04:20 03. dubna 2020
Svět
Získat krátkou URL
2414155

Sportovní ředitel Německého krasobruslařského svazu Udo Dönsdorf zkritizoval ruské krasobruslařky, které na nedávném Mistrovství Evropy v Rakousku obsadily celé stupně vítězů. Slova ředitele přinášejí noviny Sueddeutsche Zeitung.

„Pro mě je to moc dětské. Nemyslím si, že je to pro sport dobré,“ oznámil Dönsdorf.

Podle něj je možné si položit otázku, jak dlouhá bude kariéra mladých krasobruslařek. Zároveň německý sportovní ředitel jako příklad uvedl 17letou olympijskou šampionku Alinu Zagitovou, která letošní sezónu vynechává. Celou situaci s ruskými krasobruslařkami přirovnal k „fabrice“.

„Sport žije konkurencí. Proto vývoj není moc dobrý,“ dodal Dönsdorf, když komentoval ruskou dominanci v této kategorii.

Ruská reprezentace na Mistrovství Evropy v Rakousku celkem vybojovala 10 medailí, z toho čtyři zlaté. Ženskou kategorii ovládly svěřenkyně trenérky Eteri Tutberidze, kdy Alena Kostornaia získala zlato, Anna Sčerbakova vybojovala stříbrnou medaili a bronz připadl Alexandře Trusové.

Z vítězství se Rusko radovalo i v mužské kategorii, kde vyhrál Dmitrij Alijev. V kategorii sportovních dvojic zvítězili Alexandra Bojkova a Dmitrij Kozlovskij, tance ovládli Viktoria Sinicina a Nikita Kacalapov. Poprvé od roku 2006 ruští sportovci získali zlaté medaile ve všech čtyřech kategoriích.

V mužské kategorii se blýskl i Čech Michal Březina, který byl po krátkém programu v čele a získal tak malou zlatou medaili. Michalovi se však ve volné jízdě nepodařilo skočit čtverný skok, i když se o něj pokusil hned třikrát. Celkově tak obsadil sedmé místo. Druhý český zástupce Bělohradský obsadil 20. místo.

Mezi ženami Česko mělo také dvě zástupkyně, 17letá Klára Štěpánová skončila v krátkém programu na 36. místě a do volných jízd nepostoupila. Eliška Březinová byla 19., ale ve volné jízdě si pohoršila a celkově skončila až 22.

Alina Zagitová

Ruská krasobruslařka Alina Zagitová ze světového trůnu sesadila krajanku Medveděvovou, když ji v roce 2018 porazila na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, ve stejný rok vyhrála i ME. Svoji dominanci korunovala v roce 2019 na Mistrovství světa v Japonsku.

Následně ale do ženské kategorie přešly další ruské krasobruslařky. V loňském roce Zagitová před ruským mistrovstvím informovala o pozastavení závodní kariéry. Její trenérka Eteri Tutberidze na konci loňského roku uvedla, že jí její svěřenkyně poslala zprávu, že se jí již stýská po závodech.

Více:

Ruské krasobruslařky útočí. Kostornaia ovládla poslední závod Grand Prix v Sapporu