22:44 25. května 2018
Praha+ 22°C
Bratislava+ 20°C
  Andrej Kiska

  Kiska prohlásil, že je nutné vyhnat fašisty z orgánů veřejné moci

  © AFP 2018 / Kenzo Tribouillard
  Slovensko
  Získat krátkou URL
  607166

  Je nutné se postavit proti ideologii zla a vyhnat fašisty z orgánů veřejné moci na Slovensku, prohlásil v úterý prezident republiky Andrej Kiska u příležitosti 73. výročí Slovenského národního povstání.

  „Keď vyhral v Banskobystrickom kraji voľby fašista a obsadil budovu neďaleko odtiaľto, bol to pre väčšinu ľudí na Slovensku šok. Keď jeho strana uspela v parlamentných voľbách, bol to zrejme pre väčšinu ľudí ešte väčší šok… O tri mesiace budeme rozhodovať o tom, kto bude najbližšie štyri roky spravovať osem samosprávnych krajov. Voľbám do vyšších územných celkov ľudia neprikladajú veľký význam, patria medzi tie s nízkou volebnou účasťou. Ale tie tohtoročné by sa mohli stať voľbami, v ktorých sa postavíme proti ideológii zla. Voľbami, v ktorých vyženieme fašistu z úradu tu v Banskej Bystrici, odmietneme jeho kandidáta v Nitrianskom a ďalších krajoch," prohlásil Kiska.

  Marian Kotleba
  © REUTERS / Radovan Stoklasa/Files
  Stana Kotleby se přidržuje neonacistické, antisemitské a protiromské ideologie a uvádí, že navazuje na odkaz vůdců profašistického Slovenského štátu z doby druhé světové války. V roce 2013 Kotleba zvítězil ve volbách v Banskobystrickém kraji a stanul v jeho čele. Po volbách v roce 2016 se jeho strana dostala do parlamentu.

  „Dnes sa predsa nemusíme nepriateľovi postaviť so zbraňou v ruke, ani čeliť vojenskej presile. Nemusíme prekonať strach o život, obavy o rodinu. Nemusíme byť hrdinovia. Stačí, keď budeme skutoční občania, keď pôjdeme v novembri voliť a vyberieme si nefašistického kandidáta. Demokratickými voľbami môžeme začať meniť príbeh našej krajiny — a postupne, krok za krokom opäť vyhnať fašistov z verejného života. Je nás viac a dokážeme ich poraziť," řekl Kiska, jehož projev vysílala slovenská televize.

  Více:

  „Fašismus na Slovensku neprojde!“
  Primátor města Košice Raši: Pamätník bude určite obnovený čo najskôr
  Košice: Rozhodne odsudzujem tento vandalský čin! Názor
  Vyslanectví RF na Slovensku připravuje protestní nótu kvůli zneuctění památníku v Košicích
  Štítky:
  volby, Marian Kotleba, Andrej Kiska, Slovensko
  Pravidla společenstvíDiskuse
  Komentovat pomocí FacebookuKomentovat pomocí Sputniku