21:04 22. března 2019
Protest v Bratislavě

„Prídeme znova!“ odkazujú demonštranti novej vláde. Do ulíc ich vyšlo menej ako naposledy

© Sputnik /
Slovensko
Získat krátkou URL
Artur Bekmatov
11047

Protesty v uliciach slovenských miest pokračujú aj proti novej vláde Petra Pellegriniho. Demonštrantom prekáža najmä fakt, že policajný prezident Tibor Gašpar zostáva vo svojej funkcii. Preto odmietli pozvanie na stretnutie od nového ministra vnútra Tomáša Drucekra.

Organizátori protestov sú ochotní sa baviť s ministrom až po tom, ako odvolá Gašpara. Keďže tak za desať dní neučinil, zorganizovali ďalší protest. V centre Bratislavy sa však tentokrát zišlo podstatne menej ľudí ako v polovici marca.

Pokým v čase vrcholiacej nespokojnosti sa podľa odhadov zišlo na bratislavskom Námestí SNP viac ako 60 tisíc Slovákov, tentokrát ich podľa odhadov prišla približne polovica, teda 30 tisíc. Organizátori však dokázali zabezpečiť lepšie technické vybavenie — po námestí rozmiestnili po tri veľkoplošné obrazovky a tri dvojice reproduktorov. Na pódiu zase stál tlmočník do posunkovej reči.

Herci vidia v spoločnosti normalizáciu

Na podujatí, ktoré začalo minútou ticha za zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, vystúpila v úvode investigatívna novinárka Zuzana Petková. Tá píše pre časopis Trend a venovala sa aj exministrovi vnútra Róbertovi Kaliňákovi. „Pred dvoma rokmi som napísala článok o kauze DPH, v ktorej mali byť namočené špičky Smeru. Polícia mi do dnešného dňa neodpovedala na otázku, ako naložila s podozreniami, ktoré sa týkali bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka," vyhlásila Petková a dodala, že miesto toho čelila predvolaniam Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

O spoločnom postupe študentov a organizátorov bratislavských protestov informovali študenti z iniciatívy Nie je nám to jedno. Práve študenti sa pokúsili prevziať štafetu protestov po tom, ako 22. marca oznámili bratislavskí organizátori zrušenie najbližšieho zhromaždenia.

Na protivládnom zhromaždení už tradične vystúpili herci. „Stačilo pár hodín, stačilo si opäť vypočuť konšpiračné hlúposti predsedu Smeru Fica, a bolo viac než jasné, že politický kurz sa nemení," povedal Richard Stanke. Podľa herca Slovenského národného divadla začala po nástupe novej vlády „okamžitá normalizácia" a toto slovo použil aj v súvislosti s vývojom v RTVS, kde sa malá časť liberálne orientovaných redaktorov postavila proti vedeniu inštitúcie. „Vyjadrenia redaktorov RTVS sú silným varovným signálom, že normalizácia začína pomaly ovládať aj Slovenskú televíziu. A preto stojíme za všetkými slušnými a čestnými redaktormi z RTVS," dodal Stanke.

„Voľby, voľby!" kričí následne niekoľko tisícový dav, v ktorom vejú vlajky SR či EÚ.

Prídu znova

V ďalšom priebehu zhromaždenia vystupujú napríklad Katarína Hatráková, ktorá zverejnila kauzu Čistý deň, Zuzana Števulová, riaditeľka Ligy za ľudské práva či redaktor časopisu.týždeň Andrej Bán. Ten davu v centre Bratislavy povedal, že keď na východe Slovenska hľadal počas písania reportáží taliansku mafiu, tak našiel najmä tú slovenskú, ktorá je prepojená s vládnou stranou. „Jediná vláda, ktorú akútne potrebujeme, je vláda zákona. A tú zatiaľ nemáme," dodal.

Protest v Bratislavě
© Sputnik /
Protest v Bratislavě

Protesty sa uskutočnili v dvadsiatich piatich mestách po celom Slovensku a takmer v desiatke miest v zahraničí. Účasť na zhromaždeniach však bola značne nižšia ako pred niekoľkými týždňami. V Košiciach, kde sa do zhromaždenia zapojili aj farmári na traktoroch prišlo približne štyritisíc ľudí, dve tisícky sa podľa medializovaných odhadov zišli aj v Prešove, Trnave, Žiline či Banskej Bystrici. V ostatných mestách sa zišlo maximálne niekoľko stoviek ľudí.

Napriek tomuto poklesu sú organizátori odhodlaní pokračovať v protestoch, dokonca adresovali novému ministrovi vnútra a premiérovi priamu výzvu — ak neodvolajú policajného prezidenta Tibora Gašpara, tak zvolajú ďalšie zhromaždenie. Podľa ich slov je odvolanie Gašpara „prvým a nevyhnutným krokom ku zmenám". Premiér Pellegrini však už niekoľko hodín po skončení protestu odmietol možnosť, že by nariadil odvolanie policajného prezidenta. „Dávať ultimáta na konkrétnu osobu sa mi zdá už trochu nad rámec veci," vyhlásil Pellegrini, podľa ktorého by takýto príkaz z jeho strany bol naopak dôkazom, že polícia je v područí politickej moci a dodal, že rozhodnutie o ďalšom osude Tibora Gašpara necháva plne na ministrovi Druckerovi.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce.

Více:

Ministerstvo zahraničí USA schválilo prodej Slovensku 14 stíhaček F 16
Slovensko nebo Slovinsko? Směšné a hloupé případy motání dvou zemí
Duleba: Považuji reakci Slovenska na ruské obvinění za naprosto nepřiměřenou
Slovenský analytik si myslí, že „kauza Skripaľ“ súvisí so snahou Západu bojkotovať MS 2018
Štítky:
vláda, protestní akce, Peter Pellegrini, Slovensko
Pravidla společenstvíDiskuse
Komentovat pomocí FacebookuKomentovat pomocí Sputniku
  • Komentář