21:25 26. května 2018
Praha+ 25°C
Bratislava+ 24°C
  Bratislava

  Líbyjčan podozrivý z terorizmu na ambasáde v Bratislave. Je to chaos, hovorí arabista

  © Sputnik / Alexandr Smotrov
  Slovensko
  Získat krátkou URL
  Artur Bekmatov
  1635

  Dva týždne sa na Slovensku pohyboval Ibrahim Alemgalefta – militant z jednej z líbyjských ozbrojených skupín. Informoval o tom denník Pravda s odvolaním sa na zdroj z prostredia slovenskej vlády. Alemgalefta pritom pôsobil na líbyjskej ambasáde v Bratislave vo funkcii vojenského pridelenca.

  Arabista Jalal Suleiman pre Sputnik hovorí, že v prípade je viacero nezrovnalostí, ktoré verziu „zdroja z prostredia vlády" nepodporujú.

  Tripolis, Libye
  © AFP 2018 / Mahmud Turkia
  Podľa denníka Pravda mal Alemgalefta na začiatku novembra priletieť na viedenské letisko a odtiaľ sa presunúť do Bratislavy. 25. novembra ho slovenská polícia zadržala a následne ho úrady vyhostili z územia Slovenskej republiky.

  Líbyjčan mal byť podľa medializovaných informácií vysokopostaveným členom militantnej skupiny z Misráty, mesta na severozápade Líbye. „Skupina je podozrivá z útokov na civilné obyvateľstva a z terorizmu," píše na svojom webe Pravda.

  Nezrovnalosti v prípade

  Slovenský arabista sýrskeho pôvodu Jalal Suleiman upozorňuje na viacero nezrovnalostí. „Slovenské ministerstvo zahraničia muselo o „diplomatovi" vedieť ešte pred jeho príchodom na Slovensko," upozorňuje Suleiman.

  Pre Sputnik popisuje proces, ktorým Líbyjčan prešiel pred cestou na Slovensko: „Je to citlivá záležitosť, ale diplomatická prax je taká, že najprv veľvyslanectvo, v tomto prípade líbyjské, muselo ministerstvo zahraničných vecí upovedomiť o príchode tohto diplomata. To sa aj stalo. Ministerstvo muselo udeliť súhlas s príchodom tejto osoby a poskytlo mu vízum na zastupiteľskom úrade v Káhire."

  Arabista ďalej dodáva, že Alemgalefta nemohol pôsobiť na poste vojenského pridelenca, keďže líbyjská ambasáda v Bratislave tento post zrušila už v roku 2016. Navyše, je nanajvýš zvláštne, že slovenské úrady človeka pre účasť na teroristických akciách a útokoch proti civilistom nezadržali, ale len vyhostili. Podľa Suleimanových informácií slovenské úrady doteraz oficiálne neoznámili líbyjskej ambasáde dôvody vyhostenia Alemgalefta. Na druhej strane však arabista priznáva, že podobný postup by v prípade Tripolisu nebol žiadnou novinkou.

  „Faktom totiž je, že súčasťou tripoliskej vlády uznanej aj medzinárodným spoločenstvom sú taktiež islamisti, ktorí bojovali proti Kaddáfímu a zároveň majú podporu tých, ktorí boli väznení v Guantáname, ako napríklad Abdelhakima Belhadža," hovorí Suleiman a dodáva: „Teraz sa islamisti snažia zabezpečiť „svojich ľudí" aj prostredníctvom diplomatických funkcií."

  Belhadž sa svojho času zúčastnil bojov proti sovietskym vojskám na strane afganských militantov, neskôr po návrate do Líbye sa v polovici deväťdesiatych rokov zapojil do pokusu islamských militantov v Líbyi zvrhnúť Muamara Kaddáfího. Po tomto neúspešnom pokuse sa presunul do zahraničia, kde ho v roku 2004 zatkla CIA pre styky s Al-Kájdou a na čas umiestnila do väzenia v Guantáname. V roku 2011 sa zapojil do povstania proti Kaddáfímu. Balhadž je podľa Suleimana osoba, ktorá v Líbyi a severnej Afrike organizovala islamistov pre boj v sýrskej vojne.

  Ak to je pravda, tak je to faux pas

  Suleiman sa k medializovanej verzii neprikláňa: „Je otázne, či je tento prípad pravdivý, nakoľko slovenská strana sa o dotyčnom dozvedela ešte pred jeho príchodom a mohla ho odmietnuť akceptovať. Tým by sa vyhla tomuto diplomatickému faux pas. Myslím si, že to, čo sa stalo, je dôkazom chaosu, ktorý vládne v oblasti koordinácie medzi jednotlivými bezpečnostnými službami SR a taktiež amatérstva slovenského ministerstva zahraničia."

  Ozrejmiť tento prípad nepomáha ani mlčanie dotknutých inštitúcii — ministerstvo obrany odmietlo pre médiá komentovať osobu líbyjského diplomata a rovnaký postup zvolili aj ministerstvo zahraničia a policajné prezídium.

  Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

  Více:

  Mnohým v Rade Európy sa v prípade Ukrajiny začínajú otvárať oči, hovorí slovenský poslanec
  Aktivistka Femen si spletla velvyslanectví a svlékla se před slovenským místo českým
  Česko si to rozdá se Slovenskem. Liga národů byla vylosována
  Slovenskí vojaci absolvujú do júla viac ako 50 cvičení. Väčšinou s Američanmi
  Štítky:
  terorismus, Libye, Slovensko
  Pravidla společenstvíDiskuse
  Komentovat pomocí FacebookuKomentovat pomocí Sputniku