlamentu, keďže, zdá sa, že aj parlamentná väčšina sa stáva nefunkčnou a dal premiérovi Igorovi Matovičovi ultimátum s tým, že ak sa do týždňa kríza nevyrieši, podporí predčasné voľby. 

Igor Matovič síce pochopil, že stratil väčšinu a je nútený konať, riešenie krízy však tradične skomplikoval. Je ochotný vzdať sa postu premiéra, čo ale podmienil sériou v podstate neprijateľných podmienok. Strane SaS zoberie jeden rezort, on sám ostane vo vláde v pozícii vicepremiéra pre boj s korupciou. Požaduje aj odchod Jany Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky zdravotníckeho výboru a ako bonus odchod ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu. Je pritom jasné, že ak by koaliční partneri prijali jeho riešenie krízy, nič by sa tým nevyriešilo. Znamenalo by to len, že na Slovensku by síce nominálne  vládla napríklad „Hegerova“ vláda, no na čele s vicepremiérom Matovičom, ktorý by mu stále dýchal na krk. V tom prípade by však aj Richard Sulík požadoval svoje členstvo vo vláde, takže konflikty by ďalej pokračovali. Keďže osobné vzťahy  sa počas krízy ešte vyostrili, tak ešte v oveľa väčšej intenzite.

Igor Matovič rozohral hru, v ktorej neustále blufuje a ide len o to, kto bude mať silnejšie nervy a kto skôr uhne. Akákoľvek triezvosť či racionalita išli bokom. Ide len o hru narcistických eg. Je zúfalé, že štát v tejto kríze je vystavený hre takýchto nezrelých osobností.

Názory vyjádřené v článku se nemusí vždy shodovat s postojem Sputniku.

Více:

„Hlavním motivem Matoviče je pomsta, o zemi mu nejde.“ SaS tvrdě odmítá požadavky slovenského premiéra
„Nejhorší vláda ve slovenské historii.” Pellegrini odkazuje na nové průzkumy, které možná vyvolají v Matovičovi hrůzu
Místopředseda vlády SR Richard Sulík předal svou demisi prezidentce Čaputové. Nyní je řada na Matovičovi, prohlásil
Igor Matovič nevyloučil, že odstoupí. Má ale podmínku
Štítky:
Richard Sulík, Boris Kollár, Zuzana Čaputová, Veronika Remišová, politická krize, Igor Matovič, Slovensko
Pravidla společenstvíDiskuse
Komentovat pomocí SputnikuKomentovat pomocí Facebooku
  • Komentář