Svět
Získat krátkou URL
Michal Pavelka
1201

Od 17. do 21. ledna v Moskvě probíhalo ME v krasobruslení, čeští zástupci zůstali bez medailí, ale diváci mimo jiné viděli i porážku stálice posledních let Medveděvové. A jak to viděl Sputnik?

Celý šampionát odstartoval krátký program mužů. Tady Česko mělo dva zástupce. Mladý Bělohradský svůj program pokazil a s 58,30 body předvedl svůj nejhorší krátký program na evropských šampionátech, čímž dosáhl pouze na 28. místo. Největší nadějí ME byl pro české barvy Michal Březina, který nezklamal. Krátký program se mu sice úplně nepovedl, ale volnou jízdou se dostal na osmé místo, což je jeho nejlepší výsledek na ME od roku 2015. Mužům už šest let vládne Španěl Javier Fernández, který tentokrát o 20 bodů porazil debutujícího Rusa Dmitrije Alijeva. Třetí skončil další domácí krasobruslař Michail Koljada, od kterého se však očekával útok na Fernándeze. Bohužel se mu šampionát nevydařil.

V soutěži sportovních dvojic jsme tentokrát zastoupení neměli, český nadějný pár Anna Dušková a Martin Bidař se po zranění partnerky připravuje na Olympijské hry v Pchjongčchangu.

V Moskvě tuto soutěž zcela ovládli Rusové, patřili jim celé stupně vítězů. Po nepovedeném krátkém programu předvedli nejlepší volnou jízdu Jevgenija Tarasovová a Vladimir Morozov a z pátého místa se katapultovali na první příčku. Čímž o více než 10 bodů porazili Xenii Stolbovovou a Fjodora Klimova. Boj o třetí místo byl napínavý do samotného konce. O jedinou setinu bodu bronz získala dvojice Natalia Zabijaková a Alexander Enbert, kteří na 4. místo odsunuli francouzské vítěze krátkého programu Vanessu Jamesovou a Morgana Ciprese.

Tance na ledě byly rovněž jasnou záležitostí. Od roku 2015 Evropě vládne francouzská dvojice Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron. Celých 16 bodů na Francouze ztratil ruský pár Jekatěrina Bobrovová a Dmitrij Solovjov. Po dvou letech se na třetí místo vrátil další ruský pár ve složení Alexandra Stěpanovová a Ivan Bukin. Česko v této soutěži mělo zastoupení pouze v krátkém programu, který pokazila dvojice Cortney Mansourová a Michal Češka. Nakonec z toho bylo 25. místo.

Nejsledovanější a nejnapínavější soutěž patřila ženám. Možná by se hodilo říci dívkám. Očekával se boj mezi ruskými krasobruslařkami.

Osmnáctiletá šampionka posledních let Jevgenija Medveděvová se vrací po únavové zlomenině a na jejím výkonu byl výpadek znát. S 15letou Alinou Zagitovovou prohrála už v krátkém programu a volná jízda jen potvrdila nástup nové ruské hvězdy, která nakonec vyhrála o necelých šest bodů. Obě favoritky si ve volné jízdě počínaly suverénně, Zagitovová misky vah převážila především tím, že všechny skoky odskákala až ve druhé polovině jízdy. Třetí místo vybojovala italská „veteránka" Kostnerová. Jedinou českou zástupkyní byla Eliška Březinová, ano sestra Michala Březiny. Obě své jízdy zvládla obstojně a vylepšila si o čtyři body svůj osobní rekord, čímž vybojovala 12. místo a nejlepší výsledek na ME.

Dalším vystoupením krasobruslařů budou únorové olympijské hry. České vlajky v Pchjongčchangu představí Michal Březina, sportovní pár Martin Bidař, Anna Dušková a taneční dvojice Cortney Mansourová, Michal Češka.

Více:

Březina v rozhovoru pro Sputnik promluvil o tom, jak se připravuje na ME 2018 v Moskvě
Exhibiční vystoupení na Mistrovství Evropy v krasobruslení v Moskvě
Štítky:
krasobruslení, Mistrovství Evropy v krasobruslení 2018, Michal Březina, Rusko, Moskva