22:32 24. dubna 2018
Praha+ 18°C
Bratislava+ 20°C
  Policajti v strehu: Po skončení pochodu chránili parlament pred nahnevanými demonštrantmi

  Štvrtý týždeň protestov: Parlament chránila pred nespokojným davom polícia

  © Sputnik / Artur Bekmatov
  Slovensko
  Získat krátkou URL
  Artur Bekmatov
  21168

  Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok. Na tichom pochode organizovanom vysokoškolskými študentmi sa zúčastnilo v porovnaní s predchádzajúcimi zhromaždeniami podstatne menej účastníkov.

  Aj tak však dokázali zaplniť bratislavské Námestie SNP. Po tom, ako sa časť demonštrantov vydala k Národnej rade, musela budovu parlamentu pred nimi chrániť polícia.

  „Vraj začnú až o trištvrte," hovorí príslušník antikonfliktného tímu polície svojim kolegom. Práve sa vrátil od organizátorov piatkového študentského pochodu, ktorí stoja pred budovou Právnickej fakulty Univerzity Komenského. Na námestí pred budovou sa už od šestnástej hodiny schádzajú desiatky a stovky ľudí — o pol piatej sa má dav pohnúť smerom k Námestiu SNP. Organizátori sa však rozhodli zopár minút počkať na oneskorencov.

  Dopravní policajti na Štúrovej ulici a v priľahlých uličkách odkláňajú dopravu, členovia antikonfliktného tímu postávajú v niekoľkých hlúčikoch pred budovou univerzity.

  Bez plamenných prejavov

  Pochod študentov mal byť pôvodne len časťou ďalšieho zo série tzv. zhromaždení za slušné Slovensko. Vo štvrtok sa však bratislavskí organizátori rozhodli nepokračovať v protestoch. Ich rozhodnutie prišlo deň po tom, ako sa stretli s prezidentom Andrejom Kiskom a v deň, keď prezident vymenoval novú vládu na čele s Petrom Pellegrinim. „My nikam neodchádzame, budeme pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať. To, čo vládna strana spravila doteraz, je absolútnym minimom," napísali organizátori v zverejnenom stanovisku.

  Rozhodnutie zrušiť protesty len deň pred ich konaním prijali mnohí s rozčarovaním — len niekoľko miest sa zrušením podujatia pridalo k bratislavským organizátorom a väčšina plánovaných protestov sa tak uskutočnila. V Bratislave sa rozhodli prevziať iniciatívu študenti viac ako desiatky vysokých škôl. „Rozhodli sme sa len pokojným a najmä nenásilným spôsobom vyjadriť, že my nezabúdame a nie je nám to jedno," reagovali študenti. Vo svojom vyhlásení zároveň vyzývali ľudí, aby si nenosili žiadne transparenty, len sviečky.

  Po pochode študentov sa časť demonštrantov vydala k NR SR. Budovu museli chrániť policajti
  © Sputnik / Artur Bekmatov
  Po pochode študentov sa časť demonštrantov vydala k NR SR. Budovu museli chrániť policajti

  Niekoľko tisícový dav sa zo Šafárikovho námestia cez Štúrovu ulicu pohol krátko pred trištvrte na päť. Čelu pochodu dominoval transparent s heslom #niejenamtojedno a skratkami zapojených univerzít. Spolu s ľuďmi, ktorí študentov čakali na konci pochodu sa mohlo na Námestí SNP zísť približne 15 tisíc ľudí.

  Na rozdiel od predchádzajúcich zhromaždení, tentokrát zaznelo miesto plamenných prejavov len krátke poďakovanie zo strany študentov, po ktorom ukončili zhromaždenie spevom hymny.

  Nahnevaná tisícka pochodujúca na parlament

  Napriek tomu, že organizátori v závere niekoľkokrát vyhlásili zhromaždenie za ukončené, niekoľko mužov strhlo svojimi pokrikmi skupinu približne tisíc ľudí, ktorí sa z Námestia SNP vydali smerom k parlamentu. Ľudia pochodujúci na parlament hlasno vyjadrovali nespokojnosť so zrušením oficiálneho protestu, ako aj s tým, že sa organizátori zmierili s vymenovaním novej vlády Petra Pellegriniho. Polícia voči skupine nezasahovala a nechala ju prísť až k budove parlamentu.

  Tu však prístup k budove strážili desiatky policajtov, pred ktorými sa demonštranti zastavili. Situácia tak neprerástla do stretov. Tisícka demonštrantov skandovala heslá proti koaličným stranám a ich predstaviteľom či heslá za predčasné voľby. Krátko po osemnástej hodine sa dav ľudí pred parlamentom pomaly začal rozchádzať.

  „My sa vrátime, my sa vrátime," kričali odchádzajúci demonštranti. Pred budovou slovenského parlamentu bude rušno najbližšie už v pondelok — poslanci budú hlasovať o dôvere Pellegriniho vláde, pričom na tento termín zvolali organizátori tzv. protikorupčných pochodov protest proti novej vláde priamo pred budovu parlamentu.

  Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

  Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok.
  © Sputnik / Artur Bekmatov
  Protivládne zhromaždenia, ktoré spustila vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice pokračovali aj tento piatok.

  Více:

  U slovenského parlamentu objevili bílý prášek. Zasahuje policie
  Dzurinda o Slovensku: země se opět vrátila do temnoty
  Novináři plní vůči Slovenským brancům politickou objednávku, říká zakladatel
  Štítky:
  demonstrace, protestní akce, Slovensko
  Pravidla společenstvíDiskuse
  Komentovat pomocí FacebookuKomentovat pomocí Sputniku