04:30 23. ledna 2019
Košice

Košice: Rozhodne odsudzujem tento vandalský čin! Názor

CC BY-SA 3.0 / Bubamara / Košice z vyhliadkovej veže 3
Slovensko
Získat krátkou URL
Ivan Hopta
421270

21. augusta v Košiciach, po Bratislave druhom najväčšom slovenskom meste, skupina protirusky a protikomunisticky naladených ľudí pred zrakmi nečinnej štátnej a mestskej polície poškodila a zneuctila pamätník Červenej armády tým, že z neho odstránila kosáky a kladivá a oblepila ho urážlivými plagátmi, na ktorých sa komunizmus prirovnáva k fašizmu.

Tento pamätník bol postavený v rokoch 1945 — 1946 podľa spoločného sovietsko-československého projektu autorov Gurjanova a Hudáka na vyjadrenie večnej a úprimnej vďaky Červenej armáde nielen obyvateľov Košíc, ale aj občanov celého Československa za oslobodenie od hitlerovských okupantov. Dosvedčujú to texty na pamätných tabuliach na pomníku, na ktorých je nápis: „Svojim osloboditeľom, presláveným vojakom Červenej armády, občania mesta Košíc roku 1945. Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva Červenej armáde, osloboditeľke Československa spod jarma nemeckých fašistických okupantov. Sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny. Sláva
ruským zbraniam."

Dátum vandálského útoku na pamätník Červenej armády, ktorý sa už opakovane stal objektom zákerných útočníkov, nebol zvolený náhodne. Útok uskutočnili v deň 49. výročia vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, čím chceli vyjadril svoj protest proti činu spomínaného vojensko-politického bloku. V tejto súvislosti však vyvstávajú otázky, ktoré sú pre väčšinu zdravo rozmýšľajúcich ľudí len rétorické. Možno považovať protest, ktorý spočíva v poškodení a zneuctení cudzieho majetku, za zákonný? Majú morálne právo posudzovať, čo je správne a čo nesprávne, tí ľudia, ktorých už polícia vyšetruje pre úmyselný trestný čin? Je vhodné miešať, ako sa hovorí, hrušky (oslobodenie Československa od fašizmu vojskami Červenej armády) s jablkami (vstup do Československa vojsk Varšavskej zmluvy)? Určite nie.

Ako bezúhonný občan Slovenskej republiky, ktorý si ctí a váži nielen spravodlivosť, ale aj tých, čo majú v úcte historickú pamäť, som vďačný Červenej armáde za oslobodenie mojej vlasti od fašistického jarma, a preto rozhodne odsudzujem tento vandalský čin, ktorý nemá nič spoločného so slobodou a demokraciou. Nazdávam sa, že názor na udalosti, ktoré sa stali v Československu v roku 1968, sa dá vyjadriť aj bez toho, aby sa morálne, finančne alebo inak poškodzoval iný subjekt alebo objekt, tým viac majetok vlastného štátu, národná kultúrna pamiatka.

Považujem tiež za absolútne neprijateľné, že slovenské orgány, ktoré by podľa zákona mali zabezpečovať poriadok a bezpečnosť v meste a štáte, umožnili útočníkom beztrestne vykonať vandalský skutok priamo pred ich očami.
V súvislosti s vyššie opísanou kauzou vyzývam všetky slovenské štátne orgány, aby okamžite podnikli konkrétne kroky na vyšetrenie poškodenia a zneuctenia sovietskeho vojenského pamätníka, potrestanie vinníkov, obnovu pamätníka v jeho pôvodnej podobe a bezpodmienečné zabezpečenie jeho nedotknuteľnosti. Veď práve vďaka Červenej armáde, ktorá sa bezo sporu najviac zaslúžila o víťazstvo nad fašizmom, máme na Slovensku aj v celej Európe nad hlavou mierové nebo. To si zaslúži vďaku, česť a úctu…

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Více:

Velvyslanectví RF podniká kroky v souvislosti se zneuctěním pomníku sovětských vojáků
V Berlíně zneuctili pomník sovětských vojáků
Rusko chystá odvetu za zbourání v Polsku sovětských pomníků
Duda podepsal dodatky obsahující odstranění sovětských pomníků
Štítky:
pomník, Košice, Slovensko
Pravidla společenstvíDiskuse
Komentovat pomocí FacebookuKomentovat pomocí Sputniku