15:34 11. dubna 2021
Slovensko
Získat krátkou URL
593165
Sledujte nás na

Britové od Slovenska v souvislosti s případem Skripala čekali více, než pouhé stáhnutí velvyslance z Moskvy, řekl britský velvyslanec Andrew Garth pro slovenské noviny Denník N.

Na otázku, zdali si je velvyslanec jistý, že se nejedná o jakousi „hru" ze strany britské vlády, odpověděl, že si „absolutně" jistý. Stále, podle jeho slov, hovoří o tom, že to byl ruský stát, kdo zaútočil na území Velké Británie.

Britský velvyslanec pro Denník N tvrdil, že Rusko má za sebou již podobné útoky, například vraždu Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem 210.

„Vyhlásenie samotného ruského prezidenta Vladimira Putina bolo jasné: považuje ľudí ako Sergej Skripaľ za zradcov a duma schválila zákon, ktorý takéto atentáty povoľuje. Mali motív — Skripaľ bol dvojitý agent," řekl Garth pro slovenské noviny.

Na otázku o tom, zdali Západ nelže stejně jako v případě zbraní hromadného ničení v Iráku, britský velvyslanec prohlásil: „Tieto dve veci sa nedajú porovnávať. Na každý prípad sa musíte pozrieť individuálne a treba hovoriť o dôkazoch. Pri útoku v Salisbury sme si tými našimi veľmi istí. To isté sa deje aj teraz okolo chemického útoku v Sýrii — všetci sme v televízii videli zábery postihnutých obetí vrátane malých detí. Rusko napriek tomu stále a opakovane blokuje nezávislé vyšetrovanie Asada."

Garth na základě vyjádření, které Slovensko v minulosti učinilo o svém proevropském a proatlantickém směřování, očekával, že země učiní více než pouhé stažení svého velvyslance z Moskvy. Prohlásil, že Slovensku bylo poskytnuto dostatečné množství informací, které ostatním spojencům stačily.

„Sklamalo nás to. Pán prezident bol veľmi nápomocný a tiež čakal tvrdšiu reakciu. Mali ste príležitosť pridať sa, stále ju máte. Aj teraz po správe OPCW by slovenská diplomacia mohla reflektovať vývoj, keďže sa potvrdili naše dôkazy. Slovensko je na očiach. Má šéfa Valného zhromaždenia OSN, bude predsedať OBSE, máte pozíciu ukázať solidarit," prohlásil.

Více:

Další slovenský ministr vnitra odstoupil
Česko a Slovensko spadají do kategorie k Německu a Rusku. Také útočily na Polsko
Štítky:
velvyslanec, Sergej Skripal, Velká Británie, Slovensko
Pravidla společenstvíDiskuse
Komentovat pomocí SputnikuKomentovat pomocí Facebooku
  • Komentář